plzh-CNenetdelvltnorues

„Najchętniej fotografuję przyrodnicze drobiazgi w dużym, a nawet bardzo dużym zbliżeniu – powiększone na fotogramach ujawniają niewidzialne piękno, bogactwo szczegółów i kompozycji barwnych” – mówi Aleksander Chmiel. Jego fotografie już po raz trzeci będą prezentowane na wystawie w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

„Pan Aleksander, emerytowany profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, tym razem wypożyczył od nas inkluzje w bursztynie do sfotografowania. Efekt jest na tyle interesujący, że postanowiliśmy udostępnić te zdjęcia szerszej publiczności” – mówi Michał Kazubski z Muzeum Ziemi PAN.

Zobaczymy kilkadziesiąt fotografii wielkoformatowych, m.in. pająków i muchówek, które można oglądać niczym na dużym powiększeniu mikroskopowym. Ich autor jest bowiem wielkim miłośnikiem przyrody: „Ważniejsze od samego fotografowania jest dla mnie wtopienie się w przyrodę i jej bardzo osobiste przeżywanie. Aparat fotograficzny jest jednak ważnym narzędziem umożliwiającym mi te przeżycia, bardzo mnie mobilizuje i dzięki niemu, szukając tematów, staję się bardziej dociekliwym obserwatorem, widzę więcej (bo często na kolanach) i inaczej (bo kadrami). Można to określić jako fotograficzne patrzenie na przyrodę. Właściwie to fotografuję dla siebie, chociaż nie unikam też pokazywania swoich prac na wystawach czy w Internecie”.Bursztynowy zwierzyniec w fotografii Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego
Muzeum Ziemi PAN w Warszawie
4 lipca – 3 sierpnia 2014
czynne: pn – pt w godz. 9-16, nd 10-16