Wystawa światowa to idealna okazja do pokazania tego, co mamy w kraju najlepszego. Nic więc dziwnego, że jednym z elementów promujących Polskę na Expo 2020 w Dubaju był właśnie bursztyn bałtycki – pod różnymi postaciami.

Bursztynowa moda, czyli Dzień Kobiet w Polskim Pawilonie na Expo

Tego dnia województwo pomorskie „obdarowało” kobiety tym, co ma najlepszego – spotkaniem z nowoczesną biżuterią z bursztynem bałtyckim. To właśnie ona była główną bohaterką pokazów mody przygotowanych w ramach promocji woj. pomorskiego w Polskim Pawilonie na Expo w Dubaju: „Nature Essence” Doroty Ceneckiej (biżuteria) oraz Joanny Weyny PUDU (moda) oraz „Belle Epoque LO LO Fuller” autorstwa Magdaleny Arłukiewicz (moda) i Aleksandra Gliwińskiego (biżuteria). Pokazów, w czasie których biżuteria zachwycała urokiem naturalnego bursztynu w różnych odcieniach barwnych, artystycznym spojrzeniem twórcy, unikatowymi, nowoczesnymi formami i ręcznym wykonaniem.


Przy tworzeniu kolekcji na pokaz w Dubaju zależało mi na wprowadzeniu elementów przemawiających do odbiorcy z tamtejszego kręgu kulturowego przy jednoczesnym zachowaniu własnej twórczej tożsamości. Zarówno do biżuterii, jak i do strojów Magdy dodaliśmy nieco orientalizmu, ale w stopniu nieprzytłaczającym całości” – podsumował Aleksander Gliwiński.


Dorota Cenecka, autorka m.in. bursztynowego łańcucha dla prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, zaprezentowała kolekcję biżuterii, w której zamknęła wyselekcjonowane, najpiękniejsze bryłki bursztynu bałtyckiego w specjalnie dla nich stworzonych oprawach ze srebra. Unikatowości dodają kolekcji rzeźbione bryły bursztynu, na których można rozpoznać m.in. dzieła Pabla Picassa.

Bursztynowy totem

Bursztynowi zadedykowano jeden z czterech totemów symbolizujących to, co Pomorze na najpiękniejszego (pozostałe trzy totemy to Gdańsk, Gdynia i Sopot). Temat współczesnego wykorzystania bursztynu przybliżał przygotowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku film, na którym zostały zaprezentowane osiągnięcia współczesnego designu bursztynowego.


Bursztyn był w Gdańsku i na Pomorzu od wielu wieków i od zawsze był wyróżnikiem miasta i regionu. Ta wielowiekowa tradycja jest kontynuowana także współcześnie – dziś, podobnie jak dawniej, dzięki wyjątkowym, utalentowanym artystom i rzemieślnikom, którzy traktują bursztyn ze szczególnym szacunkiem, i doskonale wiedzą, jak zachwycić nim odbiorców na całym świecie” – podsumowała Aleksandra Harasiuk, dyrektorka biura Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.


Bursztyn bałtycki – nie tylko polski

Złoto Bałtyku to skarb ceniony nie tylko przez Polaków, ale także przez inne nacje żyjące w basenie tego morza oraz wszędzie tam, gdzie ta skamieniała żywica dotarła przenoszona przez lodowiec i przez człowieka. Chyba największym zaskoczeniem była obecność bursztynu bałtyckiego w Pawilonie Afgańskim i jego nieobecność w Pawilonie Ukraińskim. Jedynie Pawilon Litewski mógł się poszczycić bursztynem ałtyckim na ekspozycji stałej, gdzie prezentowana była kolekcja brył datowanych na ponad 55 mln lat z imponującej kolekcji Kazimierasa Mizgirisa, właściciela kilku prywatnych muzeów i galerii ze sztuką bursztynniczą.