W dniach 8-18 listopada 2021 roku Muzeum Bursztynu w Gdańsku nie będzie dostępne dla zwiedzających. Po 10 dniach przerwy zwiedzający będą mogli skorzystać z wielu nowych atrakcji. Jakich?


Przerwa techniczna w Muzeum Bursztynu potrwa dokładnie 10 dni, ale wykorzystamy ją również na przygotowanie wielu atrakcji wpisujących się program nadchodzącego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Od 19 listopada w naszym oddziale dostępne będą nowe instalacje multimedialne, które zostały przygotowane z myślą i o najmłodszych, i o dorosłych, z powodu pandemii dotychczas wyłączone z użytku. Są to kąciki edukacyjne, wirtualna przymierzalnia bursztynu, kilkanaście interaktywnych filmów animowanych, wirtualne mapy oraz ściana multimedialna – podsumował Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Od 24 lipca, czyli od otwarcia w nowej siedzibie w Wielkim Młynie, do 3 listopada br. nowe Muzeum Bursztynu odwiedziło ponad 75 tys. osób. Z powodu pandemii wyłączono wszystkie planowane multimedia – po raz pierwszy zostaną one udostępnione 19 listopada 2021 roku. Wśród udostępnionych ekranów największy ma łączną powierzchnię 21 m2. Będzie można na nim zobaczyć multimedialne pokazy mody bursztynowej prezentowanej w czasie spektakularnej gali Amber Look Trends & Styles towarzyszącej Międzynarodowym Targom Bursztynu i Biżuterii Amberif.

Bursztynowe trendy

Po ponownym otwarciu zwiedzający wystawę stałą będą mogli skorzystać z wielu nowych atrakcji, w tym interaktywnych luster oraz 19 ekranów multimedialnych. Na poziomie „0” udostępniona zostanie wystawa czasowa „Trendbook 2021” ukazująca nowoczesne wzornictwo biżuterii z bursztynem – projekty jubilerów, artystów, projektantów biżuterii i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku inspirowane najnowszymi trendami.

W temat trendów w bursztynowej modzie wpisuje się także nowy eksponat, który zostanie oficjalnie przekazany przez znaną projektantkę biżuterii Annę Orską. Jest to spektakularny naszyjnik z bursztynem bałtyckim, którego zaczątki zostały zaprezentowane w najnowszym odcinku serialu „Warsztaty świata”. Tym razem projektantka poszukiwała – i znalazła – wiele inspiracji w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu.

Bożonarodzeniowe atrakcje w Muzeum Bursztynu

19 listopada Muzeum Bursztynu powita odwiedzających w świątecznym nastroju – w muzealnym sklepie w promocyjnych cenach będzie dostępnych ponad 100 bursztynowych produktów, m.in. kosmetyki, biżuteria oraz wydawnictwa Muzeum Gdańska. Wydarzenia wpisujące się w Jarmark Bożonarodzeniowy – konkursy, pokazy ognia & bursztynu, weekendowe pokazy szlifowania bursztynu oraz oprowadzania kuratorskie – będą idealną okazją, by lepiej poznać bursztyn i związaną z nim historię Gdańska.

Z tych wszystkich atrakcji będzie można korzystać dłużej niż dotychczas – od 19 listopada do 23 grudnia o 3 godziny zostaną wydłużone również godziny otwarcia muzeum w weekendy.

Więcej informacji: Muzeum Bursztynu