Podobno na świecie tego typu inkluzji jest zaledwie dwanaście. Trzynasta już na początku przyszłego roku trafi na wystawę stałą w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na czym polega jej wyjątkowość?
Przede wszystkim na rzadkości występowania. Skorpiony są na tyle duże, że z większą łatwością – niż np. pająki czy mrówki – są w stanie samodzielnie wydostać się z bursztynowej pułapki, czyli płynnej żywicy. Ta inkluzja jest też dowodem na to, że 40 mln lat temu klimat był cieplejszy i skorpiony żyły również w naszej szerokości geograficznej. Co więcej, może się okazać, że świeżo nabyta przez Muzeum Bursztynu inkluzja jest nowym gatunkiem. Aby to sprawdzić, Muzeum planuje nawiązać współpracę ze naukowcami specjalizującymi się w badaniu skorpionów w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Być może inkluzja ta okaże się holotypem, czyli wzorcem nowo opisywanego gatunku i nośnikiem jego cech, co dodatkowo podniesie jej wartość.
Sama bryłka mierzy 3 cm długości i 2 cm szerokości, zaś uwięziony w zastygłej żywicy skorpion ma około 2 cm długości. Inkluzja jest ładnie zachowana w przezroczystym bursztynie z lekką mleczną otoczką, charakterystyczną dla bursztynu bałtyckiego. Zakup z kolekcji znanego litewskiego kolekcjonera Jonasa Damzena był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w programie Rozbudowa Kolekcji Muzealnych przekazał na ten cel 80 proc. potrzebnych funduszy, czyli 197 186 PLN. Koszt zakupu inkluzji to 200 000 PLN.
Nie jest to pierwsza inkluzja zakupiona do zbiorów Muzeum Bursztynu w Gdańsku z kolekcji Jonasa Damzena. W czerwcu ubiegłego roku – dla uczczenia Światowego Dnia Bursztynu – Muzeum zaprezentowało drugą na świecie inkluzję gekona w bursztynie bałtyckim (świetnie zachowaną i prezentującą nowy, nieznany nauce gatunek), największą na świecie, czterocentymetrową inkluzję pająka ptasznika oraz inkluzję chwytówki modliszkowatej będącej jedyną znaną na świecie inkluzją tego typu.
Polecamy: Nowe inkluzje dla Muzeum Bursztynu
Jonas Damzen podarował także – do zbiorów Muzeum Inkluzji w Gdańsku – inkluzję ćmianki w bursztynie bałtyckim, która otrzymała nazwę Hoffeinsodes adamowiczi, by uhonorować zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i ten sposób podziękować za jego nieoceniony wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego.
Polecamy: Kolejne inkluzje dedykowane Pawłowi Adamowiczowi
https://amber.com.pl/aktualnosci/86-informacje/3533-inkluzja-skorpiona-w-bursztynie-baltyckim#sigProIdfb73f01722