Widowiskowa, spektakularna, luksusowa, kobieca – takimi przymiotnikami określa bursztynową biżuterię Anna Męczyńska, odpowiedzialna za kostiumy na planie filmu „Miłość na pierwszą stronę”. To właśnie w tym filmie ważną rolę dostała biżuteria bursztynowa.

Bursztyn pojawiał się zazwyczaj w filmach przyrodniczych jako kamień niezwykły, fascynujący swoim pochodzeniem, historią, mnogością odmian barwnych oraz właściwościami. Na szczęście nie jest to już jedyna odsłona, w jakiej pojawia się on w kinie. W 2022 r. zobaczymy go w reżyserowanym przez Marię Sadowską filmie „Miłość na pierwszą stronę” ze zdjęciami Jeremiego Prokopowicza – bursztynowa biżuteria jest tam atrybutem starającej się o wybór na drugą kadencję pani prezydent, którą gra Ewa Telega. Skąd pomysł, by nosiła ona właśnie bursztyn?

Szukaliśmy elementu, który wyróżniałby panią prezydent, kojarzył się z Polską, był zauważalny a jednocześnie subtelny. Kiedy w trakcie burzy mózgów padło: „a może bursztyny?”, wiedzieliśmy, że to jest dokładnie to, czego potrzebujemy – wspomina Anna Męczyńska, stylistka mody i kostiumografka.

Problemem okazało się jednak znalezienie biżuterii z bursztynem, która dokładnie spełniałaby jej wyobrażenia i pasowała do wizerunku kreowanego przez panią prezydent.

Zależało mi na tym, by biżuteria ta sprawiała wrażenie luksusowej – bo nie wszyscy wiedzą, że taka właśnie ona jest. By była widowiskowa i spektakularna. Powinna też uzupełniać styl formalny pani prezydent, czyli jej garnitury, by przełamać ich męski look i dodać jej wyglądowi kobiecości – dodaje Anna Męczyńska.

Poszukiwania odpowiedniej biżuterii znalazły swój szczęśliwy finał w trakcie spotkania Anny Męczyńskiej z Aleksandrą Harasiuk, dyrektorką biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Spośród zgromadzonej przez nią bogatej reprezentacji ozdób wyróżniających się klasycznym oraz nowoczesnym wzornictwem rolę w filmie dostały tradycyjne naszyjniki – zarówno z aktualnej oferty, jak i z prywatnych kolekcji członków MSB.

To jest wręcz idealny czas dla bursztynu. Biżuteria z bursztynem nie tylko świetne podkreśla kobiecość, co zauważyła Ania Męczyńska, ale też idealnie wpisuje się w trend powrotu do natury. W połączeniu z nowoczesnym wzornictwem i wysoką jakością bursztyn ma wszelkie szanse, by zrewolucjonizować nasze myślenie o biżuterii – podsumowała Aleksandra Harasiuk.