plzh-CNenetdelvltnorues

Dziękuję i wdzięczność to słowa, które bez końca pojawiały się podczas przedpremierowego pokazu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Długoletni projekt dobiegł końca, a serce bursztynowego świata zabiło w Gdańsku z pełną siłą. Największa kolekcja bursztynu na świecie jest gotowa i czeka, aby swoją wyjątkowością zachwycić zwiedzających.

Na dzień przed wielkim otwarciem nowego oddziału Muzeum Gdańska w Wielkim Młynie podsumowano drogę, jaką przeszedł Gdańsk, aby stać się Światową Stolicą Bursztynu. Jednym z elementów budowania tego wizerunku jest imponująca kolekcja zbiorów i przygotowanie dla niej reprezentatywnej siedziby. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania, współpracy oraz finansowego wsparcia wielu instytucji.


Czuję dzisiaj dumę i wdzięczność, wobec tych wszystkich, którzy przez ostatnie prawie 30 lat zrobili wiele, aby bursztyn stał się jednym z symboli naszego miasta. Mam także na myśli prezydenta Pawła Adamowicza. Ale dziękuję też tym wszystkim, którzy od początku wierzyli w tę ideę i wspólnie, konsekwentnie doprowadziliśmy do otwarcia tego muzeum. Dziękuję także donatorom, bez których hojności i serca to muzeum w takim kształcie nie mogłoby powstać – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.


Przeniesienie zbiorów Muzeum Bursztynu z dotychczasowej lokalizacji w Zespole Przedbramia dało też nowe życie dane Wielkiemu Młynowi – największemu, średniowiecznemu młynowi w Europie.


Wierzę, że Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie na nowo będzie naszym powodem do dumy. Bądźmy, gdańszczanki i gdańszczanie, ambasadorem tego miejsca i naszego miasta. Życzę, aby muzeum się cieszyło taką popularnością, aby przed wejściem ustawiały się kolejki, a zbiory ciągłe rosły. Zapraszam do zwiedzania i do dumy z naszego miasta – i z tego, że możemy i umiemy współpracować i wspólnie budować dobre rzeczy – zachęcała pani prezydent.


Muzeum powstało dzięki darczyńcom

Po 15 latach działalności w Zespole Przedbramia Muzeum Bursztynu przeniosło się do Wielkiego Młyna na Starym Mieście – największego młyna średniowiecznej Europy.


Z ogromną radością zapraszamy Państwa do naszej stałej siedziby Muzeum w Wielkim Młynie. Czekaliśmy na to ponad 20 lat. Muzeum zostało powołane z inicjatywy bursztynników, a ci na inicjatywie nie poprzestali, ale także wsparli nas swoimi darami i przekazami, za co dziękuję. 40 procent naszej kolekcji pochodzi z darów, przekazów od osób prywatnych i firm, za co dziękuję, To bardzo ważne, że w Gdańsku mamy obecnie jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie – powiedziała Renata Adamowicz, kierownik nowego Muzeum Bursztynu.


Dziękujemy za nowe Muzeum Bursztynu

5 lat trwała droga, którą przeszło Muzeum Gdańska, aby przenieść dotychczasową siedzibę Muzeum Bursztynu z Zespołu Przedbramia do Wielkiego Młyna. Nowe Muzeum Bursztynu zostało zrealizowane dzięki dotacji celowej Gminy Miasta Gdańska, a także dwóm dofinansowaniom Unii Europejskiej.


Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces. Nasz projekt potwierdza zasadność tej tezy Henry’ego Forda. Chciałbym, aby to miejsce stało się, tak jak slogan promujący nasze dzisiejsze działania, aby był to jeden z najważniejszych punktów tworzących centrum świata bursztynu, które znajduje się w naszym ukochanym mieście – powiedział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


To jedna z największych kolekcji bursztynu na świecie – na 1000 metrów kwadratowych wystawy stałej umieszczono ponad 1000 eksponatów, a także nowych instalacji scenograficznych. Nowe Muzeum Bursztynu można zwiedzić bez kolejek, dzięki rezerwacji biletów online.

Oficjalne otwarcie Muzeum Bursztynu w sobotę 24 lipca o godz. 10.00