Uroczysta Gala Bursztynu i Mody towarzyszy Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich od początku istnienia imprezy. Jej formuła ulegała przez lata istotnym zmianom, by ostatecznie przyjąć obecną formę.

O ogromnej randze Gali świadczy fakt, że od kilku lat jest ona niezmiennie jednym z najważniejszych punktów programu ramowego Amberifu. Gala jest miejscem wyjątkowym, ponieważ uznani projektanci chętnie pokazują właśnie tutaj swe projekty, a niektórzy jej uczestnicy w niezmiennych zespołach przygotowują pokazy od lat.
W tym roku publiczność w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku miała niewątpliwą przyjemność oglądania 8 kolekcji przygotowanych przez zespoły projektantów biżuterii i mody oraz uczestniczenia w uroczystości przyznania nagród w konkursach Amberif Design Award, Mercurius Gedanensis, Amberif Stand Award oraz Bursztynowe Rzemiosło.

STALE – PRZEMIANY

Patrycja Smirnow i Ewa Morka (moda) & Paweł Kaczyński (biżuteria)
Efektem ich współpracy jest interesująca, bardzo spójna kolekcja, w której biżuteria i ubiory wzajemnie się dopełniają, stanowiąc swego rodzaju symbiozę. Zresztą taki był też zamiar projektantek: stroje, silnie inspirowane naturą, zostały stworzone specjalnie po to, aby podkreślić piękno i naturalne kształty biżuterii Pawła Kaczyńskiego: naszyjników i bransolet wykonanych ze stali szlachetnej oraz srebra zdobionego bursztynem bałtyckim. Ubiory, adresowane do kobiet żyjących w mieście, zostały wykonane z cienkich bawełnianych dzianin z elementami jedwabiu i charakteryzowały się miękkością, lekkością i asymetrycznymi kształtami.


FINE LINE

Aleksandra Kus (moda) & Jacek Ostrowski (biżuteria)
Zaskakująca kolekcja, w której biżuteria to więcej niż tylko ozdoba, to także integralna część stroju. Motywem przewodnim całości była geometria i prostota kształtów, podkreślone dodatkowo doborem tkanin: sztruks, kanwa, dżins, dzianina oraz kora, a w biżuterii polerowane srebro i bursztyn.

GWIEZDNY PYŁ

Jolanta Szala (moda) & Amberways Bożena Kamińska (biżuteria)
Obie panie postawiły przede wszystkim na podkreślenie kobiecości – zarówno poprzez formy, jak i dobór materiałów – doprawione nutą tajemniczości. Adresatką kolekcji jest niewątpliwie kobieta odważna, śmiało eksponująca swą otuloną koronkami kobiecość, oraz ceniąca wyrazistą i okazałą w formie biżuterię.CASHËBË

Jola Słoma i Mirek Trymbulak (moda) & Image Silver (biżuteria)
Jola Słoma i Mirek Trymbulak jako jedyni uczestniczą w pokazach mody i biżuterii targów Amberif od początku i co roku zaskakują inspiracjami oraz sposobem ich prezentacji. W tym roku inspiracją do stworzenia całego pokazu była tradycja i stroje kaszubskie, a dokładniej: koncepcja graficzna haftu kaszubskiego – motyw ten przewijał się w strojach, biżuterii a nawet jako kolorowy tatuaż na ciele modelek. Przygotowanie kolekcji – zarówno ubrań, jak i biżuterii srebrnej zdobionej bursztynem, turkusami i koralami – zostało poprzedzone gruntownym zgłębianiem tematu, łącznie z konsultacjami z fachowcami w tej dziedzinie. Kropkę nad i postawił występujący na żywo zespół folklorystyczny Kaszubianki z Władysławowa.


mikroMEGA Delhi

Michał Starost & S&A Bursztynowa Biżuteria
Ten duet obecny jest na Gali Mody i Bursztynu od 2004 roku i za każdym razem jest twórcą spektakularnego show. Tym razem inspiracją do stworzenia kolekcji był karnawał w Indiach. Twórcy pokazu zdążyli już przyzwyczaić publiczność do bardzo wysokiego poziomu i wyjątkowej dbałości o najdrobniejsze nawet szczegóły – na potrzeby tego pokazu niektóre materiały sprowadzono specjalnie z Indii. Modelki prezentowały biżuterię z bursztynem bałtyckim wykonaną w Pstrągowski Studio Design – wśród nich był naszyjnik Energia, zdobywca ubiegłorocznego Grand Prix Mercurius Gedanensis.


CAN YOU IMAGINE?

Agnieszka Gruszka (moda) & Aleksander Gliwiński (biżuteria)
To kolejny pokaz, w którym ubiory oraz biżuteria bardzo dobrze się uzupełniały. Kolekcja bardzo wyrazista, podkreślająca kobiecość. Stroje utrzymane w odcieniach brązu, zieleni i fioletu wyróżniały się asymetrycznością i ostrością cięć oraz niekonwencjonalnym łączeniem materiałów: wełny, organzy, szantungu i tiulu. Aleksandra Gliwińskiego fascynacja bursztynem przyniosła interesujące efekty: od wzorów prostych, nierzucających się w oczy po bardzo wyraziste, stanowiące integralną część ubioru.


TECHNO NATURE

Natasha Pavluchenko Dom Mody Forget-me-Not (moda) & Mariusz Gliwiński (biżuteria)
Natura i kobieca delikatność kontra cywilizacja. Zwiewne, naturalne i ręcznie malowane jedwabie kontra biżuteria wykonana z płytek układów scalonych, w których procesory zastąpiono bursztynem i oprawiono w srebro. Kontrastowe zestawienie, w którym biżuteria jest swego rodzaju „pazurem” sprawiającej wrażenie delikatnej kobiety.


ZMODERNIZOWANE ŚREDNIOWIECZE

Bożena Wysocka (moda) & Małgorzata Kupiec (biżuteria)
Wyjątkowe widowisko, stanowiące zaprzeczenie tego, z czym średniowiecze powszechnie się kojarzy. Bardzo zmysłowa i podkreślająca kobiecość kolekcja, pełna przepychu – stroje inspirowane barwami i kształtami rodem z ogrodu, utrzymane w kolorystyce zieleni, bordo, stali i czerni. Ręcznie wykonana biżuteria, zdobiona m.in. bursztynem, perłami i koralem, była idealnym dopełnieniem dla sukien – samych w sobie bardzo strojnych.


Więcej informacji na ten temat:
Gala Mody i Bursztynu Amberif