O bursztynie tak wiele się ostatnio mówi – głównie w kontekście wydobycia złóż na terenie przekopu Mierzei Wiślanej. O wiele bardziej interesującym aspektem jest jednak nowoczesna biżuteria z niego wykonana – w tej dziedzinie można dokonać wielu ciekawych i budzących gorące emocje odkryć.

Nowoczesny wygląd biżuterii z bursztynem może być dla wielu zaskakującym odkryciem – kojarzący się przez wiele dziesięcioleci z tradycyjnymi koralami bursztyn wcale nie musi taki być. Owszem, na nadmorskich deptakach trudno odeprzeć wrażenie, że nic się nie zmieniło, ale już wizyta w dobrych sklepach i ekskluzywnych galeriach dostarczy wielu przykładów na to, że współczesny bursztyn to nowoczesna i świetnie zaprojektowana biżuteria pasująca już nie tylko do letnich stylizacji, ale i do eleganckiego stroju. Ogromne zainteresowanie bursztynem w ostatnich latach na rynku chińskim, gdzie jest on od tysiącleci ceniony jako kamień zapewniający szczęście, zdrowie i wszelkie powodzenie, zaowocowało zmianą jego postrzegania – z segmentu taniej pamiątkarskiej biżuterii wskoczył na poziom ozdoby prestiżowej i ekskluzywnej. Najpiękniejsze, wyselekcjonowane kamienie projektanci i producenci zaczęli oprawiać w złoto i łączyć z kamieniami szlachetnymi – diamentami, rubinami czy szafirami, tworząc wyjątkowe jubilerskie kreacje.

Chiński boom na bursztyn co prawda minął, ale myślenie o nim jako kamieniu wyjątkowym pozostało. Wyjątkowym m.in. dzięki ogromnej, fascynującej gamie barwnej naturalnych bryłek – od najbardziej pożądanej, bo najrzadszej bieli, poprzez subtelny żółty do ciepłego koniaku, nie mówiąc już o wysoko cenionych przez prawdziwych miłośników i ekspertów bryłek jarzębatych, nakrapianych czy przeświecających, które dają szerokie pole do popisu dla wszystkich tych, którzy wiedzą, jak te atuty kamienia wyeksponować. Dodatkowo gamę tę wzmacniają kamienie poprawiane – największą popularnością wśród odbiorców cieszą się tradycyjnie barwy koniakowa, wiśniowa, cytrynowa i zielona, jak również czerwona będąca nowością ostatnich lat. Każda z nich – w połączeniu ze swoim pierwotnym lub wyszlifowanym kształtem – jest inspiracją do stworzenia ciekawej, odpowiednio zaprojektowanej oprawy.

Swój kunszt projektanci i producenci biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynem zaprezentują w czasie 27. Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif, które odbędą się w dniach 26-29 sierpnia 2020 r. w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Targi są dostępne wyłącznie dla publiczności branżowej, ale nowości tam prezentowane powinny się niedługo po ich zakończeniu pojawić w sklepach jubilerskich i galeriach złotniczych. Wszystkich zainteresowanych nowoczesnym wzornictwem bursztynu zachęcamy do odwiedzenia wystawy „Bursztyn bałtycki. Trendy 2011-2020” w Domu Uphagena w Gdańsku, która potrwa do 31 października br.

Więcej informacji:

Międzynarodowe Targi Bursztynu i Biżuterii Amberif