Oszukiwanie zmysłów wrażeniem lekkości i ciężkości, akceptacja dla oznak starzenia się, zabawa funkcjami użytkowymi i estetycznymi, fascynacja nowoczesnymi technikami, odwrócenie wartości przedmiotów – to tylko niektóre z wielu pomysłów na prace inspirowane tematem 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO.

Konkurs dowodzi, że srebro jako materiał nieustającofascynuje twórców. W tym roku temat konkursu, który brzmiał „Srebro”, zainspirował 190 artystów z 33 krajów, którzy nadesłali 383 prace. Oceniło je międzynarodowe jury w składzie: Herman Hermsen (Holandia), Andrzej Szadkowski (Polska), Sławomir Fijałkowski (Polska), Ann-Catrin Hartel (Niemcy), Carolin Denter (Niemcy) oraz Tabea Rülecke (Niemcy). Jury zakwalifikowało do wystawy głównej prace 47 twórców i przyznało następujące nagrody: 

- GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. – Paweł Kaczyński za pracę „Srebrna poduszka” 

„Wizualnie ciężka forma. Na pierwszy rzut oka nie wygląda spektakularnie. Ale biorąc ją do ręki zostajesz zaskoczony, bo przedmiot jest niezwykle lekki. Doskonałość rzemiosła i kontrola nad materiałem to bardzo ważny aspekt tej pracy. Praca w kształcie sześcianu została wykonana z bardzo cienkiego srebrnego arkusza i wypełniona piórami, co zapewnia zarówno lekkość fizyczną, jak i pewną stabilność. Tak więc praca skupia się nie tylko na aspektach formalnych, ale także budzi ciekawość i chęć doświadczenia dotykowego”

- Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. – Kateřina Řezáčová (Czechy) za pracę „Moje własne srebro”

„Poetyckie, skromne podejście do życia i procesu starzenia się? Krytyczne przesłanie na temat komercyjnej biżuterii? Jest to praca najbardziej otwarta na indywidualne interpretacje”

- Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A. – Singrida Jurkšaitytė (Litwa) za pracę „Relacje na żywo”

„Przedmioty z zaskakującą funkcją, która zaciekawia odbiorcę. Trudno określić ich wagę, dają intensywne wrażenia dotykowe. Po prostu trzeba je poczuć. Dopiero trzymając je w dłoni lub używając, można zrozumieć ich nietypowe właściwości. Jest to coś, co można zabrać ze sobą, użyć jako talizmanu lub po prostu gwizdnąć z zachwytu”

- Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN – Felicia Mülbaier (Niemcy) za prace „Zrzut ekranu”

„Konstrukcja z płótnem. Technika formowania galwanicznego służy do stabilizacji struktury, co wygląda dość zaskakująco. Srebro zapewnia interesującą powierzchnię, która nadal wygląda jak tkanina. Można tu zaobserwować innowacyjny rozwój technologiczny”

- Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra ufundowany przez Galerię Sztuki KGHM Polska Miedź S.A. – Darijus Gerlikas (Litwa) za pracę „Srebro artysty”

„To jasny przekaz na temat srebrnych odpadów ze stołu złotniczego, których się nie wyrzuca, ponieważ reprezentują pewną wartość materialną. Pierścień magnetyczny, który jest zwykle postrzegany jako cenna biżuteria, służy tutaj do wydobywania metalowych elementów. Mamy tu do czynienia z odwróceniem wartości: cenny na pierwszy rzut oka przedmiot jest tylko narzędziem”

Ponadto zostały przyznane następujące nagrody:

- wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych (statuetka) – Dot Melanin (Izrael)
- wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy (0,25 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.) – Anna i Witold Chudzikowie za pracę „W punkt”
- Nagroda Polskiej Biżuterii (stoisko na Targach JUBINALE 2019 i reklama w katalogu Polskiej Biżuterii) – Kacper Schiffers za pracę „Ciemna strona mocy”
- Nagroda Targów Inhorgenta Munich (stoisko na targach Inhorgenta Munich 2020) – Elena Gorbunova (Rosja) za pracę „Ocean odparowuje”

„Doceniamy ogromny zakres interpretacji tegorocznego tematu, chociaż temat srebra sam w sobie może być przedstawiony i wykorzystany w sposób przewidywalny. Na szczęście nadesłanym i nagrodzonym pracom udało się uniknąć oczywistości” – podsumowało jury. 


MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ jest kontynuacją Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO (od 1979). Ma charakter otwarty i skierowany jest do artystów z całego świata, których zadaniem jest przedstawienie pracy na zadany temat – co roku inny – zawierającej oryginalną koncepcję twórczą i reprezentującej wysoki poziom artystyczny i techniczny. Preferowane są pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórczej. Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem odbywającego się od 1979 roku Legnickiego Festiwalu SREBRO, któremu towarzyszą liczne wystawy współczesnej sztuki złotniczej. W tym roku jest ich 15 i można je oglądać do 9 czerwca.