Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF
Odbędą się po raz 14 w dniach 14-18 marca 2007. Przez lata impreza urosła do rangi najważniejszych w skali światowej targów poświęconych bursztynowi oraz stała się znaczącym miejscem spotkań dla środowiska naukowego i muzealnego związanego z bursztynem bałtyckim. Kolejna edycja targów będzie trwała 5 dni - decyzję taką podjął organizator targów, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, w oparciu o konsultacje przeprowadzone wśród kupców na tegorocznych targach, z których wynikało, że 4 dni to zbyt krótko na odbycie wszystkich istotnych rozmów i spotkania z ważnymi dostawcami.

W 2006 roku na targach Amberif swą ofertę prezentowało 447 wystawców (rekordowa liczba!), w tym 47 zagranicznych z 12 krajów: Włoszech (16), Litwy (11), Belgii (5), Turcji (5), Rosji (3), Chin, Danii, Hiszpanii, Indii, Łotwy, USA i Węgier (po 1 wystawcy). Oferowali oni przede wszystkim bursztyn i biżuterię z bursztynem (48%), biżuterię srebrną i złotą (17%), biżuterię autorską (18%), zegarki, kamienie, narzędzia, maszyny, artykuły wystawiennicze i inne (11%). Z ich propozycjami zapoznało się 8 260 odwiedzających z 37 krajów świata - przedstawiciele hurtowni, sieci handlowych, sklepów, galerii i muzeów, a także naukowcy, gemmolodzy i przedstawiciele mediów branżowych z Polski i zagranicy.
W roku 2007 organizator spodziewa się ponad 460 wystawców z kraju i z zagranicy.
Na targach Amberif obowiązuje zakaz wystawiania namiastek i falsyfikatów bursztynu, a bursztyn inny niż bałtycki lub żywice kopalne z różnych rejonów świata, jak również bursztyn prasowany muszą być wyraźnie i czytelnie oznakowane w witrynach w języku polskim i angielskim. Decyzja ta jest przejawem dbałości o wysoką rangę oferty wystawców, jak również dbałości o prestiż polskiego bursztynnictwa na rynku międzynarodowym.

Tradycyjnie targi Amberif odbędą się w trzech tematycznie podzielonych sektorach:

Hala Złota poświęcona jubilerskiej ofercie złotniczej, kamieniom jubilerskim i zegarkom rodzimych i zagranicznych wytwórców;

Hala Bursztynowa gdzie będzie prezentowana srebrna i złota biżuteria z bursztynem, przedmioty dekoracyjne i użytkowe z bursztynu;

Pawilon Techniczny z ofertą producentów i dystrybutorów maszyn oraz narzędzi dla przemysłu jubilerskiego;


Stałe miejsce na targach ma od wielu lat Galeria Projektantów organizowana pod patronatem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, gdzie polscy artyści plastycy prezentują swe najnowsze kolekcje. Gros stanowi tutaj interesująca biżuteria srebrna zdobiona bursztynem, ale nie brak tam także innych materiałów: stali szlachetnej, kolorowych kamieni, ceramiki, sznura konopnego, plastiku etc. Długą tradycję na targach ma także Galeria Paleontologiczna, prowadzona przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego oraz Muzeum Przyrodnicze PAN z Krakowa. Od kilku lat na targach funkcjonuje także Laboratorium Bursztynu, gdzie naukowcy i rzeczoznawcy rozwieją ewentualne wątpliwości dotyczące bursztynu.Program ramowy targów jest przygotowywany we współpracy z przedstawicielami środowiska bursztynniczego oraz złotniczego i jest oparty o stałe wydarzenia, do których należy m.in. seminarium o bursztynie bałtyckim, przygotowywane przez Muzeum Ziemi PAN i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników. W czasie ostatniej edycji targów ogromnym zainteresowaniem cieszyło się seminarium przygotowane przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Instytutem Gemmologii Wysokiej Rady Diamentów (HRD) - w 2007 roku obie organizacje zapraszają na kolejne seminarium, poszerzone o prezentację trendów w modzie i biżuterii przygotowane przez brytyjsko-włoską ekipę TJF.
Wydarzeniem, na które wszyscy czekają, jest Gala Jubilerska - pokaz biżuterii i mody przygotowany przez dwuosobowe zespoły stworzone z projektanta biżuterii i projektanta mody.

Od 11 lat targom Amberif towarzyszy Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Elektronos. W tym roku jego temat brzmi "natural mystic". Celem konkursu jest promocja myśli twórczych i nowych idei w dziedzinie projektowania biżuterii z bursztynem oraz pogłębianie wiedzy o własnościach i naturze bursztynu bałtyckiego. Do wystawców Amberifu adresowany jest konkurs Mercurius Gedanensis odbywający się w trzech kategoriach: wzornictwo, innowacja techniczna oraz mistrzostwo jubilerskie.

Miejsce: Międzynarodowe Targi Gdańskie, ul. Beniowskiego 5, Gdańsk
Termin: 14-18 marca 2007
Organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA

Kontakt:
Ewa Rachoń - komisarz targów
tel. 058/ 55 49 134, faks 058/ 55 49 207

Małgorzata Dopierała - komisarz techniczny
tel. 058/ 55 49 338, faks 058/ 55 49 207
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.