Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest od kilku lat organizatorem wystawy polskich produktów i wzornictwa przemysłowego pt. „Designed in Poland”, na której prezentowana jest także biżuteria z bursztynem.

Pierwsza edycja wystawy miała miejsce pod koniec 2005 roku w Berlinie, następne odbyły się w Hamburgu, Helsinkach i New Delhi. W ramach działań promocyjnych w bieżącym roku PAIiIZ zrealizowała wystawę w Mumbaju, a ostatnio zajmowała się przygotowaniem jeszcze dwóch edycji wystawy „Designed in Poland” w Niemczech (w Monachium) i Szwajcarii (w Genewie). Eksponowane produkty charakteryzuje nie tylko wysoka jakość wykonania, ale również ciekawe wzornictwo. Wystawa ma zwrócić uwagę na szczególne cechy polskiej sztuki użytkowej i zachęcić zagranicznych konsumentów do sięgania po polskie towary. Zwiedzający otrzymują ilustrowany katalog zawierający informacje o prezentowanych produktach. Na każdej edycji prezentowane są nieco inne produkty, dostosowane do upodobań i zainteresowania w danym mieście i kraju, a także miejsca ekspozycji.

Wystawa w Monachium
Wernisaż tej wystawy – przygotowanej przez PAIiIZ we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Monachium – odbył się 24 października w gmachu Centrum Kultury GASTEIG, gdzie można ją oglądać codziennie do 5 listopada br. W uroczystości otwarcia wzięli udział: reprezentująca władze Ratusza i radna z ramienia SPD Stefanie Jahn, prezes GASTEIG GmbH Brigitte von Welser, konsul generalny Konsulatu Generalnego RP w Monachium Elżbieta Sobótka, członek Zarządu PAIiIZ S.A. Wojciech Szelągowski oraz uczestnicy wystawy i zaproszeni goście. Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie znajdują się przedmioty wyposażenia wnętrz, szkło artystyczne i użytkowe, porcelana, biżuteria, a także fotografie produktów wielkogabarytowych takich jak: luksusowy samochód Leopard, samoloty, łodzie żaglowe, traktory, autobus, pojazdy szynowe, rowery, meble.
Biżuterię reprezentują prace artystów plastyków m.in.: Jacka Byczewskiego, Andrzeja Bielaka, Pawła Kaczyńskiego, Marcina Zaremskiego, Alicji i Jakuba Wyganowskich, Agnieszki Bruzdy, Tomasza Zaremskiego, Radosława Szweda, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Maryli Dubiel, Bogumiła Bytomskiego, Antka Zaremskiego, Jana Suchodolskiego i Krzysztofa Piotrowskiego. Ogromne zainteresowanie wzbudza kolekcja Ewy Rudowskiej i jej „zatapiane w złocie i srebrze liście” oraz biżuteria ze słomy. Podobnie jest w przypadku wyrobów i biżuterii z bursztynu łączonego z drewnem, w tym z czarnym dębem, autorstwa Doroty Kos. Odwiedzający podziwiają także najnowsze prace Mariusza Gliwińskiego z Ambermody.
W niemieckiej prasie ukazało się dotychczas kilka artykułów na ten temat oraz na potrzeby lokalnej telewizji został nakręcony film.

Pokaz specjalny
Szczególne wrażenie na gościach wernisażu zrobił pokaz pt. „Fusion of Colour” wg scenariusza Michała Starosta. Były to suknie pokazywane już wcześniej w czasie wyborów Miss Polonia 2007 oraz kolekcja biżuterii z bursztynu wg projektu Mariusza Gliwińskiego (Ambermoda). Cały program z udziałem profesjonalnych modelek był niezwykle dynamiczny i w istocie zasłużył na słowa uznania i gromkie brawa.Kolejna wystawa z tego cyklu jest zaplanowana w Genewie w dniach 12-30 listopada br., a uroczyste otwarcie z wernisażem przewidziane jest na 14 listopada. Być może uda się w grudniu tego roku zorganizować chociaż jej fragmenty w Warszawie.

Foto: Ambermoda