
Zarządzenie Prezydenta określa zasady i tryb oddawania w dzierżawę gruntów stanowiących własność Gminy Miasta Gdańska na cele związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobyciem złóż bursztynu. Dzierżawcy wyłaniani będą w drodze przetargu nieograniczonego. W przetargu preferowana będzie wylicytowana cena za dzierżawę działki, ceną wywoławczą jest 1.000 zł za hektar, płatne co miesiąc przez 12 miesięcy. Po wygaśnięciu umowy dotyczącej poszukiwania i rozpoznania złoża dzierżawca zobowiązany będzie do uporządkowania i rekultywacji terenu badań. Jeśli w wyniku działań poszukiwawczych złoża bursztynu zostaną wykryte, prezydent wniesie do Rady Miasta o zmianę planów zagospodarowania przestrzennego, by umożliwić dalsze jego wydobycie. Zawarcie umowy na docelowe wydobycie następuje w pierwszej kolejności z dzierżawcą gruntu, który przeprowadził poszukiwanie złóż.
Pierwszych przetargów możemy spodziewać się już we wrześniu i jako pierwsze wydzierżawione zostaną działki pomiędzy gdańskimi dzielnicami Przeróbka i Stogi (30 hektarów działek). Wybór tych nieruchomości był konsultowany ze środowiskiem bursztynników, jednak prezydent Adamowicz nie zamyka listy tych gruntów, a wręcz czeka na wskazanie kolejnych możliwych lokalizacji do prac poszukiwawczych. Na pytanie Zbigniewa Strzelczyka o tereny należące do skarbu państwa prezydent odpowiedział, że wystąpi niebawem do wojewody pomorskiego o upoważnienie do dzierżawienia w imieniu skarbu państwa terenów leżących poza gminą Gdańsk. Chce także naciskać na Port Gdański S.A., aby ten umożliwił sprawdzenie nieużytków leżących w obszarze portu pod kątem występowania złóż bursztynu.

Prace nad rozporządzeniem trwały kilkanaście miesięcy i mają charakter pionierski. Nikt wcześniej w Polsce nie przygotował tego typu dokumentu. Jest on ściśle zgodny z aktualnymi ustawami i przepisami prawa górniczego. Dlatego też, aby ułatwić wprowadzanie podobnych zarządzeń w innych miejscach, Gdańsk udostępnia innym gminom know-how oraz pozwala na kopiowanie dokumentu.
W podpisaniu zarządzenia w Sali Sądowej Muzeum Bursztynu uczestniczyli bursztynnicy: Wiesław Gierłowski (Światowa Rada Bursztynu), Mariusz Gliwiński (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników), Wojciech Kalandyk (Fundacja Bursztynowego Ołtarza), Karol Kowalski (Związek Rzemiosła Polskiego), Zbigniew Strzelczyk (Izba Bursztynu) oraz Adam Pstrągowski (S&A Bursztynowa Biżuteria) a także dziennikarze branżowi i prasy lokalnej.
Karol Kowalski oraz Adam Pstrągowski wręczyli prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi pamiątkowy puchar z 500 g bursztynu za odwagę w podejmowaniu kluczowych decyzji dla branży bursztynniczej. Prezydent skomentował puchar zdaniem, że odwaga jest faktycznie czymś najważniejszym w walce z biurokracją, która boi się rzeczy nowych.
Koordynator ds. bursztynu Robert Pytlos dodał, że trwają pracę nad nowelizacją ustawy o kopalinach, w której jest mowa o dwóch giełdach towarowych, tj. giełdzie minerałów we Wrocławiu oraz giełdzie bursztynu w Gdańsku. Jest to bardzo cenna wiadomość, gdyż pomoże to w stabilizacji cen surowca oraz w jego legalnej sprzedaży. Będzie także podstawą do wprowadzenia systemu certyfikacji surowca oraz sprawdzania jego pochodzenia.
Zdjęcia: Michał Kosior