Wiadomości, informacje, wydarzenia...
W tym dziale znajdą Państwo na bieżąco uaktualniane informacje dotyczące bursztynu i branży bursztynniczej.

Do 16 grudnia 2023 r. Galerii Kugel w Paryżu można oglądać wyjątkową – jak twierdzą organizatorzy, pierwszą we Francji – wystawę historycznych obiektów wykonanych z bursztynu datowanych na XVI – XVIII wiek.

W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Udział w Global Design Graduate Show, prezentacja wystawy pokonkursowej 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie w czasie Romanian Jewelry Week oraz w Galerii YES w Poznaniu, jak również ogłoszenie tematu EMPATIA dla kolejnej edycji tego konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy nie ustaje w działaniach promujących współczesną sztukę złotniczą.

Związana z Gdańskiem projektantka, artystka, złotniczka, bursztynniczka Dorota Cenecka świętuje 30-lecie pracy twórczej. Za dokonania twórcze oraz wkład w promocję bursztynu w trakcie wernisażu jubileuszowej wystawy w domu Uphagena została uhonorowana aż czterokrotnie.

Wystawa „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce. Z kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym – Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej to niepowtarzalna okazja do zobaczenia dzieł, które dotąd były rzadko eksponowane.

Awangardowe myślenie o bursztynie zamieniła na klasyczne. Szokujące niegdyś połączenia bursztynu z żywicą na naturalne surowce. Wymyślne kształty na wygodne formy. Emilia Kohut prezentuje nową markę osobistą ION. 

Otwarcie wystawy czasowej o bursztynie „Bursztyn. Dar prastarych drzew” oraz fotograficznej „Portrety 6 x 6”, jak również wręczenie Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – te wydarzenia uświetniły uroczystość 75-lecia powstania Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Ponad 100 wystawców weźmie udział w targach AMBERIF AUTUMN w Gdańsku, gdzie zaprezentują swoje najnowsze kolekcje biżuterii. Głównie wyrobów z bursztynu, z których Gdańsk, Pomorze i Polska słyną na cały świat.

Początek jesieni będzie wyjątkowo piękny tego roku – już od października sale ekspozycyjne gliwickiej Willi Caro rozświetli swoim blaskiem… Złoto Północy. Na miłośników bursztynu czeka nie lada gratka – wiele eksponatów nigdy wcześniej nie było prezentowanych szerszej publiczności.

Czy rozumiemy biżuterię? Czy biżuteria i jej twórcy czują się rozumiani? Co chcieliby powiedzieć nam biżuterią? Czego możemy dowiedzieć się od niej i o niej? Znalezienie odpowiedzi na te – i inne – pytania to zadanie uczestników 32. edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej – wiodącego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO 2024, którego temat brzmi EMPATIA.

Już po raz drugi środowisko artystów złotników, jubilerów, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz instytucji kultury, jak również historyków sztuki i pasjonatów spotka się w Poznaniu, aby podjąć tematy ważne dla przyszłości sztuki złotniczej.

Kolekcję Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego wzbogaciła unikatowa inkluzja pajęczaka należącego do rzędu Solifugae (solfugi). To trzeci na świecie znaleziony okaz i dopiero drugi gatunek opisany z eoceńskiej żywicy – bursztynu bałtyckiego.

Co jakiś czas Kaliningradzka Kopalnia Bursztynu zaskakuje informacjami o rekordowym wydobyciu bursztynu. W branży bursztynniczej, szczególnie od czasu zakończenia boomu na bursztyn, mało kogo to już elektryzuje.

Na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu trafiła cygarniczka arcyksięcia Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego wykonana z piany morskiej, złota, srebra, jedwabiu oraz bursztynu bałtyckiego ponad 250 lat temu.

W Wielkim Reflektarzu w Zamku Krzyżackim w Malborku odbył się wyjątkowy pokaz mody i bursztynu „Bursztyn. Fenomen natury i kultury”, który przypomniał, że tamtejsze Muzeum Zamkowe szczyci się wyjątkową kolekcją bursztynu prezentowaną na wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”.

Choć siedziba Muzeum Ziemi PAN nie zostanie sprzedana, to jednak Muzeum w dotychczasowej formule ma zostać zlikwidowane a kolekcja podzielona – poinformował w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Czy uda się zapobiec temu scenariuszowi?

Jeśli komuś wydaje się, że w bursztynie widział już wszystko, to głęboko się myli. Niemiecka artystka Miriam Arentz zadbała o efekt zaskoczenia, sięgając po tradycyjną technikę giloszowania, uzyskując spektakularny efekt.

Geologiczne zasoby bilansowe na koniec 2022 r. zwiększyły się w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 491 ton bursztynu za sprawą udokumentowania w powiecie lubartowskim nowego złoża – Niedźwiada Kolonia II o zasobach 3,33 t.

To pierwsza wspólną wystawa prac małżeństwa Katarzyny i Andrzeja Boss – projektanta biżuterii oraz projektantki ubiorów i druków dla zakładów przemysłu tekstylnego. Za pośrednictwem różnych środków plastycznych odnoszą się do otaczającej nas rzeczywistości.

