„Zdaniem organizatorów pokaz naszej kolekcji Resistance był najczęściej komentowany na podsumowującym after party” – podsumowuje projektant biżuterii Aleksander Gliwiński, który stworzył nowoczesną, zmysłową biżuterię idealnie uzupełniającą stroje autorstwa Magdaleny Arłukiewicz inspirowane formami architektonicznymi i futurystycznymi liniami. Ich wspólny pokaz zawsze jest wyjątkowym wydarzeniem – podobnie było i tym razem!

Na Berlin Fashion Week pojawiają się uznane gwiazdy świata mody, ale też młodzi, zdolni projektanci, którzy właśnie stamtąd podbijają wybiegi najważniejszych imprez modowych na świecie. Pojawiają się też dziennikarze i blogerzy, którzy – niczym Cezar – decydują o być albo nie być prezentujących swoje kolekcje projektantów. Kolekcją Resistance Magdalena Arłukiewicz i Aleksander Gliwiński nie tylko zdobyli przychylność krytyków, ale też uznanie organizatorów, którzy zaprosili ich na kolejny pokaz w ramach Fashion Week – w marcu w Paryżu!

Kolekcja Resistance powstała z zamiłowania do architektury i eksperymentowania z nowymi formami przestrzennymi. Magdalena Arłukiewicz po raz kolejny zatarł granice między sztuką a modą. Inspiracje wnętrzami gotyckich katedr zaowocowały stworzeniem rzeźbiarskich detali – dostrzegalnych w misternym wykończeniu sylwetek, przywodzących na myśl kształty rozet czy sklepień żebrowych. Bazą do ukazania architektonicznej struktury strojów są klasyczne kroje uszyte z tradycyjnych tkanin w kolorach czarnym, białym, czerwonym, granatowym, srebrnym i złotym – poprzez swoją konstrukcję sprawiają wrażenie odbitych w krzywym zwierciadle. Wyrazista w formie biżuteria – czasem klasycznie elegancka, czasem wręcz ekstrawagancka – idealnie podkreśla konstrukcyjną trójwymiarowość strojów.

To już kolejna spektakularna kolekcja tego duetu projektantów – po m.in. Temptation czy Under Construction – i kolejny, już 24. wspólnie przygotowany pokaz mody. Jak oboje zgodnie podkreślają, współpraca jest od lat udana, ponieważ nie są dla siebie konkurencją, szanują się nawzajem i zostawiają sobie wystarczająco dużo przestrzeni do prezentacji.

Polecamy: Nie jesteśmy dla siebie konkurencją – rozmowa z Magdaleną Arłukiewicz i Aleksandrem Gliwińskim

Na styczniowym Fashion Weeku w Berlinie kolekcja Resistance była jedną z trzech sygnowanych nazwiskami polskich projektantów i jedyną, która powstała w duecie projektanta mody i biżuterii. „Choć moda nie istnieje bez biżuterii, takich duetów jak nasz właściwie nie ma –projektanci mody najprawdopodobniej obawiają się, że dodatki mogą odwrócić uwagę od ich dzieła. Mam jednak wrażenie, że to się powoli zmienia: niektóre pokazy, które widziałem wcześniej, w Berlinie były już uzupełnione o biżuterię. Czyż to nie wspaniałe?” – podsumował projektant.