28 czerwca 2022 roku, w Światowy Dzień Bursztynu, w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku został ustanowiony Rekord Guinnessa w kategorii największa bryła bursztynu na świecie.
68,2 kg – tyle waży największa bryła bursztynu na świecie. Jest ona o prawie 18 kilogramów cięższa od dotychczasowego rekordzisty, również bursztynu z Sumatry, który waży 50,4 kg. Jej wymiary to 74 x 57,1 x 42,1 cm – dotychczasowa rekordowa bryła ma wymiary 55 x 50 x 42 cm. Potwierdzili to certyfikowani eksperci, którzy dokonali pomiarów oraz niezbędnych badań.
Niniejszym publicznie potwierdzam, że przeprowadzona analiza makroskopowa i mikroskopowa oraz spektroskopowa wykazały, że materiał tej bryły należy do żywic kopalnych z grupy glesytu. Jest więc to bursztyn sumatrzański – potwierdziła prof. Ewa Wagner-Wysiecka z Laboratorium Bursztynu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
W takiej sytuacji potwierdzenie przez Biuro Rekordów i wpisanie do Księgi Rekordów Guinnessa największej bryły bursztynu na świecie jest już tylko formalnością, która ma zostać dokonana w ciągu najbliższego tygodnia.
Będzie to już drugi Rekord Guinnesa ustanowiony w Gdańsku – o pierwszy zadbało ponad 10 000 gdańszczanek i gdańszczan, którzy przywitali Nowy 2021 Rok dźwiękiem małych dzwoneczków. I trzeci bursztynowy ustanowiony w Polsce – dwa pierwsze należą do bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego w kategorii największa rzeźba wykonana z bursztynu i są to: kopia Titanica z 2020 r. oraz rok młodsza kopia bursztynowej latarni morskiej z Helu.
Co trzeba wiedzieć o największej bryle bursztynu na świecie?
Bryłę zakupiono do kolekcji Muzeum Bursztynu dzięki dotacji z budżetu Państwa w ramach programu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Kwota zakupu wyniosła ponad 140 tys. PLN, z czego ponad 112 tys. pochodzi z dotacji celowej Narodowego Instytutu Ochrony Zbiorów i Muzealnictwa.
Inne ważne dane to:
- waga: 68,20 kg
- wymiary: 74 x 57,1 x 42,1 cm
- pochodzi kopalni węgla brunatnego z okolic miasta Gunung Tua w północnej Sumatrze
- powstała z ciemnobrązowej i nieprzezroczystej żywicy
- ma przezroczyste fragmenty o barwie żółtej
- w świetle ultrafioletowym posiada niebieską / fioletową poświatę
- podgrzana wydziela charakterystyczny dla żywic zapach i jest lepka
Największą na świecie bryłę bursztynu można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku nieodpłatnie – jest bowiem eksponowana w ogólnodostępnej strefie na parterze.
Bursztyn sumatrzański, czyli jaki?
Największa bryła bursztynu na świecie pochodzi z kopalni węgla brunatnego z Sumatry. Bursztyn indonezyjski, w tym sumatrzański, występuje w Azji południowo-wschodniej w Indonezji oraz Malezji. Powstał on 20-23 mln lat temu. Jego złoża zostały odkryte w 1991 roku. Jest to jeden z nielicznych bursztynów występujących na złożach pierwotnych, w pokładach węgla brunatnego. Powstał z żywic produkowanych przez drzewa liściaste, które do dziś rosną w lasach równikowych w Azji.
Polecamy także:
Muzeum Bursztynu zakupi rekordową 68-kilogramową bryłę bursztynu
Najbardziej imponujące bryły bursztynu
- Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring
- Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring
- Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring Ważenie największej bryły bursztynu. Fot. Grzegorz Mehring
https://amber.com.pl/aktualnosci/86-informacje/3513-najwieksza-bryla-bursztynu-na-swiecie#sigProIdc02370da24