Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

Alain Roggeman, jubiler, złotnik i wykładowca w Instytucie Jeanne Toussaint, jednej z najstarszych szkół złotniczych w Brukseli, został uhonorowany Medalem Prezydent Gdańska za zasługi dla promocji bursztynu i Gdańska.

Wystawa „65” prezentuje prace obecnych i byłych pedagogów oraz studentów wszystkich pracowni Instytutu. Ekspozycja łączy dzieła najnowsze – efekty pracy ostatnich miesięcy i lat z reprodukcjami prac z początków istnienia Pracowni Biżuterii.

Wystawa „Komputer i biżuteria”, która miała premierę w ramach Międzynarodowego Triennale Szkła i Biżuterii Jablonec w 2023 r., to prezentacja prac obrazujących wpływ technologii komputerowej na ludzi. To także refleksja na temat komunikacji i rozpadu cywilizacji z powodu nadużywania technologii czy fascynacji sztuczną inteligencją.

Prawie 600 eksponatów, głównie biżuteria i przedmioty użytkowe autorstwa 75 uznanych polskich artystów, projektantów i jubilerów, promuje polską kulturę i sztukę bursztynniczą na wystawie „Instant And Eternity – Chwila i Wieczność” w Muzeum Narodowym w Tiencin (Tianjin) w Chinach.

Dla słowackiego artysty Petera Machaty biżuteria to przedmiot artykułowany rytmem żywego ciała i frazowany falami ludzkiego doświadczenia. Dziś są to kobiece dłonie i rzeczywistość bólu, osadzone w niekonwencjonalnych medalionach i zakodowane chwilą zaskoczenia i troski. Jego prace można oglądać na wystawie „Rozmawiając z nią” w Galerii Sztuki w Legnicy.

Biżuteria Mariko Kusumoto urzeka nie tylko formą i wyglądem. Zachwyca też niewysłowienie trafnym połączeniem uniwersalnych treści estetycznych kultury Zachodu z tym, co najbardziej charakterystyczne, orientalne i eteryczne w sztuce Japonii – lub raczej w naszym „europejskim” o niej wyobrażeniu. Jej urzekające prace można oglądać na wystawie „Eteryczna podróż” w Galerii RING w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Dziś bursztyn bałtycki już coraz rzadziej kojarzy się z konserwatywną biżuterią z dawnych czasów, a w rękach współczesnych twórców ma potencjalną szansę stać się hipsterskim materiałem oferującym nieograniczone możliwości jego zaskakująco innowacyjnych reinterpretacji – twierdzi kurator wystawy „Baltic Amber 2024 > Other Criteria”.

Empatia okazuje się bardzo trudna do uchwycenia – podsumowała Doreen Timmers, jedna z jurorek Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Już wiadomo, którzy uczestnicy konkursu najlepiej poradzili sobie z tym wyzwaniem.

Na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku pojawił się nowy, wyjątkowy eksponat: wytworzone najprawdopodobniej w XVII wieku w Gdańsku sztućce, których trzonki zostały wyrzeźbione w bursztynie. Klasą wykonania oraz precyzją dorównują podobnym eksponatom z Rijksmuseum w Amsterdamie, Schatzkammer w Monachium i Ashmolean Museum przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

W dniach 10-11 maja Legnica po raz kolejny stanie się światową stolicą biżuterii artystycznej. Stanie się tak za sprawą Legnickiego Festiwalu Srebro, którego Weekend Otwarcia będzie wypełniony wernisażami wystaw artystycznych polskich i zagranicznych artystów. Punktem kulminacyjnym będzie – jak zawsze – gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA.

W czasie targów AMBERIF SPRING została ogłoszona długo wyczekiwana strategia projektu Gdańsk Światowa Stolica Bursztynu na lata 2023 – 2033. Jej operatorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie, pierwsze działania zostały już podjęte, MTG zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy. Po co jest ten projekt i jak się można włączyć do jego realizacji?

Szkatuła Mauchera to jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki bursztynniczej oraz najcenniejszy obiekt bursztynowego w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku. To właśnie jej została poświęcona wyjątkowa wystawa, na której – po raz pierwszy od 1968 roku – można zajrzeć do jej wnętrza, zaś najdrobniejsze elementy dekoracyjne podziwiać na powiększeniach.

