„Piękno zatrzymane w czasie” w oddziale Muzeum Narodowego chińskiej prowincji Yunnan w Kunming to trzecia wystawa polskiej biżuterii z bursztynem promująca w Chinach naszą kulturę i rękodzieło artystyczne. Największa z dotychczasowych, bo obejmująca ponad 800 eksponatów, i niezmiennie zachwycająca – o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie i mediów, i odwiedzających.

Od otwarcia 10 stycznia – mimo ograniczeń epidemicznych narzucających m.in. zmniejszenie liczby odwiedzających – wystawę obejrzało ponad 10.000 osób. – Jest ona dużym wydarzeniem kulturalnym w regionie, stąd na otwarciu pojawiło się ponad 30 redakcji lokalnych i ogólnochińskich mediów, prowadzoną online transmisję z otwarcia śledziło ponad 130 000 osób, zaś muzeum odnotowało dotychczas prawie pół miliona odwiedzin swojej strony internetowej – wylicza jej pomysłodawca i organizator Sebastian Tajl, Polak mieszkający w Kunming od ponad 10 lat, który zorganizował już kilka wystaw promujących kulturę i walory turystyczne naszego kraju w Państwie Środka.

Przyszłość branży jubilerskiej w Chinach to biżuteria artystyczna – rozmowa z Sebastianem Tajlem

Jak mówi, odbiorcy chińscy są zachwyceni przede wszystkim współczesną biżuterią, ale także jej walorami edukacyjnymi – możliwością prześledzenia pełnej drogi, jaką przebył bursztyn od „powstania” w lesie bursztynowym i transportu lodowcem poprzez obróbkę warsztatową na różnych etapach rozwoju cywilizacji i podróże szlakami handlowymi po całym świecie po zachwycającą biżuterię, która w Chinach jest wysoko ceniona i bardzo mocno kojarzona z Polską. Odwiedzający mają możliwość poznania historii bursztynu w pięciu ujęciach tematycznych: geneza (las bursztynowy), surowiec (występowanie, właściwości), warsztat (obróbka na przestrzeni wieków), inkluzje oraz biżuteria.

Ponad 800 bursztynowych eksponatów

„Piękno zatrzymane w czasie” jest największą zorganizowaną w Chinach wystawą bursztynu bałtyckiego. Składa się na nią ponad 800 eksponatów pochodzących z kolekcji prywatnych wypożyczonych z Muzeum Ziemi PAN dokumentujących ewolucję polskiej sztuki bursztynniczej od lat 70. XX wieku do czasów obecnych. Prezentowane ozdoby, które powstawały w rzeczywistości lat 70. naznaczonej utrudnionym dostępem do materiałów złotniczych, charakteryzują się dużą różnorodnością użytych materiałów, w tym takich jak skóra, tworzywa sztuczne, len czy wełna, które zachwycają do dziś dzięki połączeniu z nieograniczoną kreatywnością i wyobraźnią utalentowanych twórców. Ten okres reprezentują prace m.in. Maryny Lewickiej-Wali, Wandy i Bogdana Frydrychowiczów oraz Wiktora Deptuły.

Współczesna polska biżuteria z bursztynem

Późniejsza twórczość jubilerska ma znacznie szerszą reprezentację na wystawie i pokazuje ogromną metamorfozę, jaką stylistyka biżuterii z bursztynem przeszła w ciągu ostatnich 50 lat – od organicznych kształtów kamienia w kolorze koniakowym oprawianego ręcznie w oksydowane srebro oraz standardowych korali po niepowtarzalny design, kamienie w odcieniu mlecznym i żółtym, miękkie, harmonijne kształty, bogatą ornamentykę oraz najwyższą jakość. Odzwierciedlają ją prace wielu uznanych polskich twórców, m.in. Danki Czapnik, Doroty Ceneckiej, Pauliny Binek , Aleksandra Gliwińskiego, Jana Pomianowskiego, Jarosława Westermarka, Jacka Barona, Marcina Zaremskiego, Sławomira Fijałkowskiego oraz wyroby wiodących firm, takich jak m.in. ART7, A2 Jewellery czy S&A Jewellery Design.

Skąd pomysł na tę wystawę? – Jak wszystkie nasze dotychczasowe wystawy, tak i ta ma zwrócić uwagę na Polskę – budować pozytywny wizerunek naszego kraju poprzez kulturę i rękodzieło, eksponując te elementy, którymi możemy się poszczycić i które są wysoko cenione przez Chińczyków. Jak biżuteria z bursztynem bałtyckim, która jest tutaj znana i wysoko ceniona za unikatowe wzornictwo – wyjaśnił Sebastian Tajl.

Kaszubskie wycinanki i stroje ludowe 

W opowieść o ewolucji polskiej biżuterii z bursztynem bałtyckim idealnie wpisują się kaszubskie wycinanki i stroje ludowe – prezent marszałka woj. pomorskiego Mieczysława Struka dla Muzeum Narodowego prowincji Yunnan w Kunming. Całości dopełniają stroje zaprojektowane przez polskich projektantów mody, które miały swoją premierę na Gali Mody i Bursztynu Amber Look towarzyszącej targom bursztynu Amberif w Gdańsku – biało-czerwona suknia Miss Polonia 2016 Izabelli Krzan zaprojektowana przez Michała Starosta i strój Katarzyny Konieczki z pokazu „MAD DOLL” w 2019 r.


Wystawa „Piękno zatrzymane w czasie” / Beauty Trapped in Time
Muzeum Narodowe prowincji Yunnan w Kunming / Chiny
10 stycznia - 10 marca 2021 

Organizator: Sebastian Tajl
Kurator: Natalia Zawiła 

 
Polecamy: 

Bursztyn promuje Polskę w Chinach

Bursztynowe „Piękno Zatrzymane w Czasie” – w Guiyang

Biżuteria z bursztynem – niematerialne dziedzictwo kulturowe

„Wieczne więzi” – zacieśniane dzięki bursztynowi