Czym dziś jest jakość? Perfekcja rzemieślniczego wykonania, ekwiwalent materialny mierzony przelicznikiem uncji złota lub zastosowaniem kamieni szlachetnych, a może marketingowa wartość logo lub sygnatura artysty? Z tymi pytaniami zmierzyli się uczestnicy legnickiego konkursu JAKOŚĆ.

W czasie kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO, która odbyła się 5-6 maja, zostały ogłoszone nazwiska laureatów 31. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej JAKOŚĆ. Z ponad 300 prac zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu przez blisko dwustu artystów z różnych zakątków świata międzynarodowe jury w składzie: prof. Sławomir Fijałkowski oraz prof. Piotr Korduba (Polska), David Sandu (Rumunia), prof. Ludmila Šikolová (Czechy) i Ana Pina (Portugalia) przyznało regulaminowe nagrody. Otrzymali je:

GRAND PRIX MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. – dla Youjin Um z Korei Południowej za misternie wykonane srebrne brosze doskonale korespondujące z tematem „Jakość”. Jak zauważyli jurorzy, prace te „wprost zdumiewają perfekcją wykonania, definiując na nowo wyszukaną technikę filigranu, która pozwoliła artystce na zaprojektowanie bardzo współczesnych w wyrazie i niemal architektonicznych brosz.”
Youjin Um otrzymała także wyróżnienie magazynu „Lost in Jewellery”.

3560_2.jpg


NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. – dla Iris Hummer z Austrii za pełniący funkcję megafonu bądź teleskopu pierścień przypominający związek biżuterii ze zmysłami oraz będący przewrotną interpretacją i metaforą funkcjonalności.
Hummer otrzymała również wyróżnienie Galerii Mydaybyday.

3560 3


NAGRODA PREZYDENTA MIASTA LEGNICY + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. 
– dla Susanne Hammer (Austria/ Niemcy). Jurorów ujął naszyjnik, skonstruowany ze stalowych i srebrnych rur, którego precyzyjnie układające się elementy przesuwają się pod wpływem ruchów ciała noszącej go osoby.   

 

3560 4


NAGRODA GALERII SZTUKI W LEGNICY, 0,5 KG SREBRA UFUNDOWANE PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
– dla Christiny Karababy z Grecji za rozbudowany, wieloczęściowy i konceptualny projekt 7 Cytatów z Biżuterii. Wypowiedzi projektantów biżuterii zostały przeformatowane i zmaterializowane jako wydruk 3D.    
3560 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


SREBRNA OSTROGA NAGRODA SPECJALNA ORGANIZATORÓW ZA TWÓRCZĄ ODWAGĘ I BEZKOMPROMISOWOŚĆ, NOWATORSTWO LUB DOWCIP WYPOWIEDZI TWÓRCZEJ + 1 KG SREBRA UFUNDOWANY PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.
– dla Tadeusza Jaśkowiaka, laureata Grand Prix tego konkursu w 2021 roku. „Diamentowe” naboje są komentarzem do bieżących wydarzeń, przywołując także ogólnoludzkie, pacyfistyczne konotacje.

 

Przyznano także następujące nagrody i wyróżnienia:

NAGRODA GALERII SZTUKI W LEGNICY – WYSTAWA INDYWIDUALNA Z KATALOGIEM – oraz 0,5 KG SREBRA UFUNDOWANE PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A
Christina Karababa – Grecja

NAGRODA TARGÓW INHORGENTA
Magdalena Szadkowska – Polska

NAGRODA FIRMY HOPEA
Arek Wolski – Polska

WYRÓŻNIENIE HONOROWE STOWARZYSZENIA TWÓRCÓW FORM ZŁOTNICZYCH
Magdalena Szadkowska – Polska

NAGRODA PB GROUP
Magdalena Szadkowska – Polska

NAGRODA MIĘDZYNARODOWEGO STOWARZYSZENIA BURSZTYNNIKÓW
0,5 KG BURSZTYNU
Magdalena Szadkowska – Polska
Teresa Dantas – Portugalia

WYRÓŻNIENIE HONOROWE DYREKTORKI GALERII SZTUKI W LEGNICY + 0,5 KG SREBRA UFUNDOWANE PRZEZ KGHM POLSKA MIEDŹ S.A
Sharareh Aghaei – Iran/Niemcy

NAGRODA FIRMY USŁUG ODLEWNICZE 0,3 KG SREBRA
Marcin Bogusław – Polska

NAGRODA GALERII YES
Magdalena Szadkowska – Polska

Prace 40 artystów z 16 krajów zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej można oglądać na wystawie głównej Legnickiego Festiwalu SREBRO do 16 lipca.

Pozostałe (niezakwalifikowane) prace trafiły na tradycyjny pokaz pt. Holownia. Pozostałe wystawy w programie tegorocznego Festiwalu to:
- „Sylwetki Twórców”: wystawy indywidualne Jolanty Gazdy, Kirsten Plank (Niemcy) oraz Patryka Cabana,
- „Srebrne Szkoły”: realizacje studentów i wykładowców z Pracowni Metalu i Biżuterii działającej na Wydziale Sztuki i Rzemiosła na Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia) oraz z Pracowni Biżuterii i Kowalstwa na Wydziale Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Tallinie (Estonia)
- wystawy zbiorowe: Extranalities, Sympozjum Biżuterii Współczesnej Tokio, Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej (zbiory Galerii Sztuki w Legnicy).

 Wstęp na wszystkie ekspozycje jest bezpłatny. Pełen program Festiwalu znajduje się tutaj.