Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej? Znalezienie odpowiedzi na te – i inne – pytania to zadanie uczestników 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO 2024, którego temat brzmi EMPATIA.

Czym dziś jest jakość? Perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy legnickiego konkursu JAKOŚĆ.

Bursztynowe inspiracje – to temat 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”, który prezentuje zawodowe umiejętności polskich złotników i młodych adeptów sztuki złotniczej.

Już wiadomo, czyja biżuteria będzie promowała kolejną edycję targów AMBERIF SPRING – to nagroda w konkursie AMBERIF SELECTION na najlepszą wzorniczo i jakościowo biżuterię.

317 prac 189 artystów z 30 państw – tak imponującą liczbę obiektów ocenili jurorzy 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Organizator podał nazwiska zakwalifikowanych, laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Do 21 lutego br. można zgłaszać prace w Konkursie Złotników i Jubilerów – Bursztynowe Rzemiosło AMBERIF’ 2023 organizowanego już po raz 20. przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą.

Jak wygląda biżuteria, która dziś daje nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść? To jedno z pytań, na jakie odpowiedzi będą szukali uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2023.

Wybór – tak brzmi temat XIX Międzynarodowego Bałtyckiego Pokazu Biżuterii Amber Trip, który towarzyszy Międzynarodowym Bałtyckim Targom Bursztynu Amber Trip.

Bursztyn łączy – kolejnym na to dowodem jest wystawa 11. edycji Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego”, która połączyła artystów z różnych zakątków świata.

Galeria Sztuki w Legnicy rozpoczęła nabór zgłoszeń do 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ promującego kreatywne poszukiwania w obrębie biżuterii artystycznej oraz twórcze wypowiedzi na temat problemów współczesnego świata.

Jak pokazać unikalność bałtyckiej kropli słońca? Jak uchwycić przemijający w niej czas? Jak uzyskać unikalny kolor tej skamieniałej żywicy? To zadanie dla uczestników 11. Międzynarodowego Konkursu na Ekslibris i Małą Formę Graficzną, której tematem przewodnim jest bursztyn bałtycki.

Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, w czasie której zostały ogłoszone nazwiska laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”, przyciągnęła szerokie grono artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę.

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO zaliczany do największych przeglądów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. W tym roku na zwiedzających czeka 13 wystaw zlokalizowanych w ośmiu przestrzeniach w sercu miasta.

Jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – dokonało oceny 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Bursztynnikiem Roku 2021 została dr Olena Belichenko za wybitne osiągnięcia w wieloletnich badaniach bursztynu oraz działaniach wpływających na uporządkowanie rynku surowca bursztynowego.

Polska, a w szczególności województwo pomorskie, słynie na świecie z nowatorskiego wzornictwa oraz wysokiej jakości biżuterii z bursztynem bałtyckim. Ich kunszt idealnie pokazuje konkurs Amberif Selection.

W czasach silnej konkurencji ze strony biżuterii powtarzalnej najlepszym rozwiązaniem dla rzemieślnika-jubilera jest promowanie swoich wyjątkowych umiejętności. Temu właśnie celowi służy konkurs „Bursztynowe Rzemiosło”.

 

Bursztyn jako nagroda! – tak brzmiał temat tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Wzięło w nim udział 160 twórców z 32 krajów, którzy nadesłali 202 prace.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w maju Legnica znów oddychać będzie srebrem, a przestrzenie miejskich galerii i muzeów ulokowanych w sercu miasta wypełni artystyczna biżuteria z całego świata.

W tym roku Galeria Sztuki w Legnicy postanowiła zachęcić artystów do refleksji nad tym, czym jest dotyk – zmysł szczególnie bliski biżuterii, niosący ze sobą ładunek intymności i bezpieczeństwa, ale też – w ostatnich czasach – lęku i zagrożenia. Jak – jako ludzkość – odnajdziemy się w epoce mediów cyfrowych, ekranów dotykowych, zaniku bezpośrednich relacji międzyludzkich i pandemicznych realiów?

Bursztyn jako nagroda! – to temat 26. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 2022. Kuratorka konkursu Barbara Schmidt ma rację: wszyscy zasługujemy na nagrodę – niezwykłą biżuterię z niezwykłego materiału, jakim jest bursztyn bałtycki.

W czasach masowej produkcji biżuterii rzemieślnicy-jubilerzy przypominają o tym, jak kunsztowne i wyjątkowe mogą być ozdoby wykonywane w małych zakładach jubilerskich, gdzie liczą się przede wszystkim umiejętności manualne i zmysł artystyczny.

