Sebastian Tajl, promotor polskiej kultury i biżuterii w Chinach, poszukuje wyrobów na wystawę „Ewolucja biżuterii z bursztynem od lat 70. XX w. do dziś”, planowaną w Muzeum Narodowym Oddział Prowincji Yunnan w przyszłym roku. Każdy ma szansę wziąć w niej udział.

Pomysł tej ekspozycji to pokłosie ogromnego zainteresowania ubiegłoroczną wystawą „Piękno Zatrzymane w Czasie” w Muzeum Narodowym Oddział Prowincji Guizhou, na której prezentowana była polska biżuteria z bursztynem. „Wydarzenie to było szeroko relacjonowane w chińskich mediach oraz przez kilka miesięcy znajdowało się na liście najważniejszych imprez kulturalnych ChRL. Na fali tego zachwytu Muzeum Narodowe Oddział Prowincji Yunnan wyraziło chęć przygotowania podobnej ekspozycji u siebie” – wyjaśnił Sebastian Tajl.

Przygotowywana wystawa ma być największym na świecie wydarzeniem poświęconym polskiej biżuterii z bursztynem – muzeum w Yunnan wstępnie zaproponowało 1500 m2 powierzchni wystawienniczej. Podstawowym celemwystawy jest promocja pozytywnego wizerunku Polski oraz polskiego mistrzostwa sztuki jubilerskiej w Azji. „Dlatego to tak ważne, by wystawa w całości wyczerpywała prezentowany temat oraz by prezentowane na niej eksponaty były najwyższej światowej klasy. Stąd mój apel do wszystkich osób tworzących biżuterię z bursztynem o wzięcie udziału w tym wyjątkowym projekcie i udostępnienie najlepszych prac” – tłumaczy jej pomysłodawca.

Polecamy: Przyszłość branży jubilerskiej w Chinach to biżuteria artystyczna – rozmowa z Sebastianem Tajlem

Jak można wziąć udział w wystawie „Ewolucja biżuterii z bursztynem od lat 70. XX w. do dziś”? Na adres organizatora należy przesłać 1-2 zdjęcia na białym tle max. 5 wyrobów. Opisy zdjęć powinny zawierać także imię i nazwisko autora prac, wymiary, materiały wykorzystane do wykonania biżuterii. „Na podstawie przesłanych zdjęć kilka dni później zostanie dokonana wstępna selekcja 1-2 prac danego autora, ewentualnie komplet. Częścią wystawy będzie również oddzielny segment poświęcony broszkom, zachęcam więc do przesyłania dodatkowo 2-3 propozycji, z których zostanie wybrana jedna” – deklaruje Sebastian Tajl. Jako że organizator planuje pokazanie wystawy w sześciu muzeach narodowych w Chinach, a następnie prezentację także w Korei, Japonii i Tajwanie, okres wypożyczenia eksponatów to 2 lata z możliwością przedłużenia o kolejny rok.

Propozycje należy wysyłać na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 4 października br., wpisując w temacie „imię i nazwisko – propozycje eksponatów”. Studenci i pracownicy akademiccy proszeni są o dopisanie nazwy uczelni wedle schematu: „imię i nazwisko, nazwa uczelni – propozycje eksponatów”.


Polecamy: 

Bursztyn promuje Polskę w Chinach 

„Wieczne więzi” – zacieśniane dzięki bursztynowi