Jedną z osób zasłużonych dla rozwoju współpracy polsko-chińskiej, które zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, jest Sebastian Tajl – inicjator wystaw promujących polską kulturę m.in. poprzez biżuterię.

Pomimo aktywnych 7 koncesji na wydobycie bursztynu na Lubelszczyźnie w ubiegłym roku wydobyto jedynie 150 kg tego surowca – ze złoża Niedźwiada III.

Od 2016 roku 28 czerwca świętowany jest jako Światowy Dzień Bursztynu. Ta data jest absolutnie nieprzypadkowa i jest związana z otwarciem Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które świętowało ten jubileusz wernisażem spektakularnej wystawy „Kabinety”.

Bez wątpienia rynek dóbr luksusowych czeka w najbliższym czasie wiele zmian. W kolejnych latach prognozowane są dalsze, stabilne wzrosty, jednakże pojawiają się również sygnały świadczące o tym, że nawet niezwykle odporny rynek dóbr luksusowych w końcu zacznie odczuwać konsekwencje kryzysów z ostatnich lat.

Alain Roggeman, jubiler, złotnik i wykładowca w Instytucie Jeanne Toussaint, jednej z najstarszych szkół złotniczych w Brukseli, został uhonorowany Medalem Prezydent Gdańska za zasługi dla promocji bursztynu i Gdańska.

Na wystawie stałej w Muzeum Bursztynu w Gdańsku pojawił się nowy, wyjątkowy eksponat: wytworzone najprawdopodobniej w XVII wieku w Gdańsku sztućce, których trzonki zostały wyrzeźbione w bursztynie. Klasą wykonania oraz precyzją dorównują podobnym eksponatom z Rijksmuseum w Amsterdamie, Schatzkammer w Monachium i Ashmolean Museum przy Uniwersytecie Oksfordzkim.

Dlaczego ludzie interesują się bursztynem? Co sprawia, że szukają go w ziemi i w morzu oraz badają na wiele sposobów? Co jest w nim takiego wyjątkowego, że od zarania dziejów tworzono z niego przedmioty użytkowe, ale i niezwykłe dzieła sztuki, które dziś możemy oglądać w uznawanych za najlepsze muzea na całym świecie? Na te – i inne – pytania, próbują odpowiedzieć autorzy albumu „Bursztyn bałtycki. Natura. Historia. Kultura”.

Udział w Global Design Graduate Show, prezentacja wystawy pokonkursowej 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie w czasie Romanian Jewelry Week oraz w Galerii YES w Poznaniu, jak również ogłoszenie tematu EMPATIA dla kolejnej edycji tego konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy nie ustaje w działaniach promujących współczesną sztukę złotniczą.

Już po raz drugi środowisko artystów złotników, jubilerów, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz instytucji kultury, jak również historyków sztuki i pasjonatów spotka się w Poznaniu, aby podjąć tematy ważne dla przyszłości sztuki złotniczej.

Kolekcję Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego wzbogaciła unikatowa inkluzja pajęczaka należącego do rzędu Solifugae (solfugi). To trzeci na świecie znaleziony okaz i dopiero drugi gatunek opisany z eoceńskiej żywicy – bursztynu bałtyckiego.

Co jakiś czas Kaliningradzka Kopalnia Bursztynu zaskakuje informacjami o rekordowym wydobyciu bursztynu. W branży bursztynniczej, szczególnie od czasu zakończenia boomu na bursztyn, mało kogo to już elektryzuje.

Na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu trafiła cygarniczka arcyksięcia Rudolfa Habsburga-Lotaryńskiego wykonana z piany morskiej, złota, srebra, jedwabiu oraz bursztynu bałtyckiego ponad 250 lat temu.

Choć siedziba Muzeum Ziemi PAN nie zostanie sprzedana, to jednak Muzeum w dotychczasowej formule ma zostać zlikwidowane a kolekcja podzielona – poinformował w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Czy uda się zapobiec temu scenariuszowi?

