plzh-CNenetdelvltnorues
Wygląda na to, że bursztynowe prezenty stają się nie tylko symbolem Gdańska – także Warszawa sięga po ten kojarzony z Polską surowiec.

W uroczystości otwarcia Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas uczestniczyła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, która w imieniu środowiska producentów, projektantów, jubilerów, artystów i zegarmistrzów skupionych wokół targów została uhonorowana Bursztynową Różą. Organizator imprezy ustanowił to wyróżnienie pod hasłem „Miej serce i patrzaj w serce – przeciw obojętności” za wrażliwość i działalność społeczną. Pierwszą laureatką jest właśnie Pani Prezydentowa, która dziękując, nie kryła wzruszenia. Bursztynowa Róża, wykonana w pracowni Mariusza Drapikowskiego, została wręczona przez prezesa Międzynarodowego Centrum Targowego Eugeniusza Galimskiego i dyrektor targów Wandę Gontarską.

Kolejnym obdarowanym bursztynowym prezentem był Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Z okazji 10-lecia sprawowania tego urzędu i w podziękowaniu za jego wkład w promocję bursztynu otrzymał on z rąk prezesa MCT Eugeniusza Galimskiego i wykonawców dzieła Ingrid i Ryszarda Wycichowskich Bursztynowe Pióro Amber Rex opatrzone symbolicznym numerem 10. Dziękując za to wyróżnienie, prezydent Adamowicz podkreślał nie tylko rolę Gdańska jako centrum wytwórczości bursztynniczej, ale też rolę innych miast, w tym Warszawy, w dokładaniu starań, by stał się on jeszcze bardziej rozpoznawalną marką Polski w świecie. „Dziękuję za ten wyjątkowy dar, który traktuję jako zachętę do dalszego działania w tej dziedzinie.” – mówił.

Wkład organizatora targów w promocję bursztynu to przede wszystkim współpraca w realizacji projektu Ambasador Bursztynu – w ubiegłym roku prezydent Gdańska właśnie na otwarciu imprezy wręczył nominację na to stanowisko Lidii Popiel. Kadencja na tym stanowisku jest dwuletnia, więc w przyszłym roku powinniśmy poznać nowego kandydata.


Więcej informacji o targach:
Złoto Srebro Czas