Tytuł Bursztynnika Roku 2022 Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników przyznało Sebastianowi Tajlowi. W ten sposób ceniono jego ponad 10-letnie zaangażowanie i spektakularne osiągnięcia w dziedzinie promowania biżuterii z bursztynu bałtyckiego na rynku chińskim.

Sebastian Tajl to nie tylko ceniony pośrednik w handlu wyrobami bursztynowymi w Chinach, ale też człowiek, który w sposób wręcz spektakularny od 2015 r. z ogromnym zaangażowaniem buduje w tym kraju pozytywny wizerunek zarówno Polski, jak i bursztynu bałtyckiego oraz biżuterii i obiektów artystycznych z niego wykonanych. Jest pomysłodawcą i organizatorem 6 niekomercyjnych (!!!) wystaw polskiego rękodzieła, w tym bursztynowego, w Chinach: w ramach Dni Polskich w Chengdu i Kunming, na Chengdu Design & Creativity Week oraz w miastach Guiyang i Kaifeng. Informacja o każdej z nich trafiała za pośrednictwem mediów do wielu milionów Chińczyków. Największą (ponad 800 eksponatów!) i najbardziej spektakularną wystawą jego autorstwa – przygotowaną we współpracy z polskimi ekspertami – jest „Piękno zatrzymane w czasie” prezentowana wiosną 2021 r. w oddziale Muzeum Narodowego chińskiej prowincji Yunnan w Kunming. 

Handlem wyrobami z bursztynu zajmuje się w Chinach wielu Polaków, ale tylko Tajl zadbał o długofalową, przemyślaną promocję Polski i bursztynu w Chinach, którą realizuje również w oparciu o dobre kontakty na szczeblu samorządowym i dyplomatycznym.


Dziękuję wszystkim artystom i naukowcom, dzięki którym moja działalność jest możliwa. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować wspólnie jeszcze wiele pięknych wystaw dedykowanych bursztynowi – powiedział nagrodzony.

 

Statuetkę w imieniu Sebastiana Tajla odebrał ojciec. 


Polecamy:
Przyszłość branży jubilerskiej w Chinach to biżuteria artystyczna – rozmowa z Sebastianem Tajlem