Po sukcesie na Biennale Sztuki w Wenecji do Gdańska powraca wystawa „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność” . Od 17 lipca do 27 października eksponaty będzie można zobaczyć w siedzibie Muzeum Gdańska. Wernisaż poprzedzi uroczysta parada weneckich masek karnawałowych, która wyruszy z Muzeum Bursztynu do Ratusza Głównego Miasta.

„Prawdziwe piękno każdej bryłki bursztynu tkwi w jej naturalnych formach. Gdy myślimy o bursztynie, to łączymy go zazwyczaj ze srebrem. Tymczasem gdańską i polską tradycję uzupełniają z jednej strony złoto, brylanty i perły, z drugiej zaś takie materiały jak beton, aluminium, folia, a nawet... końskie włosie. Obok tradycyjnych wyrobów na wystawie zostaną zaprojektowane również awangardowe projekty. Warto zobaczyć obie odsłony bursztynowego świata” – przekonuje Robert Pytlos z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Miłośnicy bursztynu zobaczą w Gdańsku blisko kilkaset eksponatów wykonanych ze Złota Bałtyku – w tym także te, które były prezentowane w podczas Biennale Sztuki w Wenecji w maju br. Naturalne formy bursztynu bałtyckiego, inkluzje, rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, bursztynowe pióro Amber Rex oraz repliki bursztynowej bransolety podarowanej Rodowi Stewartowi oraz naszyjnika księżnej Kate i spinek księcia Williama obejrzało we Włoszech blisko 20 tys. osób.

„Na wystawie w Gdańsku nie zabraknie inkluzji, czyli insektów zatopionych w bursztynie. Zobaczymy także Millenijne Bursztynowe Jajo Fabergé wykonane przez firmę Victor Mayer z okazji 1000-lecia Gdańska. Na świecie jest tylko 11 takich wyrobów jubilerskich” – zachęca Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu.
Wystawę otworzy przemarsz artystów i modelek w maskach weneckich oraz szczudlarzy. Parada rozpocznie się o godz. 11.30 przy Muzeum Bursztynu, a zakończy pół godziny później w Ratuszu Głównego Miasta. Organizatorem performance’u artystycznego „La Via Dell' Ambra Gdańsk – Wenecja 2019” jest Atelier Słoma & Trymbulak oraz Dorota Gulbierz, znana polska artystka tworząca biżuterię z ceramiki.

Wystawa „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność”
17 lipca – 27 października 2019
Ratusz Głównego Miasta Gdańska
Organizatorzy: Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Związek Miast i Gmin Morskich oraz Muzeum Gdańska