plzh-CNenetdelvltnorues

Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Bursztynu w Gdańsku wzbogaciła się o nowy eksponat – naszyjnik z mosiądzu oraz bursztynu bałtyckiego przekazany przez projektantkę biżuterii Annę Orską oraz bursztynnika Tomasza Ołdziejewskiego.

Naszyjnik jest głównym bohaterem telewizyjnego programu „Warsztaty świata – Anna Orska w Stolicy Bursztynu”, który powstał we współpracy Urzędu Miasta Gdańska oraz TVN Discovery Polska. Jego prototyp powstał w czasie kręcenia zdjęć do filmu w pracowni Tomasza Ołdziejewskiego, autora spektakularnych dzieł wykonanych z bursztynu bałtyckiego – wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa kopii Titanica i latarni morskiej w Helu. W jednej ze scen „Warsztatów świata” artyści zapowiedzieli przekazanie naszyjnika do zbiorów Muzeum Bursztynu. Jego finalną wersję będzie można oglądać od 1 marca w Muzeum Bursztynu w Gdańsku na wystawie stałej na II piętrze Wielkiego Młyna. 

Projektant tworzy przede wszystkim z myślą o użytkowniku i jego potrzebach. Kiedy jego dzieło może być podziwiane w przestrzeniach muzealnych, to jest to dla niego dodatkową nagrodą i ogromnym zaszczytem. Użytkownik może nosić ten naszyjnik na 4 sposoby: zarówno na torsie, jak i na plecach, ale w razie potrzeby może eksponować również stronę przylegającą do odzienia. W ten sposób chcieliśmy oddać hołd różnorodnej naturze bursztynu – powiedziała Anna Orska. 

Naszyjnik powstał z miedzi a jego 30 „oczek” zostało wypełnionych bursztynem bałtyckim zebranym przez Tomasza Ołdziejewskiego na brzegach Mierzei Wiślanej oraz Zatoki Gdańskiej. Jak podkreśliła Renata Adamowicz, kierowniczka Muzeum Bursztynu, jest on nowoczesny i efektowny i – co ważne – nawiązuje do tradycji bursztynniczej Gdańska.

Autorzy naszyjnika zostaną Darczyńcami Muzeum Gdańska. Obecnie lista osób, które przekazały do Muzeum Gdańska pamiątki do jego zbiorów, to 381 osób, z czego ponad 150 przekazało eksponaty stanowiące kolekcję prezentowaną i przechowywaną w jego oddziale – Muzeum Bursztynu. 

W Gdańsku są ludzie, którzy z bursztynu bałtyckiego tworzą naprawdę piękne rzeczy. Wydobyć jego piękno w wyjątkowy sposób, tylko delikatnie przeszlifowując bryłkę i oprawiając ją we współczesny sposób. Szkoda, że ci znakomici współcześni projektanci, którzy robią naprawdę wyjątkowe rzeczy, są tak rzadko pokazywani. Gdańsk kojarzymy powszechnie z kilkoma uliczkami, ze straganami, a czasami trzeba skręcić gdzieś za róg, zajrzeć głębiej, otworzyć się na nowe, przełamać stereotypy… – zachęca Anna Orska.