Bursztyn bałtycki można promować na wiele sposobów – także tworząc doskonałą biżuterię nim zdobioną. Właśnie za wyjątkowe dokonania na tym polu Marcin Wesołowski, właściciel firmy NAC Amber oraz jej główny projektant, został wyróżniony zaszczytnym tytułem Bursztynnika Roku 2020.

Podwójna wygrana w konkursie Amberif Selection jest jak główna wygrana w totka – zdarza się niezwykle rzadko. Udało się to firmie A2 Jewellery, która w tegorocznej edycji zdobyła nagrody w obydwu kategoriach.

Kulminacja połączona z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż Człowiek?" już za nami. Międzynarodowe jury miało niełatwe zadanie selekcji najlepszych prac spośród 357 nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów.

Tegoroczna 25. edycja Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynu Amberif Design Award okazała się rekordowa – wzięło w niej udział 210 artystów z 31 krajów, którzy nadesłali 273 prace na temat Skarb-Bijou-Schatz-Treasure.

Znamy nazwiska 44 artystów, których prace zostały zakwalifikowane przez międzynarodowe jury do wystawy 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż człowiek?”. Laureatów poznamy w maju w czasie Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku odbędzie się w wersji hybrydowej.

Słowo skarb – w różnych językach mające te same konotacje – to temat tegorocznego 25. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. Temat do przemyślenia na czas pandemii, kiedy bardziej niż kiedykolwiek zdajemy sobie sprawę z tego, co jest dla nas prawdziwym skarbem.

To temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, który nie odbył się z powodu pandemii i został przeniesiony na rok 2021. Prace można zgłaszać do 30 listopada br.

W pracy rzemieślników-złotników od wieków najważniejsze są umiejętności manualne i zmysł estetyczny – to właśnie one są najwyżej premiowane w konkursie „Bursztynowe Rzemiosło”, w którym głównym środkiem wyrazu jest bursztyn bałtycki.

Organizowany od 1995 roku konkurs projektowy Mercurius Gedanensis doczekał się nowej odsłony pod nazwą Amberif Selection – jego celem jest niezmiennie poszukiwanie najlepiej zaprojektowanych i mistrzowsko wykonanych produktów oraz ciągłe inspirowanie autorów do poszukiwania ponadstandardowych rozwiązań użytkowych, technologicznych i stylistycznych.

Zanieczyszczone oceany, płonące lasy amazońskie, niezdolne do oddychania metropolie, brak wody pitnej… W niespełna setce prac nadesłanych na konkurs jubilerski „Ecosight” twórcy z całego świata zawarli swoje obawy o przyszłość Ziemi.

Marcin Tymiński to jedna z dwóch osób, które w dotychczasowej, 24-letniej historii Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award dwukrotnie otrzymały Nagrodę Główną. Po raz pierwszy dokonał tego w 2017 roku, kiedy temat brzmiał „Peryferia”.

Bursztyn fascynuje twórców w niemal w każdym zakątku świata! Temat tegorocznego 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem cieszył się rekordowo dużym zainteresowaniem uczestników – 130 twórców nadesłało aż 169 prac, w których dzielili się swoimi wyobrażeniami o ostatecznym pięknie – z bursztynem!

Tak brzmi temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy zapraszający do wyrażenia w formie biżuterii refleksji na temat dzisiejszej kondycji człowieka i jego roli w świecie. Termin nadsyłania prac mija 15 marca 2020 r.

Tak brzmi temat 24. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, którego celem jest promocja bursztynu jako źródła wyrazu artystycznego, zaś przedmiotem – zaprojektowanie autorskiej biżuterii artystycznej z bursztynem.

30 artystów zostało zaproszonych do udziału konkursie złotniczym zorganizowanym przez warszawską Galerię Milano z okazji jubileuszu jej 30-lecia. Jego tytuł brzmiał „Kolekcja”.

To nie był łatwy temat – zgodnie przyznają członkowie jury. Ale z całą pewnością inspirujący i motywujący do głębszych przemyśleń w kontekście biżuterii. Kto najlepiej poradził sobie z tym artystycznym wyzwaniem?

Biżuteria to bardzo dobre narzędzie do przekazywania ważnych społecznie komunikatów – przekonuje Monika Szpatowicz, komisarz konkursu PREZENTACJE. I wyjaśnia, co stoi za tegorocznym tematem, który brzmi „Protezeusze”.

Wisior Breath of Amber autorstwa Marcina Bogusława i wisior DUO 2 Elżbiety i Marka Pawłowskich – to zwycięzcy rywalizacji o tytuł Najlepszego Produktu Targów Ambermart.