W Wielkim Reflektarzu w Zamku Krzyżackim w Malborku odbył się wyjątkowy pokaz mody i bursztynu „Bursztyn. Fenomen natury i kultury”, który przypomniał, że tamtejsze Muzeum Zamkowe szczyci się wyjątkową kolekcją bursztynu prezentowaną na wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”.

Gromadzona od 1961 roku kolekcja bursztynu liczy dziś blisko 2000 eksponatów, wśród których znajdują się okazy bursztynu naturalnego, wyroby artystyczne od neolitu po okres międzywojenny oraz wyselekcjonowane przedmioty prezentujące bursztynową sztukę współczesną polską i światową. Słynie ona z unikatowych arcydzieł bursztynowych – do najcenniejszych zaliczane są m.in. szkatuła i relikwiarz autorstwa Michela Redlina oraz szkatuła Christopha Mauchera, jak również późniejsze: szkatuła łączona tradycyjnie z królem Stanisławem Leszczyńskim i kabinet Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na uwagę zasługują także współczesne dzieła sztuki bursztynniczej, które – w znakomitej większości – powstały w pracowniach znanych artystów i projektantów polskich i zagranicznych, m.in. Jarosława Westermarka, Pauliny Binek, Sławomira Fijałkowskiego oraz Manuela Vilheny czy Fabrizio Tridentiego. Ostatnio kolekcja malborska wzbogaciła się o wyjątkowy XVII-wieczny bursztynowy ołtarzyk w formie krucyfiksu i w oryginalnym futerale, który został wykonany w warsztacie gdańskim.

Polecamy: XVII-wieczny ołtarzyk bursztynowy – nowy nabytek Muzeum w Malborku


Bursztynowe inspiracje młodych projektantów mody

Nietypowym pretekstem, by przypomnieć o świetności bursztynowej kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, stał się dedykowany bursztynowi pokaz mody zatytułowany „Bursztyn. Fenomen natury i kultury”. Wielki Relikwiarz malborskiego zamku, w którym w średniowieczu wielcy mistrzowie podejmowali na wystawnych ucztach swoich gości, wypełnił się miłośnikami bursztynu – co łatwo można było rozpoznać po biżuteryjnych kreacjach z bursztynem w roli głównej. Rozpoczęła go prezentacja prac laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Modowego „Czarne na białym” im. Jagody Komorowskiej dla młodych projektantów. Po raz drugi został on zorganizowany przez Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku oraz Ogólnokształcące Liceum Programów Indywidualnych im. adm. Józefa Unruga w Gdańsku. W tej edycji myślą przewodnią była „Magia bursztynu w modzie”, a bursztynowe inspiracje można było odnaleźć nie tylko w kolorystyce tkanin czy elementach zdobniczych.

Nowoczesna biżuteria z bursztynem 

Bursztyn powszechnie jest kojarzony z biżuterią – nie mogło jej więc zabraknąć również na tym pokazie. Jej współczesne wzornictwo zostało zaprezentowane w najlepszym wydaniu wiodących polskich projektantów biżuterii Aleksandra Gliwińskiego oraz Ireneusz Glazy. Ponadczasowe wzornictwo, spektakularne przestrzenne formy biżuterii idealnie komponowały się z bazującą na klasycznych wzorcach oraz idei dekonstrukcji kolekcją strojów Magdaleny Arłukiewicz. Subtelność ponadczasowej biżuterii Ireneusza Glazy, który inspiracje znajduje w naturze, została podkreślona kolekcją kobiecych sukien autorstwa Barbary Piekut.


Bursztyn. Fenomen natury i kultury
26 sierpnia 2023
Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku, Fundacja OKO-LICE KULTURY i Pomorska Fundacja Ochrony Zabytków Notabene
Modelki: uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku
Muzyka: zespół Ryszarda
Zdjęcia: © KEENYS STUDIO