Udział w Global Design Graduate Show, prezentacja wystawy pokonkursowej 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie w czasie Romanian Jewelry Week oraz w Galerii YES w Poznaniu, jak również ogłoszenie tematu EMPATIA dla kolejnej edycji tego konkursu – Galeria Sztuki w Legnicy nie ustaje w działaniach promujących współczesną sztukę złotniczą.

Ostatnie miesiące legnickiej Galerii Sztuki to czas intensywnej i owocnej współpracy na rodzimej i międzynarodowej scenie złotniczej.

Legnicki Festiwal SREBRO został zaproszony do współpracy w ramach Global Design Graduate Show, organizowanego przez brytyjską agendę (Arts Thread) we współpracy z marką Gucci. Dyrektorka Galerii Sztuki Justyna Teodorczyk w roli jurora nominowała uczestników do nagrody w kategorii Biżuteria. Spośród ponad pięciu tysięcy zgłoszeń to właśnie jedna z wybranych przez szefową legnickiej galerii artystek znalazła się w gronie nagrodzonych. Prace z kolekcji „Topologia ciała” autorstwa Charitini Gkritzali z Grecji urzekły „twórczym poszukiwaniem pomiędzy haute couture, a nowatorskimi obiektami biżuteryjnymi, refleksyjnym pytaniem o znaczenie konwencji, tradycji i historii, pełnym pamięci i kreatywności oddaniem uwagi ciału”. Autorka przedstawiła geometryczny zestaw „akcesoriów biżuteryjnych” inspirowanych dawną medycyną, przeinterpretowanych jej scenograficznym doświadczeniem, które każe inaczej spojrzeć nie tylko na granice sztuki złotniczej, ale także na osobę jako jej medium.

Tymczasem o najważniejszym wydarzeniu Festiwalu SREBRO 2023 – 31. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ – ponownie zrobiło się głośno podczas Romanian Jewelry Week. W ramach wydarzenia wystawa gościła w sierpniu w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie oraz w październiku w Narodowej Bibliotece Rumunii w Bukareszcie – jednym z największych gmachów metropolii. Pośród międzynarodowego grona jury ROJW, szefowa Galerii Sztuki już po raz kolejny obradowała w zespole specjalistów z Grecji, Portugalii, USA i Francji.

To nie koniec legnickich akcentów. Światowy wyścig o zwycięski laur wygrał naszyjnik z legnickiej wystawy pokonkursowej JAKOŚĆ, którą w Galerii Sztuki pokazywano latem bieżącego roku. Pokonując artystów z kilkudziesięciu krajów, od Ameryki po Azję, to właśnie praca Sharareh Aghaei (Iran/Niemcy) zdobyła Grand Prix Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii. W maju otrzymała też wyróżnienie w Legnicy. Praca pt. „Ten właściwy” po raz kolejny urzekła ideą i precyzją wykonania, a także zaskakującym pomysłem estetycznego użycia fragmentów starego narzędzia jubilerskiego. W miejscu dużego wisiora autorka wyeksponowała dojmująco puste miejsce. Naszyjnik nawiązywał do retorycznego pytania o prawdziwie wartościową jakość w dzisiejszym świecie komercyjnie wytwarzanych ozdób. W ramach Rumuńskiego Tygodnia Biżuterii od kilku lat galeria przyznaje też własną nagrodę. W tym roku jej laureatką została Ivana Tilešová ze Słowacji, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie.

Po międzynarodowym tournée, wystawa pokonkursowa JAKOŚĆ wróciła do Polski, a 19 października odbyło się jej uroczyste otwarcie w poznańskiej Galerii YES. Ekspozycja potrwa tam do 1 grudnia, a następnie zagości w Akademickim Centrum Designu w Łodzi. Wernisaż wystawy w Księżym Młynie zaplanowano na 8 grudnia.

Przypominamy również, że trwa nabór prac do kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, którego tematem przewodnim została EMPATIA. Konkurs tradycyjnie będzie głównym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, którego kulminacja odbędzie się w terminie 10-11 maja 2024 r. Termin nadsyłania prac upływa 20 stycznia.

Więcej informacji: silver.legnica.eu.