Wypracowanie werdyktu 28. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO nie było łatwe głównie z uwagi na fakt, iż skład jury był zróżnicowany i międzynarodowy, a jurorzy wywodząc się z odmiennych środowisk mieli również odmienne oczekiwania względem prac.

„Doceniamy ogromny zakres interpretacji tegorocznego tematu, chociaż temat srebra sam w sobie może być przedstawiony i wykorzystany w sposób przewidywalny. Na szczęście nadesłanym i nagrodzonym pracom udało się uniknąć oczywistości – podsumowało jury.  Jego członkowie to: Herman Hermsen (Holandia) – projektant biżuterii i pedagog, profesor na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Düsseldorfie; Andrzej Szadkowski – artysta, twórca Katedry Biżuterii  na Wydziale Ubioru ASP w Łodzi; Sławomir Fijałkowski  – profesor ASP w Gdańsku / Pracownia Designu Eksperymentalnego; Ann-Kathrin Hartel (Niemcy) – artystka-złotniczka, absolwentka Państwowej Akademii Rysunku w Hanau oraz Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze; Carolin Denter (Niemcy) – artystka-złotniczka, związana z internetową platformą komunikacji w dziedzinie współczesnej biżuterii Klimt02.net; Tabea Rülecke (Niemcy) –  artystka-złotniczka, organizatorka Międzynarodowej Letniej Akademii w Idar-Oberstein, wykładowczyni w Szkole Złotniczej i Zegarmistrzowskiej w Pforzheim.

Na posiedzeniu w dn. 10-11 kwietnia br. jury oceniło 383 prace nadesłane przez 190 artystów z 33 krajów – najwięcej z Polski, Niemiec, Litwy i Czech, ale też z takich odległych geograficznie i estetycznie krajów jak Tajwan, Korea czy Brazylia. Do wystawy głównej zakwalifikowano 47 prac, spośród których 5 zostało nagrodzonych – nazwiska laureatów poznamy 18 maja w czasie kulminacji Legnickiego Festiwalu SREBRO. Na wystawie – a być może i w gronie laureatów – pojawią się prace 9 autorstwa polskich twórców: Joanny Ewy Apanowicz, Andrzeja Bossa, Anny i Witolda Chudzików, Pawła Kaczyńskiego, Michaliny Owczarek, Kacpra Schiffersa, Agnieszki Sendeckiej, Magdaleny Szadkowskiej i Arkadiusza Wolskiego. Tradycyjnie zostanie zorganizowana także wystawa prac niezakwalifikowanych do konkursu, co zapewni możliwość własnej oceny artystycznego ujęcia srebra.

Legnicki Festiwal SREBRO 2019  (1 maja – 09 czerwca, kulminacja 17-18 maja)       
Organizator:  Galeria Sztuki w Legnicy
www.silver.legnica.eu
wstęp bezpłatny