Gdańscy projektanci biżuterii z bursztynem Aleksander Gliwiński i Ireneusz Glaza zdobyli prestiżowe nagrody przyznawane przez Akademię Polskiej Mody – Złotą Super Pętelkę i Złotą Pętelkę.

Na wybiegach Gali Polskiej Mody – dorocznego święta mody wyznaczającej nowy sposób patrzenia na styl ubierania się oraz życia, które nawiązuje do najlepszych tradycji – obaj projektanci pojawiają się od kilku lat, efektownie pnąc się po szczeblach „modowej kariery”. Aleksander Gliwiński może się poszczycić przyznawanymi przez Polską Akademię Mody: dwiema Złotymi Pętelkami, Srebrną Pętelką oraz tytułem Kreatora Mody. Złotą Super Pętelkę otrzymał za eksperymentalne podejście do form bursztynu w kolekcji, którą zaprojektował do strojów Magdaleny Arłukiewicz. Kolekcji ponadczasowej, bazującej na geometrycznych, przestrzennych formach, która – co dla niego charakterystyczne – wychodzi poza utarte schematy.

Ireneusza Glazę, właściciela i głównego projektanta w firmie CHILLI Jewellery, Kapituła Polskiej Mody nagrodziła dotychczas za dobrą jakość i modne wzornictwo takimi nagrodami jak Złota Pętelka i Statuetka „Top Moda” 2022. Tegoroczna 20. Gala Polskiej Mody w Poznaniu była dla Ireneusza Glazy okazją do zaprezentowania modeli z najnowszej kolekcji „Sparkle”, w której stawia na formy i barwy bursztynu podkreślającego jego naturalne pochodzenie, w indywidualnych oprawach ze srebra.


Ta biżuteria jest swoistym pomostem między naturą a współczesnością. Jest emanacją potrzeby współczesnego człowieka, szczególnie młodego pokolenia, bliskiego kontaktu z naturą i ucieleśnieniem filozofii slow life. Współczesną formą bursztynowego amuletu, w którego moc ochronną wierzono już przed wiekami” – wyjaśnił Ireneusz Glaza.


Biżuteria z najnowszej kolekcji „Sparkle”, jak również klasyczne modele z kolekcji „Amber Beauty” były prezentowane na wspólnym pokazie przygotowanym z projektantką mody Barbarą Piekut, idealnie komponując się ze zmysłowością jej sukien zdobionych koronkami, jedwabiami, piórami oraz ręcznie tworzonymi aplikacjami.

Choć kolekcje obu projektantów są bardzo odmienne, ich myślenie o bursztynie jest bardzo podobne – dla nich to wyjątkowy kamień zasługujący na wyjątkową oprawę: inspirowaną nowoczesnymi trendami i idealnie wspólgrającą z aktualną modą. Podobnie myślą też o roli biżuterii, która jest nieodzownym elementem stylizacji, podkreślającym jej atrakcyjność. Tego, że doskonale wyczuwają modowy puls biżuterii, dowiedli już niejednokrotnie.