plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztyn odgrywa ogromną rolę także w rozwoju turystyki

Pod tym hasłem często odbywają się wystawy, tym razem jednak taki tytuł został wybrany dla konferencji towarzyszącej targom Amberif, na której dyskutowana będzie rola i znaczenie bursztynu w kulturze, turystyce i edukacji.  

Historia bursztynu i rzemiosła bursztynniczego, jak i wszelkie wydarzenia związane z nim w teraźniejszości to istotne czynniki  rozwoju kultury, edukacji i turystyki. Dlatego tak ważne jest, by podejmowane działania bazowały na współpracy zainteresowanych podmiotów – niekoniecznie z jednej dziedziny. Widać to dobrze na przykładzie międzynarodowego projektu Amber Road, który przyczynił się do wykreowania licznych produktów turystycznych oraz umocnienia wizerunku Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Wypromowano stare i nowe szlaki bursztynowe, zawiązano sieć współpracy osób i instytucji związanych z bursztynem. „Współcześnie symbolika bursztynu wykorzystana została  przez liczne instytucje. Przykładem takim jest centrum targowo-wystawiennicze Amber Expo oraz autostrada Amber One. Markowym produktem turystycznym stały się Międzynarodowe Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, które odbywają się w miejscowości Jantar w gminie Stegna” – podsumowują organizatorzy konferencji w oficjalnym materiale prasowym.  

Celem konferencji Bursztyn – złoto Bałtyku. Kultura, turystyka, edukacja jest analiza dotychczasowych prac oraz zaproponowanie dalszych działań w zakresie wykorzystania bursztynu, jego historii i dziedzictwa. Stąd też szerokie spektrum tematów, jakie będą podejmowane, m.in.

  1. Bursztyn jako atrakcja turystyczna
  2. Organizacja edukacji związanej z dziedzictwem bursztynu
  3. Bursztyn a rozwój wybranych form turystyki
  4. Muzea i wystawy oraz targi związane z bursztynem
  5. Materialne i niematerialne produkty inspirowane bursztynem
  6. Rozwój i  promocja  szlaków bursztynowych
  7. Współpraca sieciowa i rozwój  klastrów bursztynowych

Organizatorami konferencji, która odbędzie się w ramach VII Forum Europa Nostra w Amber Expo Gdańsku w dniach 21-22 marca, są Academia Europa Nostra, Akademia Morska w Gdyni, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie. Koszt udziału to 150 zł, zgłoszenia należy przesyłać do 15 marca. W ramach Forum odbędzie się wyjazd studyjny, którego program obejmuje wybrane atrakcje dziedzictwa bursztynowego Pomorza, m.in. wizytę w Muzeum Zamkowym w Malborku, zwiedzania miejscowości Jantar oraz Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego Faktoria w Pruszczu Gdańskim.  

Więcej informacji w załącznikach (warunki, program ramowy i program konferencji) oraz na stronie fen.am.gdynia.pl.