Ponad 200 przedmiotów reprezentujących bursztyniarstwo kurpiowskie XVIII–XXI wieku jest prezentowanych na nowej wystawie czasowej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wystawa przybliża regionalne tradycje Polski wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Autoterapeutyczna i inspirująca do refleksji – taka jest najnowsza kolekcja biżuterii Jolanty Gazdy. Jest efektem rozmyślań autorki o relatywizmie w postrzeganiu rzeczywistości oraz uwrażliwienia na innych ludzi i ich indywidualne sytuacje.

Gdańscy projektanci biżuterii z bursztynem Aleksander Gliwiński i Ireneusz Glaza zdobyli prestiżowe nagrody przyznawane przez Akademię Polskiej Mody – Złotą Super Pętelkę i Złotą Pętelkę.

Gierdrius Guntorius, pomysłodawca i organizator Międzynarodowych Bałtyckich Targów Biżuterii AMBER TRIP w Wilnie, które od 2004 promują region bałtycki, bursztyn bałtycki oraz firmy i artystów zajmujących się jego obróbką.

Jaskółki & meteoryty – na wystawie o takim tytule meksykański artysta jubiler Alberto Davila zaprezentuje w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników swoją kolekcję biżuterii bursztynowej.

Biżuterię wykonuje właściwie od dziecka, a jej wzory inspirowane naturą – mimo zmieniającej się szybko mody – niezmiennie znajdują zachwyconych nabywców. O 55 latach pracy twórczej w wywiadzie opowiada ona sama, zaś na otwartej właśnie jej wystawie indywidualnej w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym zatytułowanej „LV” mówi jej biżuteria.

Czym dziś jest jakość? Perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy legnickiego konkursu JAKOŚĆ.

Do 12 czerwca 2023 r. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie eksponowana Bursztynowa Arka Przymierza – wyjątkowe dzieło, którego proces powstawania w pracowni Tomasza Ołdziejewskiego mogli śledzić widzowie 5. sezonu serialu „Złoto Bałtyku”.

Aż 13 wystaw – indywidualnych i zbiorowych twórców z Polski i zagranicy – ukazujących szerokie spektrum najnowszych dokonań w dziedzinie biżuterii artystycznej składa się na tegoroczny Festiwal SREBRO w Legnicy. Kulminacja już w weekend 5-6 maja.

Wyjątkowy XVII-wieczny bursztynowy ołtarzyk w formie krucyfiksu i w oryginalnym futerale, który został wykonany w warsztacie gdańskim, wzbogaci liczącą około 2000 obiektów Kolekcję Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ponad 200 obiektów z dziedziny sztuki złotniczej z lat 1945-1989 będzie można już niebawem zobaczyć w Galerii YES w Poznaniu na wystawie „Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”.

„To po prostu spełnienie marzeń, że miałem okazję pracować z tak magicznym materiałem” – mówi Arnald Jorda, hiszpański artysta, którego wystawę biżuterii z bursztynem bałtyckim „Floating away” można oglądać w Galerii Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Bursztynowe inspiracje – to temat 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”, który prezentuje zawodowe umiejętności polskich złotników i młodych adeptów sztuki złotniczej.

Już wiadomo, czyja biżuteria będzie promowała kolejną edycję targów AMBERIF SPRING – to nagroda w konkursie AMBERIF SELECTION na najlepszą wzorniczo i jakościowo biżuterię.

Tytuł Bursztynnika Roku 2022 Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników przyznało Sebastianowi Tajlowi. W ten sposób ceniono jego ponad 10-letnie zaangażowanie i spektakularne osiągnięcia w dziedzinie promowania biżuterii z bursztynu bałtyckiego na rynku chińskim.

Ponad 250 wystawców z 15 krajów świata i odwiedzający z 35 państw – to najkrótsze podsumowanie pierwszego dnia targów AMBERIF SPRING dedykowanych głównie biżuterii złotej, srebrnej i bursztynowej oraz kamieniom jubilerskim.

Fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci rodem z baśni, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu – bursztynowy, magiczny świat Haralda Popkiewicza przybliży wystawa poświęcona jego twórczości w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

To był pokaz inny niż wszystkie dotychczasowe, do jakich ten duet projektantów współpracujących od ponad 10 lat nas przyzwyczaił: okazałe formy bursztynowej biżuterii zdobiły… wielobarwne swetry.

Biżuteria przyciąga przede wszystkim dobrym, nowoczesnym wzornictwem. Wiedzą o tym organizatorzy targów Amberif, którzy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej „inwestują” w świeży, nowatorski design. Efekty tych działań będą widoczne już w czasie najbliższej 30. edycji targów, która odbędzie się w dniach 22-25 marca br.

Od deklaracji politycznej po osobiste wspomnienia, piękno i humor – za pośrednictwem biżuterii można wyrazić wszystko. Dowiedli tego uczestnicy specjalnego pokazu biżuterii artystycznej SCHMUCK, który odbył się już po raz 64. podczas Międzynarodowych Targów Rzemiosła IHM w Monachium.

Klasyczne, ponadczasowe wzory biżuterii złotej i srebrnej, które nigdy nie wychodzą z mody i zawsze są „na czasie” w połączeniu z najnowszymi trendami w modzie – tak wiodący producenci i importerzy biżuterii reagują na potrzeby odbiorców. Taka biżuteria będzie dominować w ich najnowszych kolekcjach na sezon letni, które swoją premierę będą miały na targach AMBERIF SPRING w Gdańsku.