Jak wygląda biżuteria, która dziś daje nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść? To jedno z pytań, na jakie odpowiedzi będą szukali uczestnicy 27. Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem AMBERIF DESIGN AWARD 2023. 

 

Noszenie biżuterii przynosi nadzieję. Z jednej strony biżuteria wzmacnia naszą psychikę. Komunikuje naszą osobistą odwagę i wspiera nas w zajmowaniu konkretnego stanowiska. Symbole nosimy w sposób, który daje nam nadzieję na przezwyciężenie naszych wewnętrznych słabości. Dzięki biżuterii możemy również uzbroić się do gotowości na kryzysy, które pochodzą z zewnątrz, a obecnie silnie wpływają na nasze życie i mu zagrażają.
Z drugiej strony biżuteria daje możliwość czerpania siły z zewnątrz. Poprzez noszony symbol, będący formą porozumiewania się z innymi, wzmacnia w nas nadzieję, że nie jesteśmy sami. Wykonana z ciepłego materiału, jakim jest bursztyn, wspiera nas niczym amulet – nawet w przypadku problemów zdrowotnych. Umacnia nas pomimo naszej wrażliwości i daje nam siłę do przezwyciężania lęków. Jest promieniem nadziei emanującym ze środowiska osobistego na społeczne i polityczne. Jak wygląda biżuteria, która dziś daje nam nadzieję, wzmacnia nas w kryzysach i pomaga przez nie przejść?

Barbara Schmidt, kuratorka konkursu


W tym roku dość nietypowo – zważywszy na 26-letnią tradycję towarzyszenia Międzynarodowym Targom Bursztynu i Biżuterii AMBERIF – temat konkursu został ogłoszony dopiero w styczniu, zaś gala wręczenia nagród została zaplanowana podczas targów AMBERIF AUTUMN w październiku 2023 r. Skąd ta zmiana? Jest ona związana z wdrażaniem koncepcji podziału targów Amberif na edycję wiosenną dedykowaną niezmiennie biznesowi oraz jesienną organizowaną z myślą przede wszystkim o odbiorcach ostatecznych zainteresowanych designem i biżuterią.


Targi AMBERIF AUTUMN planowane są jako najważniejsza część atrakcyjnego festiwalu poświęconego biżuterii i skupiającego imprezy o charakterze kulturalnym. Stąd wydało się nam naturalne, by konkurs AMBERIF DESIGN AWARD 202 – jako ważne wydarzenie międzynarodowe związane z designem i sztuką – stał się częścią jesiennego festiwalu. Liczymy też na to, że w tym nowym otoczeniu zyska on godne swojej randze zainteresowanie – wyjaśnił prof. Sławomir Fijałkowski, wieloletni kurator konkursu, obecnie kurator targów Amberif.


Jak podkreśla, ostateczna forma jesiennego festiwalu będzie zależała od ostatecznej wersji projektu promocji Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu na lata 2023 – 2033, nad którą prace zostały zapoczątkowane w sierpniu ub.r. i która ma zostać ogłoszona w czasie targów AMBERIF SPRING.

27. Amberif Design Award 2023
Temat: Symbol nadziei
Termin nadsyłania prac: 31.05.2023
Gala Wręczenia Nagród: Targi Amberif Autumn 2023 w październiku 2023

 

Więcej informacji o konkursie: 

Amberif Design Award