Geologiczne zasoby bilansowe na koniec 2022 r. zwiększyły się w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 491 ton bursztynu za sprawą udokumentowania w powiecie lubartowskim nowego złoża – Niedźwiada Kolonia II o zasobach 3,33 t.

Gierdrius Guntorius, pomysłodawca i organizator Międzynarodowych Bałtyckich Targów Biżuterii AMBER TRIP w Wilnie, które od 2004 promują region bałtycki, bursztyn bałtycki oraz firmy i artystów zajmujących się jego obróbką.

Tytuł Bursztynnika Roku 2022 Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników przyznało Sebastianowi Tajlowi. W ten sposób ceniono jego ponad 10-letnie zaangażowanie i spektakularne osiągnięcia w dziedzinie promowania biżuterii z bursztynu bałtyckiego na rynku chińskim.

Chodzi o bursztynową plakietę z końca XVII wieku, której autorstwo jest przypisywane Krzysztofowi Maucherowi i w której zastosowano typowe dla gdańskich warsztatów techniki zdobnicze. Badania wykonane przez Krajowe Centrum Badań nad Dziedzictwem mają powiedzieć więcej o materiałach oraz sposobie użytkowania przedmiotu.

Po ponad 7 latach przygotowań został wydany album o znakomitym artyście Bogdanie Mirowskim. Znany jest przede wszystkim jako twórca „Bursztynowego Słowika”, jednak w jego dorobku wiele jest prac świadczącym o wybitnym kunszcie, zamiłowaniu do unikatowości oraz niepowtarzalnym stylu.

Podobno na świecie tego typu inkluzji jest zaledwie dwanaście. Trzynasta już na początku przyszłego roku trafi na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na czym polega jej wyjątkowość?

Wzmocnienie poczucia komfortu, przypływ pozytywnej energii i nasycenie wnętrz inspiracjami płynącymi prosto z natury – to najważniejsze cechy, dla których firma York Wallcoverings, znany producent tapet z ponad 125-letnią tradycją, ogłosiła kolor bursztynowy kolorem roku 2023.

Odpowiedź na to pytanie ma przynieść przygotowywany przez Międzynarodowe Targi Gdańskie projekt „Gdańsk – Światowa Stolica Bursztynu”. Celem jest wypracowanie rozwiązań, które zaowocują maksymalizacją korzyści wynikających z pozycji Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu oraz skuteczną rywalizacją z innymi regionami i miastami pretendującymi do bycia światowym liderem w zakresie bursztynu.

Podpisanie listu intencyjnego pomiędzy kopalnią odkrywkową Stallarium wydobywającą bursztyn bałtycki w województwie lubelskim a Międzynarodowym Stowarzyszeniem Bursztynników ws. informowania o miejscu wydobycia surowca bursztynowego otwiera nowe perspektywy handlu wyrobami bursztynowymi.

Międzynarodowy zespół naukowców, w którym uczestniczą też badacze z Uniwersytetu Gdańskiego, opisał niedawno kolejne gatunki mrówek z mioceńskiego bursztynu etiopskiego, którego największa kolekcja znajduje się w Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego.

Geologiczne zasoby bilansowe bursztynu na koniec 2021 r. zmniejszyły się o 92.27 ton, tj. o 2.6% w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 488,57 t.

Ambra, miód, śliwka, drewno sandałowe, gałka muszkatołowa, kardamon i szafran – te nuty odnajdziemy w perfumach dedykowanych Gdańskowi. Stworzył je Nick Steward – zafascynowany miastem tak bardzo, że postanowił oddać jego ideę właśnie w zapachu.

28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku został ustanowiony Rekord Guinnessa w kategorii największa bryła bursztynu na świecie.

Srebrne, złote, rubinowe, szafirowe, diamentowe, brylantowe… – do nazw rocznic ślubu w 2016 r. dołączyły Bursztynowe Gody. W Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu świętowane są przez pary obchodzące 44. rocznicę małżeństwa. Czemu akurat 44?

