Pomorski Szlak Bursztynowy to niezwykła podróż przez wielowiekową tradycję, która na Pomorzu odcisnęła swój bardzo wyraźny ślad. Współcześnie tworzą go zapierające dech w piersiach ekspozycje muzealne, wystawy, imprezy targowe, galerie biżuterii i sztuki użytkowej, pokazy bursztynowej mody i wiele innych atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o turystach. To także plaże, na których prawdopodobieństwo znalezienia tego słonecznego kamienia jest największe na całym wybrzeżu bałtyckim. Jedną z atrakcji cieszących się niezmiennie dużym zainteresowaniem są m.in. pokazy poławiania i obróbki bursztynu dawnymi i współczesnymi technikami. O tym, że bursztyn ma moc przyciągania, można się przekonać na tzw. Bursztynowej Piątej Alei w Gdańsku, gdzie rozlokowane są galerie z wyrobami z tego kamienia.
Trójmiasto w największym stopniu kusi bursztynowymi atrakcjami, ale warto odwiedzić także inne miasta Pomorskiego Szlaku Bursztynowego – one także mają wiele do zaoferowania. Liczne muzea, warsztaty edukacyjne, pokazy obróbki i szlifowania, a także pokazy mody, imprezy targowe czy też masowe imprezy plenerowe oraz konkretne pakiety weekendowe z bursztynem w roli głównej – to propozycje zarówno dla turystów krajowych, jak i zagranicznych. Ale przede wszystkim siła oraz wyróżnik miasta i regionu.
Gdańsk
Najstarsze ślady pracowni bursztyniarskiej w Gdańsku pochodzą z końca X wieku. Już wtedy surowiec i wyroby z bursztynem sprzedawano do innych miast na ziemiach polskich oraz Flandrii. Największy rozkwit twórczości artystycznej w Gdańsku, w której bursztyn stanowił główny surowiec do produkcji, przypada na XVII i XVIII wiek. W gdańskich pracowniach tworzono liczne dzieła z bursztynu na zamówienie bogatych mieszczan, szlachty, magnatów, duchowieństwa i królów polskich. Wyroby z Gdańska docierały na dwory książęce i królewskie całej Europy, były najcenniejszymi dyplomatycznymi podarunkami dla papieży, carów, sułtanów i kalifów oraz władców największych państw europejskich.
Gdańsk, nazywany Światową Stolicą Bursztynu, skupia ponad 70% światowej produkcji biżuterii i wyrobów bursztynowych wyróżniających się nowoczesnym wzornictwem i wysoką jakością wykonania. Ten wyjątkowy, nierzadko nazywany także magicznym, kamień stał się ważnym elementem promocji miasta zarówno w kraju, jak i zagranicą. To właśnie tutaj bije bursztynowe serce Polski. Na gdańskiej scenie bursztynniczej rozgrywają się najważniejsze imprezy: targi bursztynu Amberif i Ambermart, doroczne spotkania integracyjne pod nazwą Forum Miast na Szlaku Bursztynowym, tu została powołana Światowa Rada Bursztynu, tu rodzą się nowatorskie pomysły i odbywa się najwięcej wystaw poświęconych „złotu Bałtyku”.
Gdynia
W Gdyni ma siedzibę największy zakład bursztyniarski w Polsce – Manufaktura S&A, która jest dostępna dla zorganizowanych grup turystycznych, oferując ciekawy program zwiedzania pod nazwą „Amber Emotions”. Odwiedzający mogą posłuchać historii, ciekawostek, zobaczyć i nauczyć się odróżniać bursztyn bałtycki od falsyfikatów oraz dotknąć i poznać jego właściwości.
Silnie związana z bursztynem jest także artystyczna dzielnica Gdyni – Orłowo.W tym miejscu znany pisarz polski Stefan Żeromski w czasie wakacji spędzanych w małym rybackim domku, poznał bursztyn – swój zachwyt tym kamieniem opisał w powieści „Wiatr od morza” Obecnie w tzw. Domku Żeromskiego ma siedzibę Towarzystwo Przyjaciół Orłowa, które prowadzi działalność kulturalną i edukacyjną. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych poznają tajniki fotografii bursztynu w makroskali. Utrwalanie obrazów dokumentujących szczegóły wnętrza, kształt inkluzji organicznych, strukturę powierzchni indywidualnych bryłek bursztynu, które nieuchronnie ulegają procesom wietrzenia, pomaga w dostrzeżeniu i poznawaniu ciągłości przyrody.
Sopot
Miasto artystów i nowoczesnego wzornictwa w bursztynowej sztuce jubilerskiej. Właśnie tutaj swoją pracownię ma znany bursztynnik Lucjan Myrta, który z naturalnych odmian bursztynu tworzy spektakularne obiekty, oraz wysoko ceniony artysta plastyk Bogdan Mirowski, autor m.in. Bursztynowego Słowika. Nowoczesnym i atrakcyjnym wzornictwem przyciąga biżuteria z bursztynem prezentowana m.in. w Galerii Ambermoda oraz Galeryjce Sopockiej Amberways.
Słupsk
Słupski Niedźwiadek Szczęścia – talizman, który stał się przede wszystkim wizytówką miasta. Bursztynową figurkę znaleziono w okolicach Słupska jeszcze w XIX wieku, ale według badaczy to amulet łowcy niedźwiedzi, którego wiek szacuje się na 6 000 lat. Obecnie oryginał przechowywany jest w muzeum w Stralsundzie, a wierna kopia wykonana przez słupskiego artystę wystawiona jest w Ratuszu Miejskim.
Wyjątkowym miejscem na „bursztynowej mapie” miasta jest Galeria Bursztynowa Narcyza Kalskiego. W galerii wytwarzana jest biżuteria secesyjna i nowoczesna, rzeźba, sztuka użytkowa oraz okolicznościowe statuetki z bursztynu i srebra. Stałym elementem są także wystawy malarstwa, rzeźby i ceramiki. Prowadzone są tutaj również lekcje o bursztynie.
Pruszcz Gdański
Miasto, w którym historia i tradycja spotyka się z teraźniejszością. U schyłku starożytności na terenie obecnego Pruszcza Gdańskiego powstał ważny ośrodek handlowy, zwany „faktorią” Dogodna lokalizacja na styku szlaków lądowych i morskich sprawiła, przybywający kupcy z różnych stron świata zaopatrywali się w rozmaite towary, miedzy innymi surowe bryły bursztynu. Bardzo szybko faktoria w Pruszczu Gdańskim stała się ekonomicznym centrum skupiska osadniczego leżącego pomiędzy Tczewem, Gdańskiem, a także całym Pomorzem Wschodnim. Znaczne zyski zaczęły przynosiły gotowe wyroby z bursztynu, dlatego w jej obrębie zaczęły rozwijać się liczne warsztaty rzemieślnicze. Obecnie w mieście trwają prace związane z rekonstrukcją osady rzymskiej, która pełnić będzie funkcje kulturalno-edukacyjnego centrum miasta. Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy „Faktoria”ma zostać oddany do dyspozycji mieszkańców i turystów już w 2011 roku.
Projekt finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007 - 2013