plzh-CNenetdelvltnorues
Co roku na targach Amberif w Galerii Paleontologicznej prezentujemy rzadkie w skali świata inkluzje zwierzęce zachowane w bursztynie bałtyckim. Były już jaszczurki, skorpiony, a w tym roku będzie można zobaczyć pajęczaka z rzędu Solifugae.

Solfugi spotykane są w klimacie tropikalnym; współcześnie znanych jest ponad 1000 gatunków. Budową ciała przypominają pająki, jednak mają inaczej zbudowane charakterystyczne szczękoczułki i znaczne dłuższe nogogłaszczki. Na głowotułowiu znajdują się cztery pary długich odnóży, a odwłok jest wąsko połączony z głowotułowiem. Należą do stosunkowo dużych i szybkich pajęczaków, ich długość waha się od kilku mm do 6 cm. Są drapieżne, jednak nie posiadają jadu.
Pajęczaki należą do dość często znajdowanych w bursztynie stawonogów, jednak spośród jedenastu rzędów należących do tej gromady w bursztynie bałtyckim znaleziono przedstawicieli sześciu z nich. Licznie znajdowane są roztocza (Acari) i pająki (Araneae). Do rzadkich należą zaleszczotki (Pseudoscorpiones) i kosarze (Opiliones). Pozostałe dwa – skorpiony (Scorpiones) i solfugi (Solifugae) – należą do unikatów. W 1829 roku został opisany pierwszy skorpion, jednak do roku 2002 liczba opisanych gatunków zwiększyła się zaledwie do siedmiu. Dzisiaj znanych jest 9 okazów (dla porównania: inkluzji jaszczurek znaleziono ponad 10). Pierwszą solfugę opisano w 2003 (Dunlop et al 2003), drugi okaz znaleziono dopiero po 5 latach. Opisany w 2003 roku okaz miał zaledwie 4 mm, natomiast prezentowany na tegorocznych targach Amberif jest ponad trzykrotnie większy i ma prawie 15 mm. Jego ciało pokryte jest mleczną otoczką, jednak wyraźnie widać charakterystyczne elementy budowy. Właścicielem okazu jest litewski kolekcjoner Jonas Damzen, który co roku jest gościem Galerii Palentologicznej i prezentuje najciekawsze okazy ze swojej kolekcji. Jest kolekcjonerem, który zna zarówno wartość pieniężną, jak i naukową znajdowanych inkluzji. W kolekcji Muzeum Inkluzji w Bursztynie znajdują się 104 bryłki przekazane przez Jonasa, a jeden z okazów Glisachaemus jonasdamzeni SZWEDO, 2007 jest nowy dla nauki. W tym roku goście targów będą mieli okazję oglądać jednego z 9 skorpionów i drugą solpugę.