Kulminacja połączona z ogłoszeniem wyników 29. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej „Wciąż Człowiek?" już za nami. Międzynarodowe jury miało niełatwe zadanie selekcji najlepszych prac spośród 357 nadesłanych przez 186 artystów z 35 krajów.

Wyboru prac zakwalifikowanych do wystawy dokonało międzynarodowe jury złożone z artystów, złotników, autorytetów i specjalistów w dziedzinie biżuterii i designu: Caroline Broadhead z Wielkiej Brytanii, Georg Dobler z Niemiec, Darijus Gerlikas z Litwy oraz Maria Magdalena Kwiatkiewicz i prof. Sławomir Fijałkowski z Polski. Przyznali oni następujące nagrody regulaminowe:

Nagroda Główna – Grand Prix Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla Tadeusza Jaśkowiaka, którego wisior pt. Smartfon łupany połączył w warstwie formalnej techniki epoki kamiennej i ery nowych mediów. Zdaniem Sławomira Fijałkowskiego praca jest bardzo mocna w kontekście tematu, który nieoczekiwanie nabrał dodatkowego znaczenia:

„Kiedy był ogłaszany, byliśmy jeszcze przed pandemią i nikt nie przypuszczał, z jakimi atrakcjami będziemy konfrontowani przez dwa lata. To praca niezwykła na wielu poziomach i w różnych opozycjach: cyfrowe/materialne, stare/nowe, użytkowe/kontemplacyjne”.


3438 2
II Nagroda
– Prezydenta Miasta Legnicy dla Mariany Bilbao Gonzalez-Dueńas z Hiszpanii za broszę pt. Zapomnij swe imię

 

3438 3

III Nagroda – Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla Miroslavy Veselá z Czech za obiekt pt. Nadzieja


Nagroda Galerii Sztuki dla Kirsten Plank z Niemiec za pracę pt. Twarz 1 – naszyjnik-puzzle

Srebrna Ostroga – Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej dla Tieke Sheerlink z Belgii za pracę przedstawiającą biżuteryjny obraz łodzi pełnej uchodźców o wymownym tytule Cenni ludzie


„Temat konkursu zainspirował szeroki wachlarz odpowiedzi. Te, które trafiły na wystawę, były przemyślane – niektóre pełne niepokoju o przyszłość, inne stawiające pytania, a jeszcze inne pokazujące fascynację materiałami i sposobem ich użycia oraz tym, jak poprzez zastosowanie określonych materiałów można przekazać dość złożone idee” – podsumowała przewodnicząca jury, Caroline Broadhead.

Nagrody pozaregulaminowe otrzymali:

  • Esther Heite z Niemiec – wyróżnienie magazynu Lost in Jewellery
  • Annarita Bianco z Włoch – wyróżnienie rzymskiej galerii Mydaybyday
  • Tieke Sheerlinck z Belgii – nagroda firmy Usługi Odlewnicze
  • Alexander Blank z Niemiec – wyróżnienie honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy
  • Ruudt Peters z Holandii – wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
  • Silvia Bellia z Włoch – nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
  • Ji Young Kim – nagroda Targów Inhorgenta z Monachium
  • Michalina Owczarek-Siwak – nagroda firmy Hopea
  • Małgorzata Kalińska oraz Zofia i Witold Kozubscy – nagrody Galerii YES.

„Osobiście spodobał mi się intelektualny sposób podjęcia tematu ‘Still Human?’, w tym przeróżne refleksje, które znalazły swój osobisty wydźwięk we wszystkich prezentowanych pracach. Przeważały, według mnie, konceptualne rozwiązania. Sztuka stosowana nie różni się od wolnej sztuki. Sztuki wizualne szukają swojego wyrazu poprzez rozmaite materiały i techniki wykonania. W przypadku niektórych prac treścią stał się sam materiał. Ponadto wszystkie prace osiągnęły wysoki międzynarodowy poziom, obiecując nam wystawę ciekawą na wielu płaszczyznach” – powiedział Georg Dobler.

Tegoroczny konkurs był nie lada wyzwaniem także dla jury – po raz pierwszy w ponad 40-letniej historii Festiwalu obrady odbyły się w online, a nadesłane prace poddano ocenie wyłącznie na podstawie zdjęć, filmów oraz przesłanych ideologii. W ten sposób do wystawy pokonkursowej członkowie jury wyselekcjonowali prace 44 artystów z 16 krajów – można oglądać je na ekspozycji w Galerii Sztuki w Legnicy do 20 czerwca. Na stronie Festiwalu oraz w mediach społecznościowych dostępne są także filmy – oprowadzania kuratorskie po wystawach z udziałem artystów, tegoroczne katalogi w wersji pdf oraz efekty sesji zdjęciowej z udziałem prac artystów prezentowanych w ramach Festiwalu.

Organizator – Galeria Sztuki w Legnicy – dziękuje za wsparcie wszystkim patronom, sponsorom i fundatorom. Głównym sponsorem Festiwalu jest firma KGHM Polska Miedź S.A., która co rok przekazuje na rzecz zwycięzców srebrny granulat, a w bieżącej edycji podarowała aż 5 kg cennego kruszcu. Festiwal SREBRO został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz objęty patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz prezydenta Miasta Legnica.

Więcej informacji: Legnicki Festiwal Srebro