Wystawę „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego dzięki mobilnej aplikacji można teraz obejrzeć bez wychodzenia z domu. Warto jednak z niego wyjść, bo na żywo można doświadczyć znacznie więcej.

Dzięki aplikacji, która stanie się przewodnikiem dostępnym 24 godziny na dobę, można będzie poznać nie tylko wystawy stałe, ale też inne kolekcje, które na co dzień ukryte są w szafach, zamrażarkach, a nawet w szklarni i stanowią cenny materiał badawczy – zachęca dr Elżbieta Sontag z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii, odpowiedzialna za stworzenie aplikacji.


Polecamy: Co warto wiedzieć o inkluzjach – rozmowa z Elżbietą Sontag

Jednak na żywo można zobaczyć o wiele więcej – przy każdej wystawie jest specjalnie oznaczony kod QR, który w aplikacji automatycznie przenosi do opisu wystawy a funkcja „numerki” umożliwia przeczytanie lub odsłuchanie opisu danego eksponatu.

3502 2

Dlaczego warto zwiedzić wystawę „Życie w lesie bursztynowym”? Jej główną atrakcją jest niezmiennie diorama – pierwszy w Polsce trójwymiarowy model bursztynowego, a więc powstałego ponad 40 mln lat temu, lasu odtworzonego w skali 1:1, oraz liczne unikatowe inkluzje – m.in. kopulujące muchówki, pasikonik, wylinka jaszczurki, muszla ślimaka czy włosy ssaka. Różnorodność form i odmian barwnych „bałtyckiego złota” ukazują inkluzje roślinne oraz bryłki surowego i oszlifowanego bursztynu bałtyckiego. Interesującym elementem wystawy jest kolekcja bursztynów pochodzących z całego świata, wśród których najstarszą jest żywica z triasu licząca – bagatela! – około 230 milionów lat.


Inkluzje w bursztynie bałtyckim stanowią bezcenne świadectwo życia sprzed ponad 45 milionów lat. Na wystawie można prześledzić historię powstawania inkluzji w bursztynie - od płynnej żywicy tworzącej różnego rodzaju pułapki, w których zostały uwięzione zwierzęta i rośliny, aż do skamieniałych bryłek będących wynikiem fosylizacji, czyli procesów fizyko-chemicznych zachodzących podczas skamieniania żywicy – wyjaśnia dr Elżbieta Sontag. 


Aplikacja pt. „Wystawy Wydziału Biologii UG” to jedyny sposób na zapewnienie przewodnika osobom samodzielnie zwiedzającym uniwersyteckie wystawy. Obecnie jest ich dziewięć – wszystkie dostępne w bezpłatnie codziennie w godzinach 9-18.