Spektakularne odmiany bursztynu oraz mistrzowskie przykłady bursztynowego rzemiosła w postaci wyselekcjonowanej przez prof. Sławomira Fijałkowskiego kolekcji niespełna 100 unikatowych obiektów autorstwa czołówki polskich i zagranicznych bursztynników to trzon wystawy „AMBER 2024 > Other Criteria”, która będzie miała premierę podczas tegorocznego Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Lato nad Bałtykiem? Tylko w biżuterii z bursztynem Tomasza Kargula i dresach Aleksandry Hońko! Pozytywna energia i dobry humor garantowane! Biżuteria i dres? Dziś takie zestawienie nikogo już nie dziwi, choć na wybiegu gali Amberif Vibes był to zdecydowanie najbardziej awangardowy pokaz.

Znany m.in. z pokazów na gali Amber Look duet Gin Atelier Dorota Cenecka & Joanna Weyna PUDU, który w ostatnim czasie prezentował swoje biżuteryjno-modowe kreacje na wybiegach fashionweeków w Paryżu oraz Mediolanie, wystąpił przed gdańską publicznością w Montowni z pokazem „Social Restraint”. 

To już kolejny wspólny pokaz mody tego duetu projektantów – po wspólnym występie w Mediolanie i Rzymie oraz w Poznaniu i Malborku – przy tym pierwszy w Gdańsku. Ireneusz Glaza zaprezentował kolekcję biżuterii z bursztynem „Amber in Time”, Barbara Piekut „NERO e ORO”. Całość to istna manifestacja kobiecości w najmniejszym detalu!

Moda na wolność – to tytuł pokazu A2 Jewellery & Ismeny Warszawskiej. Na wybiegu w Montowni została zaprezentowana kolekcja strojów dziennych i wieczorowych inspirowanych Gdańskiem –miastem wolności pełnym możliwości i inspiracji.

AMBERIF VIBES – nowa, odświeżona gala mody i bursztynu w nowej formule i pod nowym hasłem towarzyszyła targom bursztynu i biżuterii AMBERIF SPRING. Duet Stangrecki & Starost urzekł elegancją i… blaskiem mroku.

Konkurs artystyczny PREZENTACJE stanowi przegląd dokonań twórczych artystów, którzy – korzystając z biżuterii jako artystycznego środka wyrazu – pragną wyrazić swoje poglądy i podzielić się refleksjami, jak również zaskoczyć kreatywnym podejściem do tematu zaproponowanego przez organizatora konkursu. W tym roku brzmiał on UMIAR i zachęcał do pogłębionej refleksji i odpowiedzi na pytanie: czym dla mnie jest umiar?

Artysta Maciej Rozenberg i projektanci firmy S&A Jewellery Design to laureaci tegorocznego Konkursu Jubilerskiego AMBERIF SELECTION, w którym za wysoką jakość wzornictwa i wykonania nagradzani są wystawcy targów AMBERIF SPRING.

„Bursztynowe sny – biżuteria” to temat 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów im. Karola Kowalskiego Bursztynowe Rzemiosło 2024. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Decyzją Kapituły Nagrody Bursztynnika Roku składającej się z jej dotychczasowych laureatów będących członkami Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, Bursztynnikiem Roku 2023 został artysta i promotor bursztynu Giedymin Jabłoński.

Kilkadziesiąt autorskich projektów biżuterii głownie z bursztynem bałtyckim z kolekcji inspirowanych motywami zaczerpniętymi z natury, sztuką greckiego antyku oraz nowoczesną architekturą i rzeźbą zostanie zaprezentowanych na wystawie znakomitego artysty Macieja Rozenberga „Czuła biżuteria” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Koncert Meli Koteluk, prowadzenie Malwiny Wędzikowskiej, a przede wszystkim pokazy mody i bursztynowej biżuterii w wykonaniu uznanych projektantów oraz wręczenie nagród w konkursach Amberif Design Award i Amberif Selection – targi AMBERIF wracają do tradycji gali mody i biżuterii.

Znamy listę artystów zakwalifikowanych do 32. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej EMPATIA. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną podczas gali wręczenia nagród w trakcie Weekendu Otwarcia 11 maja 2024.

Muzeum Warszawy zaprasza na nową wystawę czasową „Julia Keilowa. Projektantka”, poświęconą ikonie polskiego wzornictwa, projektantce tworzącej w latach 30. ubiegłego stulecia. Keilowa była pionierką nowoczesnego wzornictwa i stylu art déco. Wystawę można będzie oglądać od 21 marca do 1 września.