Renata Adamowicz, Joanna Grążawska, Bartłomiej Kentzer, Ludmiła Skulbaszewska i Ewa Pawlęga otrzymali nominację do 49. Splendor Gedanensis za przygotowanie pod względem merytorycznym wystawy stałej w Muzeum Bursztynu i jej otwarcie w Wielkim Młynie.

Pogoń za bursztynem nie była jeszcze tak ekscytująca – na poszukiwaczy czekają kolejne wyzwania, piętrzą się przed nimi kolejne trudności, a rywalizacja jest coraz ostrzejsza… Które bursztynowe wątki mają szansę podbić serca widzów tym razem?

Wystawa światowa to idealna okazja do pokazania tego, co mamy w kraju najlepszego. Nic więc dziwnego, że jednym z elementów promujących Polskę na Expo 2020 w Dubaju był właśnie bursztyn bałtycki – pod różnymi postaciami.

Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Bursztynu w Gdańsku wzbogaciła się o nowy eksponat – naszyjnik z mosiądzu oraz bursztynu bałtyckiego przekazany przez projektantkę biżuterii Annę Orską oraz bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego.

Bursztyn powszechnie kojarzymy z Bałtykiem podczas gdy wiele regionów w Polsce ma własną, bogatą tradycję jego wydobycia i obróbki. Jak np. Kurpie – bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej zostało właśnie wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Bursztynowy Słowik Agnieszki Chylińskiej, bursztynowy obraz autorstwa Moniki Błaszkowskiej, album ze spektakularnymi realizacjami w bursztynie słynnego na cały świat bursztynnika z Sopotu Lucjana Myrty, brosza wykonana przez Emilię Kohut, laureatkę międzynarodowego konkursu Amberif Design Award 2012 – 30. Finał WOŚP to okazja, by wylicytować wyjątkowe bursztynowe przedmioty.

Ostatni sms od Danki, w którym pisała: „Jestem szczęśliwie zaopiekowana. Wszystko ogarnięte” napawał optymizmem i pozwalał wierzyć, że moc wsparcia i pozytywnej energii, jaką zewsząd otrzymywała, pomogą Jej przezwyciężyć chorobę. Stało się jednak inaczej…

Przez ostatnie lata, kiedy choroba uniemożliwiała mu powrót do zawodu, dotkliwie odczuliśmy brak jego energii. Mieliśmy jednak nadzieję, że niebawem do nas wróci. Teraz postaramy się jak najlepiej kontynuować jego dzieło – wspomina Waldemar Sawa, Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych.

Tym razem jest to bursztynowa latarnia autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego. Bursztynnik ze Sztutowa pobił swój własny, ustanowiony latem 2020 r. rekord w kategorii największej rzeźby z bursztynu. I bynajmniej nie jest to jego ostatnie słowo!

W dniach 8-18 listopada 2021 roku Muzeum Bursztynu w Gdańsku nie będzie dostępne dla zwiedzających. Po 10 dniach przerwy zwiedzający będą mogli skorzystać z wielu nowych atrakcji. Jakich?

Wszyscy, którzy odwiedzili Muzeum Bursztynu w Gdańsku w jego nowej siedzibie w Wielkim Młynie dobrze wiedzą, o jaką bryłę chodzi: to ta wyeksponowana tuż przy wejściu, która na każdym robi ogromne wrażenie.

Geologiczne zasoby bilansowe na koniec 2020 r. zwiększyły się o 2 034.19 ton tj. o 131.5% w stosunku do roku poprzedniego i wynoszą 3 580.84 ton bursztynu. Znaczący przyrost wielkości zasobów był wynikiem udokumentowania nowych zasobów bursztynu w złożu Niedźwiada II (przyrost o 2 032.80 ton) oraz poszerzeniem granic złoża Górka Lubartowska-Leszkowice (przyrost o 14.32 ton).

18 sierpnia 2021 r. odszedł Harald Popkiewicz – twórca biżuterii i form przestrzennych z bursztynu bałtyckiego. Stworzone przez niego unikatowe obiekty użytkowe inspirowane naturalną formą bursztynu wyróżniają się fantastyczno-baśniową i pełną symboliki stylistyką.