Amberif to jedna z nielicznych imprez targowych dedykowanych branży jubilerskiej na świecie, która w tym roku odbędzie się w tradycyjnej formule – oczywiście przy zachowaniu wszelkich rygorów bezpieczeństwa. W dniach 26-29 sierpnia br. wystawcy i kupcy spotkają się na Amberifie po raz 27.

Tegoroczny Amberif będzie pod wieloma względami inny niż wszystkie. Głównie dlatego, że odbędzie się po raz pierwszy nie tradycyjnie w marcu, ale w sierpniowym terminie zarezerwowanym dotychczas dla targów Ambermart (które w tym roku nie odbędą się) – taką decyzję podjął organizator w porozumieniu z większością wystawców. W zaistniałej sytuacji impreza odbędzie się w warunkach podwyższonych standardów sanitarnych i z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa dla jego uczestników – w praktyce oznacza to m.in. termowizyjny pomiar temperatury ciała, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, kontrolę ilości osób przebywających w obiekcie oraz nową organizację ruchu.

Polecamy: Amberif 2020 przełożony na sierpień

W tych utrudnionych warunkach swoją ofertę zdecydowało się zaprezentować ok. 230 wystawców – zdecydowana większość z nich to polscy producenci biżuterii z bursztynem oferujący ogromną różnorodność kolekcji pod względem wzornictwa. I to właśnie ich – legendarna już – kreatywność od lat buduje pozycję Polski jako światowego lidera w dziedzinie nowoczesnego designu bursztynowej biżuterii oraz Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Tę różnorodność – od unikatowych egzemplarzy i limitowanych kolekcji po klasykę i kolekcje inspirowane aktualnymi trendami jubilerskiej mody – łatwiej będzie dostrzec w nowej aranżacji hali bursztynowej, gdzie w strefie Top Design w sposób szczególny będzie eksponowana unikatowość bursztynu, tradycyjne rzemiosło, perfekcyjne wykonanie oraz projektowe nowatorstwo. Taką biżuterię – nowoczesną i atrakcyjną wzorniczno oraz podkreślającą urodę bursztynu – będzie można oglądać także w Galerii Projektantów, gdzie ok. 40 twórców zaprezentuje swoje kolekcje nowoczesnej sztuki złotniczej.

Amberif to nie tylko miejsce prezentacji najnowszych kolekcji oraz spotkań biznesu, nauki i sztuki – to także wydarzenie kulturalne, któremu od zawsze towarzyszy bogaty program. W tym roku tworzyć go będą m.in. wystawa pokonkursowa Amberif Design Award „Ultimate Beauty” promująca bursztyn jako inspirujące tworzywo artystycznych ingerencji oraz konkurs Amberif Selection na najbardziej innowacyjny wzorniczo produkt prezentowany przez wystawców (po zmianie nazwy z Mercurius Gedanensis ma się on dodatkowo wiązać z mocną i konsekwentną promocją zwycięzców poprzez kampanie reklamowe targów i branży w Polsce i na świecie). Wśród wydarzeń towarzyszących organizowanych w formule „Amberif po godzinach” na szczególną uwagę zasługują: wystawa biżuterii Jarosława Westermarka „Materializacje” zorganizowana przez Galerię Sztuki w Legnicy z okazji jubileuszu pracy artystycznej twórcy (Galeria MSB) oraz retrospektywna prezentacja najmłodszej generacji trójmiejskich designerów „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020” dokumentująca najciekawsze obiekty bursztynnicze, jakie powstały w ramach projektu badawczo-wdrożeniowego Trend Book (Dom Uphagena).

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif odbywają się w Gdańsku już od 27 lat, tworząc jeden z ważniejszych bursztynowych filarów, na których oparta jest promocja Światowej Stolicy Bursztynu. Bursztynową opowieść – rozpoczynającą się ponad 40 mln lat temu i pisaną na bieżąco – współsnują w Gdańsku przede wszystkim Muzeum Bursztynu oddział Muzeum Gdańska z wyjątkową kolekcją naturalnych form oraz cennych zabytków rzemiosła zarówno z czasów złotego wieku Gdańska, jak i współczesnych tworzonych przez polskich i zagranicznych twórców największego formatu, Muzeum Inkluzji w Bursztynie z niezwykle pouczającą wystawą poświęconą życiu zastygłemu w płynnej żywicy przed milionami lat, ulicą Mariacką – zwaną Bursztynową Uliczką – przy której znajduje się wiele galerii i pracowni współczesnych bursztynników. W całym mieście wiele jest odwołań do bursztynowego dziedzictwa – to tu odbywają się warsztaty bursztynnicze oraz wystawy w galeriach i muzeach, tu działa wiele instytucji otoczenia biznesu bursztynniczego i jubilerskiego oraz uczelni mających w spektrum swoich zainteresowań badania związane z bursztynem. Chyba nikt już nie ma wątpliwości, że to właśnie Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu…?

27. Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif
26-29 sierpnia 2020
Amber Expo, Gdańsk
www. amberif.amberexpo.pl


Polecamy: 

Zmiany na targach Amberif i Ambermart – rozmowa ze Sławomirem Fijałkowskim