Kilkadziesiąt nowych eksponatów, o które wzbogaciło się Muzeum Bursztynu w Gdańsku w 2019 r., pozyskanych jako dary, wypożyczenia i zakupy – najlepsze prace polskich i zagranicznych artystów tworzących w bursztynie – będzie można oglądać na specjalnej wystawie trwającej od 22 listopada 2019 do 28 czerwca 2020 r.

Znaczną część wystawy tworzą dary od osób prywatnych i instytucji, które były właścicielami przedmiotów prezentowanych w ostatnim czasie na wystawach w Muzeum Bursztynu: „Janusz Wosik – in memoriam” – upamiętniającej dokonania artystyczne tego gdańskiego twórcy, oraz „25 lat Amberifu”, na której zgromadzono wyroby jubilerskie z bursztynu bałtyckiego nagrodzone w konkursie Mercurius Gedanensis towarzyszącym Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif. Do zbiorów Muzeum trafiły także prace wykonane przez artystów z różnych części świata, m.in. Niemiec, Belgii, Włoch, Hiszpanii a nawet Australii biorących udział w Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych w Gdańsku, podarowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, która była ich współorganizatorem wraz z Biurem Prezydenta ds. Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, jak również 7 obiektów biżuteryjnych autorstwa belgijskiego jubilera Alaina Roggemana przekazane przez Związek Miast i Gmin Morskich. Na wystawie będą również prezentowane prace autorstwa Doroty Ceneckiej i Przemysława Kusia prezentowane wcześniej na pierwszej wystawie z cyklu „DIZAJN W DOMU UPHAGENA ”, jak również replika łańcucha Prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, przez nich wypożyczona.

Polecamy: Bursztynowy Łańcuch Aleksandry Dulkiewicz

Druga część wystawy to przedmioty zakupione przez Muzeum ze środków własnych przeznaczonych na rozbudowę i uzupełnienie kolekcji współczesnej biżuterii z bursztynem. Jako że nie udało się pozyskać dofinansowania z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiono tylko 12 prac, które powstały na przestrzeni ostatniego półwiecza. Są to współczesne prace polskich twórców nagradzane w konkursach złotniczych, m.in. Mercurius Gedanensis, autorstwa m.in. Marcina Tymińskiego, Marcina Gronkowskiego, A2 Studio Biżuterii (design: Miron Kutarba), Sławy Tchórzewskiej i Emilii Kohut. Odrębną, ważną kategorią prac nabywanych przez Muzeum do swojej kolekcji są prace z bursztynem wykonane przez gdańskich twórców – Marka Milanowskiego i Wojciecha Wasielewskiego.

Najstarszą – i zdecydowanie najbardziej wyjątkową pracą, jaką zobaczymy na wystawie „Nowości” – jest szpila do kapelusza, która powstała najprawdopodobniej w XVII wieku w Gdańsku. „Ten niepozorny przedmiot nie ma żadnych znanych odpowiedników w zbiorach muzealnych na świecie. Ważąca 2,6 grama o długości blisko 8 cm żelazna szpila cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania. Ręcznie toczenie, idealne dopasowanie maleńkich elementów dekoracyjnych wskazują na jednego z najlepszych gdańskich mistrzów. W środku bursztynu znajduje się portret mężczyzny wykonany tak, że na powiększeniu widać najmniejszy detal. Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz możemy datować ją na XVII wiek” – wyjaśniła Renata Adamowicz, zastępca kierownika Muzeum Bursztynu w Gdańsku, kuratorka wystawy.

Wystawa „Nowości”
Muzeum Gdańska, oddział Muzeum Bursztynu
22 listopada 2019 – 28 czerwca 2020
Kurator: Renata Adamowicz