Organizowane przez Galerię YES w Poznaniu Forum Sztuki Złotniczej to spotkania, podczas których podejmowane są istotne dla środowiska złotniczego tematy. Tym razem na warsztat wzięto PROMOCJĘ.
W dniach 10-11 maja Legnica po raz kolejny stanie się światową stolicą biżuterii artystycznej. Stanie się tak za sprawą Legnickiego Festiwalu Srebro, którego Weekend Otwarcia będzie wypełniony wernisażami wystaw artystycznych polskich i zagranicznych artystów. Punktem kulminacyjnym będzie – jak zawsze – gala wręczenia nagród w 32. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej EMPATIA.
Koncert Meli Koteluk, prowadzenie Malwiny Wędzikowskiej, a przede wszystkim pokazy mody i bursztynowej biżuterii w wykonaniu uznanych projektantów oraz wręczenie nagród w konkursach Amberif Design Award i Amberif Selection – targi AMBERIF wracają do tradycji gali mody i biżuterii.
Gdańscy projektanci biżuterii z bursztynem Aleksander Gliwiński i Ireneusz Glaza zdobyli prestiżowe nagrody przyznawane przez Akademię Polskiej Mody – Złotą Super Pętelkę i Złotą Pętelkę.
Do 12 czerwca 2023 r. w Muzeum Bursztynu w Gdańsku będzie eksponowana Bursztynowa Arka Przymierza – wyjątkowe dzieło, którego proces powstawania w pracowni Tomasza Ołdziejewskiego mogli śledzić widzowie 5. sezonu serialu „Złoto Bałtyku”.
Wyjątkowy XVII-wieczny bursztynowy ołtarzyk w formie krucyfiksu i w oryginalnym futerale, który został wykonany w warsztacie gdańskim, wzbogaci liczącą około 2000 obiektów Kolekcję Bursztynu Muzeum Zamkowego w Malborku.
Bursztynowe laboratorium, bursztynowa moda, poszukiwania Bursztynowej Komnaty – to tylko niektóre z interesujących spotkań poświęconych bursztynowi bałtyckiemu, jakie będą się odbywać do czerwca przyszłego roku w Muzeum Bursztynu w Gdańsku w ramach projektu „Akademia Bursztynu”.
„Autentyczność oraz tradycje rzemieślnicze a także nowoczesne wzornictwo ekskluzywnej polskiej biżuterii przemawia do najbardziej wyrafinowanych klientów, także z Azji” – tak Magdalena Bogdziewicz, Ambasador RP w Singapurze, przywitała gości spotkania „Jewellery from Poland” w Singapurze w przeddzień targów Jewellery&GEM WORLD 2022, na których prezentowane były wyroby z bursztynem bałtyckim.
Bursztyn bałtycki stał się symbolem Gdańska i myślę, że dzięki waszej działalności możemy mówić otwarcie, że Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu – powiedział senator Sławomir Rybicki, przekazując Nagrodę Specjalną Marszałka Senatu dla MSB w 27. edycji Nagrody Bursztynowego Mieczyka.
Dziękuję i wdzięczność to słowa, które bez końca pojawiały się podczas przedpremierowego pokazu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Długoletni projekt dobiegł końca, a serce bursztynowego świata zabiło w Gdańsku z pełną siłą. Największa kolekcja bursztynu na świecie jest gotowa i czeka, aby swoją wyjątkowością zachwycić zwiedzających.
Koniakowy lub zielony bursztyn z łuskami i srebrna oprawa z motywem roślinnym – ten stereotyp bursztynu ciągle jeszcze pokutuje w Polsce. Wykładem na JazzArt Fashion Festival w warszawskim Koneserze projektanci Marcin Tymiński i Andrzej Kupniewski podejmą próbę przebicia się do świadomości odbiorcy z nowoczesnym wizerunkiem biżuterii bursztynowej.
