W 2024 roku minie 65 lat istnienia łódzkiej szkoły projektowania biżuterii – obecnie jednego z najważniejszych ośrodków kształcących projektantów w tej dziedzinie w Polsce. Inauguracją obchodów tej rocznicy jest wystawa fotografii z lat 60. i 70. przedstawiających sesje zdjęciowe dokumentujące dzieła studentów z tamtych czasów.

Pierwsza pracownia związana z projektowaniem biżuterii artystycznej w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych została utworzona przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner w październiku 1959 roku. W latach 60. projektowanie biżuterii wykładane było przez prof. Lenę Kowalewicz-Wegner w ramach Pracowni Drobnych Form, Galanterii Metalowej, Skórzanej i z Tworzyw Sztucznych (używana nazwa w skrócie: Pracownia Drobnych Form) istniejącej początkowo w Studium Odzieży, Galanterii i Grafiki Żurnalowej, a od 1964 roku na Wydziale Tkaniny i Ubioru.

Dyplomy w latach 60. w Pracowni Drobnych Form obronili: w roku 1965 – Barbara Munzer i Ryszard Hunger, w 1966 – Andrzej Jocz, w 1967 roku – Barbara Rose i Andrzej Jakuszewski, w 1968 – Andrzej Brzęczek i w 1969 – Tadeusz Potapczyk. Na zachowanych zdjęciach udało się odnaleźć prace m. in. Ryszarda Hungera, Andrzeja Jocza, Urszuli Cander, Cecylii Brandsteater, Emilii Nehring, Bogusława Balickiego, Kazimierza Karpińskiego, Elżbiety Jungowskiej, Hanny Turek i Gabrieli Nawrot.

3587 2Fotografie pokazują projekty łódzkich studentów na modelkach i modelach (którymi prawdopodobnie były studentki i studenci PWSSP w Łodzi). Sesje fotograficzne robione były we wnętrzach uczelni, która do roku 1978 mieściła się przy ulicy Narutowicza, ale również w innych lokalizacjach, między innymi w Teatrze Wielkim w Łodzi (wtedy dopiero co zbudowanym). Ogromną wartością tych zdjęć jest nie tylko pokazanie prac powstałych w Pracowni Drobnych Form, ale również oddanie atmosfery tamtych lat w PWSSP. O ile udało się to ustalić, autorem większości zdjęć jest Włodzimierz Parys. Większość zdjęć została znaleziona w archiwum negatywów Pracowni Fotografii PWSSP w Łodzi, czyli dzisiejszej Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego oraz w archiwum Uczelni.

 

"O łódzkiej biżuterii w czerni i bieli"
Mediateka Memo, ul. Moniuszki 5, Łódź
16 listopada – 22 listopada 2023
kuratorki wystawy:
dr hab. Olga Podfilipska-Krysińska, prof. ASP
dr Michalina Owczarek-Siwak