plzh-CNenetdelvltnorues

Srebrne, złote, rubinowe, szafirowe, diamentowe, brylantowe… – do nazw rocznic ślubu w 2016 r. dołączyły Bursztynowe Gody. W Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu świętowane są przez pary obchodzące 44. rocznicę małżeństwa. Czemu akurat 44?

Pierwsze skojarzenie z cyfrą 44? Oczywiście, „Dziady” Adama Mickiewicza! Ale Bursztynowe Gody nie mają nic wspólnego z tym znanym dziełem naszego wieszcza. Jak sama nazwa wskazuje, są ściśle związane z bursztynem bałtyckim, którego wiek szacowany jest na ponad 40 mln lat. O tym, by 44. rocznicy ślubu nadać nazwę Bursztynowych Godów, zdecydowała Światowa Rada Bursztynu – organ doradczy prezydent Gdańska, w skład której wchodzą eksperci w dziedzinie bursztynu m.in. z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, USA oraz Libanu. W 2016 r. Rada ustanowiła Światowy Dzień Bursztynu, który jest również świętem małżeństw z 44-letnim stażem.

Bursztynowe Gody i Światowy Dzień Bursztynu to ważne elementy promowania Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. To właśnie w Gdańsku i okolicach jest największa koncentracja firm, instytucji oraz organizacji zajmujących się obrotem i promocją bursztynu. Gdańsk szczyci się również wielowiekowym dziedzictwem kulturowym związanym z bursztynem, do którego w spektakularny sposób nawiązują współcześni artyści, rzemieślnicy i projektanci.
W tym roku po przerwie spowodowanej pandemią Gdańsk powraca do tradycji świętowania Bursztynowych Godów. Pary, które wzięły ślub w 1978 roku i zgłoszą się do Urzędu Stanu Cywilnego do dn. 15 maja br. dostaną zaproszenie na wyjątkową uroczystość, podczas której otrzymają specjalne dyplomy i bursztynowe upominki oraz wezmą udział w koncercie.

Bursztyn bałtycki to szlachetna żywica powstała co najmniej 40 mln lat temu, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze. Nazywany Złotem Północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Bursztynowy upominek otrzymany od Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu z okazji Bursztynowych Godów będzie dla bursztynowych par magicznym amuletem na kolejne szczęśliwe lata małżeństwa oraz następne rocznice.