„To naprawdę bardzo ciekawy i dobrze nakręcony film o bursztynie, pokazujący jego wędrówkę od bryłki wyławianej z morza aż do cennej i cenionej biżuterii” – podsumowała Dorota Cenecka, projektantka biżuterii, która w filmie „Złoto Bałtyku” gra jedną z głównych ról.
„Świetny pomysł! Dobra robota! Takie miejsce jest bardzo potrzebne!” – pozytywnym komentarzom zachwyconych gości biorących udział w uroczystym otwarciu Muzeum Biżuterii Współczesnej w Centrum Koneser na warszawskiej Pradze nie było końca. Muzeum, którego nadrzędnym celem jest promowanie współczesnej polskiej biżuterii i jej twórców.
30 listopada br. w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie odbędzie się XXXII Interdyscyplinarne Spotkanie Badaczy Bursztynu, w czasie którego zostaną zaprezentowane wyniki najnowszych badań w dziedzinach związanych z bursztynem.
24 sierpnia w Muzeum Bursztynu na Rynku Starego Miasta w Warszawie odbył się wyjątkowy pokaz mody pod hasłem „Bursztyn nie musi być nudny!”, którego największą gwiazdą – wbrew temu, co twierdzą media – byli nie Maciej Myszkowski czy Paulina Sykut-Jeżyna, ale… bursztyn!
Dziś ruszyły w Gdańsku VII Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze: dwóch Francuzów i dwoje Polaków przez tydzień będzie wykonywać biżuterię z bursztynem.
W dniach 4- 11 października Parczew zamieni się w bursztynową stolicę województwa lubelskiego: w Hotelu Orion odbędą się I warsztaty bursztynnicze Gdańsk – Lublin 2015.
Właściwie wszystko było do przewidzenia: przyjadą, choć właściwie to bursztynu nie lubią, a jak wyjadą, to będą go już kochać. Jedyne, czego nadal nie wiadomo, to: jakie prace wykonają na jutrzejszy wernisaż.
Niewątpliwą atrakcją VIII Europejskiego Święta Bursztynu w Wieluniu – tradycyjnie już w drugi weekend sierpnia – będzie polska premiera repliki słynnej, zaginionej bursztynowej komnaty.
70 kg bursztynu czeka na wyłowienie – z morza i kidziny na plaży – przez uczestników eliminacji i finałów XVI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, które w tym roku odbędą się nietypowo w pierwszy weekend sierpnia.
W ubiegłym tygodniu z inicjatywy geologa województwa pomorskiego Michała Kowalskiego i od patronatem marszałka Mieczysława Struka odbyło się spotkanie dla służb zaangażowanych w zwalczanie nielegalnego wydobycia bursztynu celem wypracowania skuteczniejszych rozwiązań.
Warsztaty arteterapii bursztynem, dyskusja o problemach branżowych wywołanych deficytem surowca, VI Forum Miast Szlaku Bursztynowego, otwarte dla publiczności seminarium o bursztynie oraz Bursztynowa Parada – to wydarzenia składające się na tegoroczny Bursztynowy Tydzień w Gdańsku.
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie zaprasza 29 maja br. na doroczne, XXVIII Spotkanie badaczy bursztynu, na którym zostaną zaprezentowane nowości z warsztatów badawczych.
Po raz szósty spotkają się w Gdańsku przedstawiciele miast leżących na szlaku bursztynowym, by dyskutować o wspólnej promocji w oparciu o bursztyn oraz starożytne i współczesne szlaki bursztynowe. Taką możliwość stwarza projekt Amber Expedition II.
W piątek 23 maja w ramach obrad Światowej Rady Bursztynu zostanie zorganizowane otwarte dla publiczności seminarium „Inkluzje w bursztynie – obraz przeszłości – przekaz dla przyszłości”.
