Kulminacja Legnickiego Festiwalu SREBRO, w czasie której zostały ogłoszone nazwiska laureatów 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk”, przyciągnęła szerokie grono artystów i miłośników biżuterii artystycznej, sprawiając, że oczy europejskiego środowiska złotniczego skierowane były na Legnicę.

Po najwyższy laur – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – sięgnął w tym roku uznany polski artysta-złotnik, Andrzej Szadkowski, którego praca o wymownym tytule „Bolesny dotyk czasu” nawiązuje do wojny na Ukrainie.

Druga nagroda trafiła w ręce Rudolfa M. Sheffolda z Niemiec, którego brosza pt. „Wiosna” ujęła jurorów precyzją wykonania i perfekcyjną formą. 

 3506 2

Trzecią nagroda – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy otrzymała Agnieszka Działo-Jabłońska za broszę „Kolory miłości dotykiem malowane”.

3506 3

Nagroda Galerii Sztuki powędrowała do Petera Machaty ze Słowacji za pracę wykonaną z pleksi, a Srebrna Ostroga – nagroda specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej – do Zhipenga Wanga, który w Legnicy zaprezentował zestaw pierścieni wykonanych z herbaty i kawy.

Wyróżnieni twórcy otrzymali także wyjątkową, nawiązującą do tradycji regionu nagrodą – srebrnym granulatem, ufundowanym przez KGHM Polska Miedź S.A.
Oprócz nagród przyznanych przez jury, artyści zostali wyróżnieni także nagrodami pozaregulaminowymi od sponsorów i partnerów Festiwalu: Galerii YES z Poznania, Galerii MYDAYBYDAY z Rzymu, targów Inhorgenta z Monachium, Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników z Gdańska, Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, Magazynu „Lost in Jewellery” oraz firm Hopea i Usługi Odlewnicze.

Wyboru nagród regulaminowych dokonało grono jury 30. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Dotyk” złożone z autorytetów w dziedzinie biżuterii artystycznej w składzie: Sofia Björkman, Miroslav Cogan, Sławomir Fijałkowski, Nastya Ivlieva i Małgorzata Kalińska, które oceniło 426 prac autorstwa 240 artystów z 30 krajów, kwalifikując do wystawy głównej prace 51 artystów z 13 krajów.

Wystawa pokonkursowa w Galerii Sztuki będzie dostępna jeszcze do 30 czerwca 2022 r. Wstęp wolny.

Szczegółowy program Festiwalu na stronie silver.legnica.eu.

Legnicki Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Festiwal zrealizowano również dzięki finansowemu wsparciu Prezydenta Miasta Legnicy.