plzh-CNenetdelvltnorues

Pogoń za bursztynem nie była jeszcze tak ekscytująca – na poszukiwaczy czekają kolejne wyzwania, piętrzą się przed nimi kolejne trudności, a rywalizacja jest coraz ostrzejsza… Które bursztynowe wątki mają szansę podbić serca widzów tym razem?

Historie związane z bursztynem bałtyckim niezmiennie od kilku sezonów dostarczają gorących emocji – poprzednie sezony „Złota Bałtyku” wyemitowano na 25 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, a losy bohaterów śledziły tysiące widzów. Dzięki niemu bursztyn na całym świecie zyskał rzesze fanów, którzy nie tylko zainteresowali się jego historią, ale też m.in. aktywnie uczestniczą w poszukiwaniu bursztynu.

W 4. sezonie eksplorowane będą nowe bursztynowe wątki, nie zabraknie też ulubionych bohaterów znanych z poprzednich sezonów. Będzie m.in. Tomasz Ołdziejewski, posiadacz dwóch rekordów Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu bałtyckiego – Titanica i latarni morskiej w Helu. W filmie będzie można na bieżąco śledzić emocje związane ze zgłaszaniem tej latarni do Księgi Rekordów Guinnessa, jak również proces powstawania całkiem nowej bursztynowej rzeźby – tym razem modelu Continental Rolls-Royce’a.


Moja bursztynowa kopia mierzy z podstawką 63 cm i jest wykonana w całości z żółtego bursztynu. Ani barwa bursztynu, ani też model auta nie są przypadkowe – oba są wysoko cenione w krajach Bliskiego Wschodu. Tą rzeźbą nie pobiję dotychczasowych rekordów, ale mam już oczywiście pomysł, jak to zrobić bardziej spektakularnie... I raczej nie będzie to zapowiadana wcześniej bursztynowa kopia osławionego wieżowca Burj Khalifa... – zapowiada tajemniczo Tomasz Ołdziejewski.


Kolejną znaną twarzą będzie Marta Włodarska, która w poprzednim sezonie poławiała bursztyn na bałtyckiej plaży i wykonywała z niego biżuterię w charakterystycznym dla siebie stylu łączącym bursztyn z drewnem. Tym razem – zainspirowana pracami Tomasza Ołdziejewskiego i korzystając z jego doświadczenia – z bursztynu i drewna wykona… kopię statku J Class Endeavour. Dlaczego ten model? Ponieważ, jak twierdzi projektantka, jest najpiękniejszy! Po skończonej pracy będą wspólnie poszukiwać bursztynów na plażach Morza Północnego – podobno tam wygląda to inaczej niż nad Bałtykiem…

Nowy i z pewnością intrygujący wątek bursztynowy wprowadzi Artur Szyngwelski, twórca noży. Jak trafił do scenariusza? To proste: choć noże tworzy od niedawna, w gronie jego klientów jest m.in. Angelina Jolie! A w filmie wykonuje spektakularny, profesjonalny nóż z rękojeścią zdobioną bursztynem. To trzeba zobaczyć!

„Złoto Bałtyku” to program dokumentalny odkrywający kulisy pracy osób związanych z branżą bursztynniczą. Dowiadujemy się, jak wygląda droga, którą musi przebyć bursztyn: od połowu czy wydobycia, przez obróbkę, na sprzedaży w formie wyrobu jubilerskiego bądź innego bursztynowego arcydzieła, kończąc. Program przedstawia też sposoby pozyskiwania bursztynu. Realizowany jest w Gdańsku i okolicach, na Półwyspie Helskim i na Mierzei Wiślanej, a w 4. sezonie również w Niemczech – na malowniczej wyspie Juist.

4. sezon serialu Złoto Bałtyku
Premiera: wtorek 29 marca o godz. 21:00, telewizja History
reżyser: Sambor Wilk 
produkcja: ATM Grupa