Tak brzmi temat 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy zapraszający do wyrażenia w formie biżuterii refleksji na temat dzisiejszej kondycji człowieka i jego roli w świecie. Termin nadsyłania prac mija 15 marca 2020 r.

Hologram Whitney Houston właśnie wyrusza na europejskie tournée i nie jest to pierwsze wskrzeszone na potrzeby koncertów „na żywo” bożyszcze fanów muzyki… Można zaplanować wakacje w kosmosie, bo już za dwa lata dostępny będzie hotel na orbicie za kosmiczną kwotę niemal 3 milionów złotych za dobę!

Nowy wspaniały świat? Czy naprawdę jest dla nas?

My, ludzie, pogrążamy się w depresji – za dziesięć lat będzie to najczęstsza choroba ludzkości, choć i dziś tylko 5 procent mieszkańców planety uznaje się za całkiem zdrowych. Otyłość zabija trzykrotnie więcej ludzi niż głód, choć śmierć z wycieńczenia zdarza się na świecie co sekundę, mimo że połowa wyprodukowanej globalnie żywności jest marnowana. W naszym cywilizowanym świecie wciąż opłacają się: wojny, ataki, zamachy, rzezie i masakry, a dwie na pięć zamordowanych kobiet na świecie ginie w domu z rąk partnera.

Teraz – jak pisze złowieszczo filozofka – obawiać się możemy już tylko siebie samych.*

Nawet teocentryzm i przewrót kopernikański nie wyleczyły nas z egoizmu, podobnie jak nie nauczyły nas pokory wobec niezwykłości natury oraz potęgi jej żywiołów. Żyjąc w post-ludzkiej rzeczywistości dzielonej z humanoidalnymi mutantami, klonami, cyborgami i hybrydami, wciąż nie chcemy pogodzić się z kryzysem antropocentryzmu.

W erze gdy maszyny są mądrzejsze od ludzi i to z nimi spędzamy większość dnia, gdy nieodwracalnie zarastamy plastikiem (odkłada się w naszych ciałach i na dnie oceanów), gdy potrafimy zbadać, wyprodukować i sprzedać wszystko, wciąż spieramy się o człowieczeństwo zygoty, pierwotnych plemion, kolorowych ras, czy w końcu miejskiej egzystencji, która izoluje nas od natury i naturalnego rytmu dnia i nocy, zastępując więzi sąsiedzkie media-społecznością. Wciąż jeszcze potrzebujemy ciał, ale medycyna estetyczna i nanotechnologie medyczne, body art z Orlan i Stelarcem na czele, body hacking i rzeczywistość wirtualna pokazują, że właśnie przekraczamy i tę odwieczną granicę. Nie pozbyliśmy się mózgu gadziego, ale zyskaliśmy „smartfonowy kciuk”, nie przestaliśmy czuć zwierzęcych instynktów, ale mamy cyberseks i adrenalinę… w kinowym fotelu.

Czy pierwsza sklonowana owca Dolly czy Alba (fluorescencyjny królik Eduardo Kaca) wybaczyłyby nam? A wybijane dla kaprysu człowieka lwy, słonie i wieloryby lub delfiny, które w roku 2013 uznaliśmy za non-human persons, a do dziś więzimy je, wykorzystujemy i zabijamy? Czy wybierając betonową dżunglę, wirtualny świat, zapijając nutridrinkami syntetyczne suplementy diety w pigułkach, jesteśmy równie ludzcy jak nasi przodkowie? Czy odwracając się (od drugiego człowieka) ku sobie w geście selfie, wciąż jesteśmy ludźmi? Zwyciężyliśmy świat czy go pogrążyliśmy?

Za tym wszystkim stoi człowiek… Czy to wciąż człowiek?

* Jolanta Brach-Czaina, Błony umysłu, Warszawa, wyd. Sic!, 2003, s. 123

 

Celem Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej jest szeroka prezentacja najnowszych dokonań współczesnej sztuki biżuterii. Prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak – nawiązując do 40-letniej tradycji konkursu – oczekuje się użycia w pracy srebra.

Prace oceniać będzie międzynarodowe jury – podstawowym kryterium, według którego jury dokona kwalifikacji prac na wystawę i przyzna nagrody regulaminowe, będzie autorska interpretacja tematu. Jury przyzna nagrody regulaminowe: Grand Prix (10.000 PLN + 1 kg srebra), II Nagrodę (5.000 PLN + 1 kg srebra), Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy (3.000 PLN + 1 kg srebra), Nagrodę Galerii Sztuki w Legnicy (wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 5000 PLN), Nagrodę Specjalną Organizatorów za odwagę, nowatorstwo, bezkompromisowość bądź dowcip wypowiedzi twórczej (statuetka „Srebrna Ostroga” + 1 kg srebra). Tradycyjnie zostaną także przyznane nagrody pozaregulaminowe. Nazwiska laureatów poznamy w trakcie wernisażu wystawy 9 maja 2020 r. w trakcie Legnickiego Festiwalu SREBRO (14.04 – 20.06.2020).


Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej – Wciąż człowiek?
Termin nadsyłania prac: 15 marca 2020
Legnicki Festiwal SREBRO: 14 kwietnia – 20 czerwca 2020
Kulminacja LFS: 08 – 09 maja 2020
Organizator: Galeria Sztuki w Legnicy