plzh-CNenetdelvltnorues

Naukowcy zbadali i opisali kolejne inkluzje w bursztynie bałtyckim podarowane przez członków Światowej Rady Bursztynu i dedykowane zamordowanemu w 2019 r. prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi – ćmiankę Adamowicza i koziułkę Adamowicza – w uznaniu jego zasług dla promocji bursztynu bałtyckiego.

„To była spontaniczna decyzja. Od lat mamy bardzo dobre kontakty z Muzeum Inkluzji Uniwersytetu Gdańskiego i uważamy, że jest to najlepsze miejsce dla inkluzji mających uczcić pamięć prezydenta Pawła Adamowicza, który tak wiele zrobił dla promocji bursztynu” – wyjaśnili Christel i Hans Werner Hoffeinsowie, znani kolekcjonerzy inkluzji, członkowie Światowej Rady Bursztynu. Są oni ofiarodawcami inkluzji koziułki płci męskiej zatopionej w bursztynie bałtyckim, której nadano nazwę Tipula (Gedanica) adamowiczi. To wyjątkowy okaz, ponieważ – jak podkreślają prowadzący badania naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Zakładu Paleobiologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Naturalis Biodiversity Centre w holenderskim Leiden – wiedza o koziułkach w bursztynie bałtyckim jest wciąż ograniczona i niewystarczająca. „Najwyraźniej stosunkowo duże koziułki były tylko sporadycznie uwięzione przez żywicę, a złapane w nią były w stanie uwolnić się, zrzucając odnóża lub rozdzierając skrzydła siłą, o czym świadczą liczne pojedyncze odnóża i wierzchołkowe części skrzydeł zachowane w bursztynie bałtyckim” – piszą w publikacji podsumowującej wyniki badań.

Polecamy: Bursztynowe wspomnienie Pawła Adamowicza

W ubiegłym roku naukowcy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Zakładu Paleobiologii i Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Uniwersytetu Gdańskiego opisali kolejną inkluzję dedykowaną zamordowanemu prezydentowi Gdańska – ćmiankę, która otrzymała nazwę Hoffeinsodes adamowiczi. Została ona podarowana Muzeum Inkluzji w Bursztynie przez znanego litewskiego kolekcjonera inkluzji Jonasa Damzena. „W ten sposób entomolodzy i bursztynnicy z Polski i Europy podziękowali Prezydentowi Miasta Gdańska za jego ważny wkład w promowanie bursztynu bałtyckiego i Gdańska. Warto podkreślić, że uhonorowanie osoby w nazwie naukowej rośliny lub zwierzęcia jest trwalsze niż kamienny pomnik, gdyż takie nazwy będą istniały do końca naszej cywilizacji” – podsumował prof. Ryszard Szadziewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz przewodniczący Światowej Rady Bursztynu. 

W zbiorach Muzeum inkluzji znajdują się obecnie trzy inkluzje z patronimem gatunkowym adamowiczi – koziułka, ćmianka oraz opisany w 2019 r. komar (Coquillettidia adamowiczi). Wszystkie trzy są holotypami, czyli okazami, na podstawie których nadane zostały naukowe nazwy – tym wypadku wymarłym gatunkom muchówek zachowanych jako inkluzje w eoceńskim bursztynie bałtyckim. Niestety nie mogą być udostępniane zwiedzającym, ponieważ są cennymi okazami badawczymi.

„Bursztyn bałtycki to nasze złoto, które w rękach polskich bursztynników zmienia się w dzieła sztuki. Dzieła, które na całym świecie sławią nasze morze, nasz Gdańsk i naszą historię. Paweł to rozumiał i dlatego tak bardzo sztukę bursztynniczą wspierał. Tym bardziej jestem wdzięczna, że tak pięknie bursztynnicy za to wsparcie teraz dziękują. To wspaniałe uhonorowanie Pawła, za które bardzo dziękuję ❤️” – napisała na swoim profilu na Facebooku Magdalena Adamowicz.