Od 15 czerwca w Galerie DOOR w Marieheide w Holandii jest prezentowana wystawa „Amber & Leonardo” – 30 dzieł międzynarodowych twórców zainspirowanych wspaniałym materiałem, jakim jest bursztyn, i genialnym włoskim artystą, jakim jest Leonardo da Vinci. Wystawa, która przenosi odbiorcę do XV-wiecznej Florencji – i z powrotem do naszych czasów.

To już czwarty przystanek wystawy „Amber & Leonardo” na międzynarodowym tournée. Wystawy, której idea narodziła się w szanującym odmienność kulturową Gdańsku, i która ma przyczynić się do ożywienia najlepszych tradycji dialogu kultur Europy oraz Dalekiego Wschodu. Do udziału w wystawie jej pomysłodawca Wojciech Kalandyk (Art7) i kurator Giedymin Jabłoński zaprosili grupę znanych międzynarodowych artystów, m.in. Hermana Hermsena, Ruudta Petersa, Hansa Stoffera, Ramona Puiga Cuyasa, Judy McCaig, Jarosława Westermarka, Sławomira Fijałkowskiego, Aleksandra Gliwińskiego. Ich zadaniem było przygotowanie wypowiedzi inspirowanych tematem „Bursztyn i Leonardo”.

Swoją premierę wystawa miała w marcu 2018 r. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w kościele św. Jana w Gdańsku jako impreza towarzysząca Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. Kolejnymi przystankami na jej trasie był Legnicki Festiwal SREBRO oraz galeria Magan w Londynie.

Bursztyn zawsze inspirował niezwykłą i piękną sztukę. Jego kolory, jego świetliste pomarańczowe lub czerwone lub żółte przezroczystości – lub czasami kremowa nieprzezroczystość – świadczą o wyjątkowej jakości. Współczesna biżuteria i obiekty zaprezentowane na wystawie są efektem inspiracji wielkim artystą renesansu Leonardem da Vinci, ale także, co warte podkreślenia, samym bursztynem. Wyróżniają się mnogością odsłon i znaczeń, łącząc świat nauki i sztuki, a także świat przeszłości i teraźniejszości – podsumowała wtedy dr Marjorie Trusted, starszy kurator w Museum Victoria & Albert Museum w Londynie. 

Już w pierwszych dniach wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Teoretycznie Holendrzy wiedzą, czym jest bursztyn, ale w praktyce ich wiedza na ten temat jest nikła. W czasie otwarcia i dwudniowych warsztatów towarzyszących zaskoczyło mnie znaczące zainteresowanie zarówno wystawą, jak i samym bursztynem – podsumował Giedymin Jabłoński, kurator wystawy.

Organizatorzy już dziś planują kolejne edycje wystawy – w najbliższym czasie zobaczymy „Amber & Leonardo” najprawdopodobniej w Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie oraz w Hongkongu. 


Wystawa „Amber & Leonardo”

Galerie DOOR, Marieheide (Holandia)
15 czerwca – 7 września 2019
kurator: Giedymin Jabłoński