W ramach nowej serii SZTUKA BURSZTYNU będziemy prezentować wybrane projekty biżuterii i obiektów wykonanych z użyciem bursztynu bałtyckiego, które wyróżniają się nowatorstwem, artyzmem, wzornictwem oraz mistrzostwem jubilerskim.
Bursztynem bałtyckim zainteresował się ponad 40 lat temu tylko dlatego, że… pragnął wykonać nietypową biżuterię. W tamtych czasach było to szalenie trudne wyzwanie – zrobić interesującą, ambitną biżuterię z materiału, który bardzo pospolicie się kojarzył. Jemu się udało, o czym świadczą choćby liczne nagrody w konkursach wzorniczych.
Podczas gdy znawcy storczyków spierają się, czy czarna orchidea jest tworem natury, czy tylko sztucznie wyhodowanym kwiatem, Krzysztof Bondaruk rozstrzygnął ten problem już kilka lat temu – jego „Czarna orchidea”, stworzona z włókna węglowego, bursztynu i diamentów, istnieje naprawdę.
Lidia Popiel, Kayah, Lech Wałęsa i Paweł Adamowicz należą do grona szczęśliwych posiadaczy Bursztynowego Pióra Amber Rex – pierwszego na świecie pióra wiecznego zdobionego bursztynem bałtyckim.
W stronę bursztynu bałtyckiego pchnęło go zamiłowanie do materiałów organicznych, których często używał w swoich pracach. Odkrył, że również bursztyn – odpowiednio wyszlifowany – jest wdzięcznym materiałem do opowiadania historii.
Artystyczny język Helfrieda Kodré, austriackiego rzeźbiarza i twórcy biżuterii, bazuje na geometrycznych formach, które są dla niego perfekcyjnym połączeniem materii i ducha, przestrzeni i czasu.
Co jest takiego fascynującego w bursztynie, że sięgają po niego nawet najbardziej znani i cenieni projektanci biżuterii? Co dostrzegł w nim niemiecki artysta Michael Zobel?
Przeświecające przez bursztyn ciepłe światło i pragnienie uchwycenia go na zawsze stało się dla jubilera Pawła Wasia inspiracją do stworzenia bursztynowo-diamentowej zawieszki AMBER DIVALI – po dekadzie nadal zachwycającej klasycznym pięknem oraz mistrzostwem wykonania.
To z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych współczesnych kolekcji biżuterii z bursztynem, urzekająca designem oraz zaskakującymi, niespotykanymi w biżuterii rozwiązaniami technicznymi. Każdy egzemplarz jest nadzwyczaj praco- i czasochłonny – dlatego dotychczas powstało ich tylko 9.