Hanza i Urban – te dwie kolekcje biżuterii, mające swoją premierę w czasie Gali Mody i Bursztynu Amber Look 2014, zostały docenione przez publiczność w Pekinie za odważny, wyrazisty charakter.
Od kilku lat w czasie Gali Mody i Bursztynu Amberif wręczane są również Medale Prezydenta Gdańska – nagrody dla osób zasłużonych w dziedzinie promowania bursztynu i Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. W tym roku do grona laureatów dołączyło kolejnych pięć osób.
„Na Gali chcę pokazać, że bursztyn może być modny i ciekawy” – mówił dyrektor artystyczny Gali Amber Look Trends & Styles przed pokazem. Jak mu się to udało?
W tym roku Bursztynowe Usta – prywatna nagroda Wojciecha Kalandyka, właściciela firmy Art7 – została wręczona dwukrotnie: pierwszą otrzymał w Hongkongu chiński reżyser Chip Tsao, drugą w Gdańsku prof. Barbara Kosmowska-Ceranowicz.
19 marca na targach Amberif przedstawiciele polskiej branży bursztynniczej spotkali się z delegacją z Obwodu Kaliningradzkiego, by dyskutować o wspólnej przyszłości. Czy jest ona możliwa i na jakich zasadach?
Dziesięć pokazów przygotowanych przez duety projektantów biżuterii i mody: w różnym wieku, o różnym charakterze, temperamencie i inspiracjach. Gala Bursztynu i Mody Amberif 2014 AMBER LOOK TRENDS & STYLES zapowiada się jeszcze ciekawiej niż w ubiegłym roku.
Organizatorzy seminarium naukowego na targach Amberif starają się podejmować ważne, bieżące tematy i przybliżać zainteresowanym aktualny stan wiedzy na temat badań w dziedzinie bursztynu. Tak też będzie i w tym roku.
Pod tym hasłem często odbywają się wystawy, tym razem jednak taki tytuł został wybrany dla konferencji towarzyszącej targom Amberif, na której dyskutowana będzie rola i znaczenie bursztynu w kulturze, turystyce i edukacji.
„Takich spotkań, na których można się więcej dowiedzieć o bursztynie, powinno być zdecydowanie więcej” – tak zgodnie twierdzili uczestnicy warsztatów Jak nie kupić kota w worku, czyli rozpoznawanie falsyfikatów bursztynu, które odbyły się 24 stycznia w Muzeum Bursztynu w Krakowie.
„Ta wystawa była świetną okazją, by przekonać się, jaki bursztyn Chińczycy lubią najbardziej” – tak wiceprezes MSB Michał Kosior podsumował prezentację wyrobów polskich firm w Pekinie.
Szkło, porcelana, galanteria skórzana a przede wszystkim biżuteria autorstwa wiodących projektantów z Polski to eksponaty na wystawie wzornictwa przemysłowego Designed in Poland w Galleria Alberto Sordi w Rzymie. Wystawę można oglądać do 30 listopada.
20 osób posadziło w sobotnie południe w leśnictwie Jantar na Mierzei Wiślanej 1000 drzewek jako wyraz sprzeciwu dla nielegalnego kopania bursztynu ale także bierności władz w udostępnianiu działek miejskich pod poszukiwanie i wydobycie tego surowca.
Uroczyste otwarcie kolejnej, 96 galerii S&A oferującej wyroby z bursztynem polskich producentów i projektantów zaszczycili obecnością uczestnicy misji gospodarczej w Chinach, m.in. prezydent Paweł Adamowicz oraz marszałek Mieczysław Struk.
Pod tym hasłem skryła się jesienno-zimowa kolekcja Deni Cler oraz biżuteria z bursztynem wyselekcjonowana z oferty Galerii Boruni. Teraz już z całą pewnością została odkryta…
Deszczowy piątkowy wieczór nabrał kolorów również dzięki niezwykle barwnemu pokazowi Sevgilim Iriny Panichevej i Danki Czapnik.