Galeria Sztuki w Legnicy może się poszczycić jedną z bardziej spektakularnych kolekcji współczesnej biżuterii autorskiej, którą tworzą najciekawsze prace prezentowane i nagradzane w kolejnych edycjach Legnickiego Festiwalu SREBRO. Do 25 października br. można ją oglądać stacjonarnie, bezterminowo – na Instagramie.

Wystawa współczesnej biżuterii autorskiej ze stałej kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy obejmuje ponad 250 spośród ponad 500 obiektów zgromadzonych od początku ponad 40-letniej historii przeglądów i konkursów sztuki złotniczej – początkowo ogólnopolskich, a od roku 2000 międzynarodowych. „W pewnym momencie kolekcja, na którą składają się unikatowe obiekty autorstwa czołówki artystów-złotników i projektantów biżuterii z całego świata, którzy zaznaczyli swoją obecność w Legnicy, a także laureatów nagród i wyróżnień w konkursach nabrała na tyle znaczącego ciężaru jakościowego, aby móc zaprezentować ją publiczności w odrębnej ekspozycji” – tak powody zorganizowania wystawy „Action Collection” wyjaśnia kurator wystawy prof. Sławomir Fijałkowski z Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w Gdańsku.

To właśnie on – jako wieloletni konsultant generalny Festiwalu – dokonał wyboru prac w sposób pozwalający odtworzyć pojawiające się w ostatnich latach legnickie klimaty i trendy, ewolucje i rewolucje, kontrowersje i skandale, retrospekcje i debiuty, zjawiska i nazwiska. „W przeciwieństwie do wielu zbiorów muzealnych, gdzie regułą jest klucz chronologiczny, przyjętym założeniem selekcji i systematyki legnickiej kolekcji stały się analogie stylistyczne lub technologiczne. Zgrupowanie obiektów w tercje jest nieprzypadkowe – układ wystawy odzwierciedla konstrukcję Instagrama, co w czasach ograniczonych możliwości podróżowania i osobistego zwiedzania wystawy w katastroficznym roku 2020 ułatwia jej odbiór w przestrzeni wirtualnej” – tłumaczy prof. Fijałkowski.

Prace nad utworzeniem stałej kolekcji biżuterii rozpoczęły się w Galerii Sztuki w 2004 roku. Większość dzieł została pozyskana w latach 2013-2016 dzięki dofinansowaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie liczy ona około pół tysiąca prac, co czyni ją jednym z większych międzynarodowych zbiorów współczesnej biżuterii artystycznej w Europie. Składają się na nią obiekty będące dziełami sztuki najnowszej, w zdecydowanej większości powstałe w XXI wieku. Są to zarówno prace nagradzane i wyróżniane podczas Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej – głównego wydarzenia Legnickiego Festiwalu SREBRO – jak również prezentowane na wystawach towarzyszących.

Legnicka kolekcja daje świadectwo bogactwa kontekstów, technik, materiałów i sposobów myślenia o biżuterii – począwszy od spekulacji na temat tradycyjnego pojmowania ozdoby, poprzez środek przekazu treści służący manifestacji poglądów artysty, a skończywszy na dziele sztuki konceptualnej, w którym fizyczny obiekt traci znaczenie na rzecz idei. Międzynarodowa Kolekcja Współczesnej Sztuki Złotniczej to obraz i dokumentacja możliwości wykorzystania obiektu biżuterii w celu przekazania artystycznego komunikatu. Jej aspekt czysto dekoracyjny schodzi na dalszy plan, ona sama zaś zyskuje status niezależnego dzieła sztuki współczesnej. W legnickiej kolekcji znajdują się przykłady twórczości czołowych przedstawicieli tego kierunku – złotników, artystów i projektantów z niemal całego świata.

Action Collection – biżuteria z Legnicy
Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1, 59-220 Legnica
27 sierpnia – 25 października 2020 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


3395 3
Wystawa prezentowana jest także online na Instagramie