Kiedy słyszymy nazwisko Westermark, automatycznie myślimy: precyzja wykonania. Retrospektywna wystawa jego prac powstałych na przestrzeni 40 lat „Materializacje”, którą można oglądać w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO, uświadomi nam, jak wiele innych skojarzeń może wywoływać jego biżuteria.

Wszystko dlatego, że biżuterię Jarosława Westermarka wprawdzie łatwo rozpoznać, ale trudno zaszufladkować: jest w niej i wspomniana najwyższa precyzja wykonania, są nowatorskie pomysły i inspiracje sztuką konceptualną, ale też i artystyczny dowcip, który czasem łączy się przewrotnie z najwyższej klasy jubilerstwem. Są doskonałe wręcz proporcje, zamiłowanie do geometrycznych form, oszczędne operowanie środkami wyrazu, lekkość i finezja, zabawa materiałem i formą. Jego prace wymykają się definicji biżuterii, stając się małymi formami rzeźbiarskimi, które jak każde dzieło sztuki zasługują na kontemplację – we wszystkich tego słowa znaczeniach. To wszystko sprawia, że określenie mistrz złotnictwa to w przypadku tego artysty zbyt mało, zaś użycie stopnia najwyższego – arcymistrz – jest dalece uzasadnione i często używane.

Odmienność i różnorodność tworzonej przez niego biżuterii wynika najprawdopodobniej z potrzeby podążania własną drogą - artysta wybrał taką, po której jeszcze nie szedł nikt. Stąd samodzielne dochodzenie do wielu rozwiązań technologicznych, stąd też umiejętność dostrzegania ukrytego piękna i jego eksponowania. Jak w przypadku bursztynu, który od zawsze chciał pokazywać inaczej niż to dotychczas robiono: „Nie po to, by się wyróżniać za wszelką cenę, ale by spojrzeć nań pod innym kątem, znaleźć odmienny aspekt robienia biżuterii z bursztynem” – tłumaczył. To on jako jeden z pierwszych połączył bursztyn z diamentami, to on użył bursztynu w charakterze elementu konstrukcyjnego a nie tradycyjnego „oczka”, to on nie bał się wykorzystywać naturalnych form bursztynu i tworzyć dla nich ekskluzywnych opraw podkreślających nieograniczone wręcz walory zdobnicze tego kamienia. Przez 40 lat podążał własną artystyczną drogą, zaskakując nietypowymi rozwiązaniami – i tak jest do dziś.

Wystawa „Materializacje”
Galeria Sztuki
Legnicki Festiwal SREBRO 1 maja – 9 czerwca 2019
otwarcie wystawy w obecności artysty: 18 maja, godz. 19.00

Na wystawie zostały zgromadzone prace z prywatnego zbioru artysty, ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy i Międzynarodowej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej, Galerii Sztuki w Legnicy oraz depozyty Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, a także Muzeum Zamkowego w Malborku.