Emerytura to całkiem fajny czas, żeby spełniać swoje marzenia – twierdzą złotnicy Andrzej Jacyszyn i Wojciech Rygało. Na dowód tego zorganizowali wystawę swoich wybranych prac zatytułowaną „...a w sercu ciągle maj”, która zostanie zaprezentowana na targach AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Od ponad 65 lat wystawa SCHMUCK to miejsce prezentacji wyselekcjonowanej, najlepszej biżuterii autorskiej. Artyści, właściciele galerii, kolekcjonerzy, miłośnicy biżuterii z całego świata spotkają się w Monachium, by zaistnieć na tym profesjonalnym forum i nawiązać kontakty biznesowe. W tym roku do wystawy zakwalifikował się polski artysta Arek Wolski.

Fotografie, w których Kinga Gełdon-Czech w charakterystyczny sensualny sposób przetwarza rzeczywistość widzianą przez obiektyw aparatu stworzone w ramach projektu FASHIONSYMPHONY dedykowanego symbiozie piękna kobiet i biżuterii z bursztynem wraz z symfonią natury, będzie można oglądać w czasie targów AMBERIF SPRING w Gdańsku.

Tegoroczny program Festiwalu obejmuje kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z Polski i zagranicy prezentujące szerokie spektrum współczesnej biżuterii w często zaskakujących, nowatorskich i eksperymentalnych odsłonach. Weekend otwarcia Festiwalu, z wyczekiwaną galą wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA, odbędzie się w dniach 10-11 maja 2024 r.

INHORGENTA AWARD to platforma dla innowacji, kreatywności i rzemiosła. W 7. edycji zostały zaprezentowane wybitne projekty i koncepcje, które narodziły się na międzynarodowej scenie biżuterii, zegarków i kamieni szlachetnych. Do konkursu zgłoszono 137 projektów, spośród których międzynarodowe jury przyznało nagrody w 9 kategoriach.

Perły to obecnie jeden z silniejszych trendów w modzie. Sięgnęli po nie również studenci i absolwenci gdańskiej ASP, którzy na targach AMBERIF SPRING zaprezentują inspirujące i innowacyjne projekty biżuterii, w których bursztyn bałtycki został połączony z perłami naturalnymi oraz muszlami perłopławów.

Nadzieja symbolizowana przez nadal tlący się płomień, jako opozycja do zwiastunów zbliżającej się katastrofy, jako nowe życie czy też życie uwiecznione w bursztynie oraz bursztyn jako współczesny amulet – tak laureaci konkursu Amberif Design Award widzą bursztyn jako symbol nadziei.

Dlaczego ludzie interesują się bursztynem? Co sprawia, że szukają go w ziemi i w morzu oraz badają na wiele sposobów? Co jest w nim takiego wyjątkowego, że od zarania dziejów tworzono z niego przedmioty użytkowe, ale i niezwykłe dzieła sztuki, które dziś możemy oglądać w uznawanych za najlepsze muzea na całym świecie? Na te – i inne – pytania, próbują odpowiedzieć autorzy albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura”.

Po 4 latach przerwy wraca Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych. W tegorocznej, 20. edycji uczestnicy odniosą się do tematu „Umiar”.

AMBERIF to od lat prawdziwe święto branży jubilerskiej. To największa na świecie impreza wystawiennicza poświęcona bursztynowi i wiodące targi biżuterii w Europie Środkowej będące doskonałą okazją do spotkań biznesowych, nawiązania nowych kontaktów handlowych, zapoznania się z nowinkami branżowymi i zaprezentowania premierowych kolekcji. 

Jaka jest rola biżuterii we współczesnym świecie? Czy jest niczym amulet, który wzmacnia i daje nadzieję? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD. Prace można nadsyłać do 1 lutego 2024 r.

W czasach, kiedy rzemiosło artystyczne po latach banicji powoli odzyskuje należne mu miejsce, konkurs Bursztynowe Rzemiosło to jedna z nielicznych okazji do podziwiania wysokiego złotniczego kunsztu w wydaniu najlepszych polskich złotników.

Na chwilę przed rozpoczęciem słynnego weneckiego karnawału w saloniku VIP na gdańskim lotnisku możne poczuć jego przedsmak, oglądając oryginalne maski ze słynnej weneckiej pracowni La Bottega dei Mascareri oraz inspirowaną nimi biżuterię gdyńskiej marki Soul Bijou.   

W latach 90. ubiegłego wieku, kiedy w Polsce masowo produkowano biżuterię masową i w branży jubilerskiej nie zatrudniano projektantów, bo właściciel był „sterem, żeglarzem i okrętem”, a więc także i projektantem, Adam Pstrągowski, prezes S&A Jewellery Design, stworzył Design Studio, przez które w ciągu 30 lat przewinęło się wielu znakomitych projektantów biżuterii z bursztynem.