plzh-CNenetdelvltnorues

Wystawa „Bursztyn bałtycki – trendy” jest retrospektywnym podsumowaniem całej dekady intensywnego poszukiwania awangardowej natury bałtyckiego bursztynu. Na ile te poszukiwania okazały się efektywne – i efektowne – można się przekonać w Domu Uphagena w Gdańsku, gdzie jest ona prezentowana do końca października.

Na wystawie prezentowanych jest ponad 200 wyselekcjonowanych obiektów zrealizowanych w latach 2011-2020 autorstwa uznanych dzisiaj projektantów i artystów, m.in. Marty Hryc, Emilii Kohut, Aliny Filimoniuk, Małgorzaty Szewczyk, Moniki Reptowskiej, Marty Flisykowskiej czy Sary Gackowskiej. Ich aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book – publikacji koncentrującej się na prognozowaniu trendów stylistycznych, które kształtować będą kierunek ewolucji przemysłów kreatywnych w nadchodzącym sezonie, oraz wystawy prezentującej autorskie prace nimi inspirowane stworzone przez czołowych polskich projektantów i studentów kierunków projektowych.

„Po dziesięciu latach systematycznej realizacji Trend Book rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację zaangażowanych było w roku 2020 już 58 osób, oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych także czołówka polskich designerów oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii. W tym czasie powstało ponad 600 eksperymentalnych prototypów – od perfekcyjnego rzemiosła po zaawansowany, parametryczny CAD/CAM, od projektów gotowych do produkcji po obiekty haute joaillerie” – podsumował prof. Sławomir Fijałkowski, wykładowca w gdańskiej ASP, realizujący ten projekt.

Nie ma dzisiaj w Trójmieście liczącej się firmy bursztynniczej, która nie korzystałaby z usług profesjonalnych designerów – większość z nich to absolwenci gdańskiej ASP, dla których Trend Book stał się pierwszym laboratorium projektowych eksperymentów, twórczych doświadczeń oraz premierowych kolekcji autorskich. Nie bez powodu Trójmiasto jest dziś centrum nowoczesnego bursztynowego designu, zaś sam Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu.

Wystawa „Bursztyn bałtycki – trendy w Domu Uphagena”
8 lipca – 31 października 2020 r.
Wystawa jest elementem realizacji programu „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” oraz wydarzeniem towarzyszącym 27. Międzynarodowym Targom Biżuterii i Bursztynu AMBERIF

Polecamy: 

Premiera: Trend Book 2020+