Tak można podsumować pokaz „Bursztynowy Szlak” ze strojami Joli Słomy & Mirka Trymbulaka oraz biżuterią Doroty Gulbierz, który uświetnił otwarcie towarzyszącej Biennale Sztuki w Wenecji wystawy „Bursztyn bałtycki – dziedzictwo i nowoczesność” w Galerii Spazio SV przy placu San Zaccaria we środę 29 maja.

Przygotowując pokaz „La Via Dell’ Ambra” na Amber in Fashion w Gdańsku, mieście leżącym na początku starożytnego Szlaku Bursztynowego, Jola Słoma i Mirek Trymbulak nie spodziewali się, że kilka miesięcy później będą mieli okazję pokazać go również na jego końcowej części – w Wenecji. Inspiracją do stworzenia urzekającej wielobarwnością kolekcji strojów były maski weneckie wykonane w pracowni Sergia i Massima Boldrinów – z motywami błaznów, goblinów, Słońca i Księżyca – rodem z XVIII w.

„Po raz pierwszy z braćmi Boldrin spotkaliśmy się 20 lat temu. Wtedy ich magiczne maski zainspirowały nas do stworzenia kolekcji ‘Etiuda Wenecka’, której myślą przewodnią była potrzeba ludzi do skrywania prawdziwej tożsamości pod maską. Ukryliśmy więc modelki za maskami o twarzach Alekina czy Velazqueza, jedna z nich, mała dziewczynka, była staruszką” – wspomina Mirek Trymbulak.

Pracownia braci Sergia i Massima Boldrinów „La Botega dei mascareri” jest jedną z najbardziej znanych i renomowanych pracowni weneckich masek. Artyści znani są z realizacji m.in. na potrzeby filmu „Oczy szeroko zamknięte”, Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego i teledysku grupy The Waterboys. Bracia są uczestnikami wielu międzynarodowych wystaw i laureatami konkursów. „Sergio Boldrin jest starszym cechu maskarzy w Wenecji i od wielu lat współpracuje z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem. Dzięki ich przyjaźni zrodził się pomysł wystawy promującej Gdańsk – Światową Stolicę Bursztynu w Wenecji” – wyjaśnił Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu w UM Gdańska.

Pokaz „La Via Dell’ Ambra” uświetnił otwarcie wystawy „Bursztyn bałtycki – dziedzictwo i nowoczesność”, na której prezentowane są m.in. naturalne okazy bursztynu, jak również nowoczesna biżuteria zdobiona tym kamieniem. 

Modelki ubrane w maski ze słynnej weneckiej pracowni Sergio i Massimo Boldrinów w strojach i biżuterii inspirowanych szlakiem bursztynowym i Wenecją przeszły po Placu św. Marka niczym po wybiegu, chowając się przed deszczem pod czerwonymi parasolami z logo Gdańska. Pokaz odbył się na schodach XIV-wiecznej kamienicy, w której mieści się Galeria Spazio SV. „Pogoda nieco zmieniła nasze plany, ale nasz Gdański Performens Bursztynowy i tak udał się znakomicie” – podsumował Mirek Trymbulak.


Makijaż i fryzury modelek: Natalia Wszelaki z Pomorskiego Studium Sztuk Wizualnych
sublimacje masek Sergio i Massimo na dzianinach: TopQ