Zakończyły się 14. Międzynarodowe Targi Biżuterii, Bursztynu i Kamieni Jubilerskich Amberif – największa na świecie impreza poświęcona tematyce bursztynu.

Wystawcy i odwiedzający
W tegorocznych targach uczestniczyło 480 wystawców, w tym 71 zagranicznych z 14 krajów – spośród nich najliczniej reprezentowane były Włochy (43) i Litwa (12). Międzynarodowe Centrum Targowe boryka się z podobnym problemem co swego czasu organizator targów Baselworld, a mianowicie niewystarczającą powierzchnią wystawienniczą. Jego rozwiązaniem ma być planowana na wrzesień br. nowa hala o powierzchni 3000 m2 (patrz: wywiad z Ewą Rachoń, komisarzem targów Amberif).
W ciągu pierwszych czterech dni Amberif odwiedziło ok. 6.500 osób z branży z 40 krajów: przedstawicieli zakładów produkcyjnych, hurtowni, galerii i sklepów jubilersko-zegarmistrzowskich, jak również placówek muzealnych i naukowych. Od pierwszego dnia imprezy w Hali Bursztynowej panował znaczny ruch i tak już pozostało do końca. Warto zaznaczyć, że ostatni dzień Amberifu jest tradycyjnie otwarty dla publiczności niefachowej (obowiązują bilety wstępu, których sprzedano 2.600).
Generalnie atmosfera imprezy była dobra, wystawcy i odwiedzający są zadowoleni z ilości i jakości zawartych transakcji – dla wielu z nich była to najlepsza z dotychczasowych edycja Amberifu. Niewątpliwie ogromny wpływ na ten stan rzeczy mają wyższe niż przewidywano obroty branży jubilerskiej i zegarmistrzowskiej w 2006 roku odnotowane nie tylko w Polsce oraz optymistyczne przewidywania na rok 2007. Dobrych nastrojów nie popsuł incydent z kradzieżą diamentów o wartości 1,5 mln USD (za pomoc w ujęciu złodzieja Międzynarodowe Targi Gdańskie wyznaczyły nagrodę w wysokości 20.000 zł).
Jeszcze nie wiadomo, jaki wpływ na ten sukces targów – liczony poziomem zadowolenia wystawców i kupców – miała decyzja organizatora o wydłużeniu imprezy o jeden dzień. Wszyscy czekają na kolejną ważną decyzję, tym razem dotyczącą terminu przyszłorocznego Amberifu – zostanie ona podjęta na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wśród wystawców i odwiedzających tegoroczne targi.

O wzornictwie bursztynowej biżuterii
Wystawcy oferowali przede wszystkim biżuterię z bursztynu bałtyckiego – jej gros niezmiennie stanowią ozdoby oprawiane w srebro, jednak coraz silniej zaznacza się trend na wyszukane oprawy z bardziej kosztownych materiałów, jak np. złoto czy diamenty, co zwiększa ich atrakcyjność oraz przyczynia się do podniesienia prestiżu bursztynu jako kamienia ozdobnego. Jednym z najciekawszych pomysłów wzorniczych na targach było zestawienie bursztynu z kolorową wełną w wykonaniu znanej gdańskiej artystki Pauliny Binek – nowatorstwo doceniło fachowe jury Konkursu Jubilerskiego Mercurius Gedanensis (wyniki Mercurius Gedanesis) oraz publiczność targowa. Tegoroczny Amberif – w przeciwieństwie do ubiegłorocznego – nie obfitował w zbyt wiele nowości, ale generalnie proponowane zarówno przez firmy, jak i designerów wzornictwo z roku na rok zyskuje na lekkości i pomysłowości. Nadal łączy się elementy bursztynowe z kamieniami kolorowymi: onyksami, turkusami, ametystami, cytrynami czy też kwarcami, dzięki czemu naszyjniki czy bransoletki stają się radosne i pełne życia. Chętniej niż dotychczas stosuje się także bursztyn naturalny w oprawach podkreślających jego piękno i wykonanych przy minimalnej ingerencji w kamień. Wygląda na to, że praca włożona w propagowanie walorów i właściwości naturalnego kamienia przynosi powoli efekty – wcześniej dostrzegli je artyści plastycy, a teraz ich śladem podążają także producenci.

Seminaria
Targom towarzyszą liczne seminaria – dużym zainteresowaniem cieszyły się te na temat certyfikacji diamentów i identyfikacji wzrokowej syntetycznych kamieni jubilerskich zorganizowane przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich i Wysoką Radę Diamentową. Liczną publiczność zgromadziło seminarium „Trendy w biżuterii 2008+” prowadzone przez Paolo Novembri z grupy TJF. Pod patronatem Muzeum Ziemi PAN i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników odbyło się seminarium zatytułowane „Bursztyn bałtycki – geologia” . Po raz kolejny w czasie Amberifu odbyła się także sesja naukowa „Rzemiosło artystyczne i wzornictwo w Polsce” przygotowana przez Oddział Toruński Stowarzyszenia Historyków Sztuki . Targi w Gdańsku są okazją do spotkania przedstawicieli wszystkich organizacji branżowych w Polsce na Forum Jubilerstwa Polskiego, któremu przewodniczyła Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Konkursy
Międzynarodowe Targi Gdańskie SA od lat wspierają działania niekomercyjne służące promocji bursztynu. Są one organizatorem Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award (wyniki: Amberif Design Award) oraz Konkursu Jubilerskiego Mercurius Gedanensis (wyniki: Mercurius Gedanesis) . Ich wyniki – podobnie jak i Ogólnopolskiego Konkursu Złotników i Jubilerów „Bursztynowe Rzemiosło”, (wyniki: Bursztynowe Rzemiosło) , organizowanego przez Komisję Branżową Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi SA. – zostały ogłoszone w czasie uroczystej Gali Biżuterii i Mody. Przy tej okazji na scenie pojawili się też zwycięzcy konkursu organizowanego przez redakcję magazynu branżowego „Polski Jubiler” Amberif Stand Award: Monika & Co. z Wołomina i Kim-Art z Warszawy. Ogromną wartość dla nagrodzonych ma przyznawana przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi „Bursztynowa Kula”, która w tym roku powędrowała do firmy Art 7 Wojciech Kalandyk z Gdańska.